شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: با تجاری سازی ایده‌های جوانان، فناوری و دانشی نوین در داخل کشور خلق می‌شود که می‌تواند وابستگی کشور را به دنیای بیرون قطع کند.

بسیج سه قوه

برای عمل به شعار سال

رییس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: با تجاری سازی ایده‌های جوانان، فناوری و دانشی نوین در داخل کشور خلق می‌شود که می‌تواند وابستگی کشور را به دنیای بیرون قطع کند. محمد صالح جوکار با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۱ از سوی مقام معظم رهبری به نام سال «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» بیان کرد: در طول سال‌های گذشته مقام معظم رهبری بر اساس تدابیری که در حوزه حکمرانی داشتند، هر سال را با یک عنوانی نامگذاری کردند که ضرورت‌ها ایجاب می‌کرد تا آن موضوع خاص در اولویت مسوولان، کارگزاران و همه قوا قرار گرفته و برای تحقق آن همه تلاش خود را به کار گیرند، این امر در حقیقت نوعی گفتمان سازی برای جامعه است. اینکه این گفتمان عملیاتی شود وظیفه هر سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه است. وی در ادامه اظهار کرد: هر سه قوه برای تحقق این گفتمان باید بسیج شوند و در مسیر ترویج، فرهنگ سازی و عملیاتی کردن این گفتمان گام بردارند. حضرت آقا در ابتدای سال تاکید کردند که شعار سال نباید صرفا بر روی سربرگ کاغذها قرار گرفته و یا بعضا همایش‌ها و سمینارهای بی نتیجه درخصوص برگزار شود، باید محتوای لازم برای تحقق این گفتمان ایجاد شود نه اینکه صرفا پوسته و ظاهری برای آن بسازیم. نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: از سوی دیگر در شرایط تحریم‌ها ما در حوزه فناوری و دانش فناوری به خلاقیت و نبوغ جوانان احتیاج داریم. باید اجازه دهیم جوانان ما ایده‌های خود را تجاری‌سازی کنند و فناوری و دانشی نوین در داخل کشور خلق کنند، این امر وابستگی ما را به دنیای بیرون قطع خواهد کرد. تاکنون فناوری‌هایی که در داخل کشور داشتیم بیشتر وارداتی از خارج بوده است. وی در ادامه تاکید کرد: با توجه به گفتمان اقتصاد دانش بنیان و حرکت به سمت تولید دانش‌بنیان بستر اشتغالزایی برای دانش‌آموختگان دانشگاهی فراهم خواهد شد. حمایت و فراهم کردن بستر حرکت شرکت‌های دانش بنیانی که محصولات دانش بنیان تولید می‌کنند بسیار حائز اهمیت است. امروز پارک‌های علم و فناوری وظیفه مهمی بر دوش دارند. از نظر بنده باید در این خصوص کارگروه‌هایی در سطح هر استان و شهرستان تشکیل شود و به سمت افزایش تعداد شرکت‌های دانش بنیان و کیفی سازی محصول آنان حرکت کنیم. رییس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها گفت: ما اگر به گفتمان اقتصاد دانش بنیان و تولید دانش بنیان توجه داشته باشیم یقینا بستر خوبی برای اشتغال زایی دانش‌آموختگان دانشگاهی ما نیز فراهم خواهد شد. تا به امروز اشتغالزایی ما بیشتر جنبه سخت افزاری داشته و نیازمند نیروی ساده کار بوده است، به دنبال آن نرخ بیکاری دانش‌آموختگان دانشگاهی ما افزایش پیدا کرده است. جوکار در پایان تاکید کرد: با حمایت از شرکت‌های دانش بنیان هم از تولید حمایت می‌شود و هم بستر اشتغالزایی برای جوانان ما ایجاد خواهد شد. یقینا کالا و خدماتی که از سوی این شرکت‌های دانش بنیان در اختیار مردم قرار گیرد می‌تواند احساس غرور ملی را در ما بیدار کند.

رییس کمیسیون تلفیق: 

تلاش کردیم تورم نداشته باشیم

حمیدرضا حاجی بابایی گفت: گرانی و تورم مولفه‌های گوناگون دارد برخی از مولفه‌های آن تحت کنترل ماست که می‌توانیم با سیاست‌گذاری جلوی آن را بگیریم و برخی از مولفه‌های آن تحت کنترل ما نیست. حاجی بابایی تاکید کرد آنچه که ما در مجلس برای ارز ترجیحی مصوب کردیم هیچ کدام از آنها تورم‌زا نیست، پایه پولی را افزایش نمی‌دهد و وضعیت کشور را از نظر گرانی تشدید نمی‌کند. بنابراین بودجه‌ای که در اجرا برای ۱۴۰۱ بسته شد همه امکانات و توان‌مان را به کار بستیم که به دولت کمک کنیم. طبق ادعای برخی کارشناسان اقتصادی، در لایحه بودجه سال آینده چندعامل باعث افزایش سقف بودجه و تورم خواهد شد که تعیین نرخ ارز ۲۳ هزار تومان، حذف ارز ۴۲۰۰ و افزایش حقوق ورودی از جمله آنهاست. با این وجود حاجی بابایی اعلامکرد تمام شرایط را مهیا کردیم که در سال ۱۴۰۱ تورم و افزایش پایه پولی را نداشته باشیم. او معتقد است که بودجه ۱۴۰۱ یک بودجه مردمی است و فقط به مردم کمک کرده است. حاجی بابایی می‌گوید ما در مجلس از همه جا بریدیم و به بودجه زدیم تا به مردم کمک کنیم. به عنوان مثال یارانه اینکه دولت برای نهاد‌ها در نظر گرفته بود ۱۷۰ هزار میلیارد بود ما این مبلغ را به ۲۵۰ هزار میلیارد رساندیم تا دست دولت باز باشد و با آرامش بیشتری به مردم کمک کند و تورم را نیز کنترل کند. نمایندگان مجلس اعلام کرده‌اند که ۱۴ درصد از کسری‌های منابع دولت را در بودجه ۱۴۰۱ کاهش داده‌اند که این کاهش باعث می‌شود سال بعد با تورم مواجه نشویم.

تضمین شخصی وزیر اقتصاد

خاندوزی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت:«‎مالیات و عوارض ارزش‌ افزوده شرکت‌های بزرگ استان‌ها که گاه مالیات آنها در تهران وصول می‌شود، باید در همان استان توزیع شود. این رویکرد را امروز در سفر خراسان اجرا کردیم تا بودجه قابل توزیع بین شهرداری‌های محروم استان افزایش یابد. شخصا بر اجرای آن نظارت خواهم کرد».


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران