شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور از وصول حدود ۲۷۸ هزار میلیارد تومان مالیات در ۱۱ ماهه امسال خبر داد و گفت: درآمدهای مالیاتی در این مدت به صورت کامل و پیش از موعد محقق شده‌اند.

وصول 278 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور از وصول حدود ۲۷۸ هزار میلیارد تومان مالیات در ۱۱ ماهه امسال خبر داد و گفت: درآمدهای مالیاتی در این مدت به صورت کامل و پیش از موعد محقق شده‌اند.

داود منظور با اشاره به موفقیت قابل توجه و کم سابقه وصول درآمدهای مالیاتی ۱۱ ماهه امسال اظهار کرد: در اجرای تکالیف سازمان امور مالیاتی، در این دوره زمانی حدود ۲۷۸ هزار میلیارد تومان مالیات وصول شده که رشد ۶۱ درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل را نشان می‌دهد که بدین‌ترتیب، تکلیف بودجه‌ای سازمان در سال جاری به‌طور کامل انجام شده و رکورد جدیدی در وصولی درآمدهای مالیاتی به ثبت رسیده است.

وی با اشاره به اینکه وصول مالیات، نقش مهمی در کمک به تحقق برنامه‌های دولت در عمران و آبادانی کشور دارد، افزود: در ۱۱ ماهه امسال و در بخش مالیات‌های مستقیم، حدود ۱۶۸ هزار میلیارد تومان مالیات وصول شده که رشد ۵۶ درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل را نشان می‌دهد.

منظور اضافه کرد: اقدامات لازم برای وصول منابع جدید از جمله مالیات خودروهای گران قیمت، مالیات واحدهای مسکونی گران قیمت و مالیات خانه‎‌های خالی که تاکنون معطل مانده بود، صورت گرفته است.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه رشد کم سابقه درآمدهای مالیاتی امسال حاصل اجرای برنامه‌های تحولی و افزایش کوشش مالیاتی همکاران خدوم در حوزه‌های گوناگون از جمله مبارزه با فرار مالیاتی و شناسایی مودیان جدید، تسریع در وصولی معوقات مالیاتی، تسریع در رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی و اصلاح فرآیندهای حسابرسی و دادرسی است، عنوان کرد: بدیهی است گذار نظام مالیاتی به وضعیت مطلوب از طریق هوشمندسازی و داده مبنا کردن فرآیندهای مالیاتی، نقش مهمی در افزایش کارآیی و توانمندسازی نظام مالیاتی در تامین درآمدهای مالیاتی ایفا می‌کند. منظور ضمن تاکید بر پیوست عدالت محوری در همه امور سازمان، گفت: در رویکرد تحولی جدید، نظام مالیاتی به سمت شیوه‌های اثربخش و مطلوب مالیات‌ستانی، مودی مداری و افزایش اقتدار و اعتبار نظام مالیاتی در حرکت است و فرآیندها و ساز و کارهایی که مبتنی بر اطلاعات و داده‌های دریافت شده از مراجع ذیربط و همچنین سامانه‌های مالیاتی است، مبنای تشخیص درآمد و وصول عادلانه مالیات خواهد بود. معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: نظام مالیاتی در تلاش است تا با هوشمندسازی فرآیندهای مالیاتی، مبارزه جدی با فرارهای مالیاتی و ارایه خدمات الکترونیکی موثر، ضمن افزایش رضایت مندی مودیان، اقدامات موثری را نیز برای تحقق درآمدهای مالیاتی پیش بینی شده در بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور که با رشد چشمگیری نیز همراه است، به اجرا در آورد. وی در خاتمه تاکید کرد: رویکرد اصلی سازمان در فرآیند مالیات ستانی این است که ضمن برنامه‌ریزی هدفمند برای استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود، رشد درآمدهای مالیاتی با تکیه بر اطلاعات شفاف، دقیق و بدون فشار بر مودیان دارای پرونده و منضبط انجام گیرد و به گونه‌ای عمل شود که با تمرکز بر پایه‌های جدید مالیاتی حتی از بار مالیاتی بخش تولید کاسته شود.

افزایش حقوق  سربازان قطعی شد

ماه‌های پایانی سال۱۴۰۰، ماه‌هایی پرحاشیه برای سربازان بود؛ خبرهای زیادی در این چند ماه در رابطه با سربازی منتشر شد؛ از خرید سربازی و سربازی حرفه‌ای گرفته تا افزایش حقوق برای سربازان؛ شروع همه خبرها نیز از انتشار خبری در رابطه با امکان خرید سربازی برای مشمولان خارج از کشور آغاز شد؛ در این خبر آمده بود که مشمولان غایب خارج از کشور امکان خرید سربازی را دارند؛ پس از آن خبری منتشر شد که این موضوع برای مشمولان غایب داخل کشور هم صادق خواهد بود و آنها هم با شرایطی امکان خرید سربازی را خواهند داشت. یکی از اخباری که در این مدت و با آغاز زمزمه‌های خرید سربازی سر و صدا کرد، موضوع حقوق سربازان بود؛ قرار شده بود که با بودجه‌ای که از محل خرید سربازی تامین می‌شود، حقوق سایر سربازان نیز افزایش یابد؛ اما پس از مدتی خرید سربازی منتفی شد؛ بنابراین بودجه‌ای هم برای افزایش حقوق سربازان وجود نداشت و احتمال منتفی شدن افزایش حقوق سربازان، قوت گرفت؛ اما نمایندگان مجلس اذعان داشتند که این طور نیست و حقوق سربازان افزایش می‌یابد؛ روز گذشته بالاخره افزایش حقوق سربازان تایید شد. بر این اساس، در اجرای ماده (۴۹) قانون خدمت وظیفه عمومی، حقوق سربازان وظیفه مجرد مشغول در مناطق غیر عملیاتی حداقل شصت درصد (۶۰%)، حقوق سربازان وظیفه مجرد مشغول در مناطق عملیاتی حداقل هفتاد و پنج درصد (۷۵%) و حقوق سربازان متاهل نوددرصد (۹۰%) حداقل دریافتی کارکنان نیروهای مسلح مبتنی بر قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین می‌شود و دستورالعمل آن باتوجه به تحصیلات و درجات آنان توسط ستاد کل نیروهای مسلح تهیه می‌شود. به عبارتی دیگر حداقل حقوق سربازان در سال آینده به بیش از ۳میلیون تومان برسد و میانگین حقوق سربازان نیز به ۴میلیون تومان نزدیک می‌شود که نسبت به دو سال پیش حدود ۱۰برابر افزایش حقوق را شاهد هستیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران