شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزیر امور اقتصادی و دارایی یکی از اهداف مهم این وزارتخانه را تسهیل در صدور مجوز‌های کسب و کار به نحوی عنوان کرد که با رقابتی کردن فضا،

تلاش وزارت اقتصاد برای شکستن انحصار

وزیر امور اقتصادی و دارایی یکی از اهداف مهم این وزارتخانه را تسهیل در صدور مجوز‌های کسب و کار به نحوی عنوان کرد که با رقابتی کردن فضا، موجب شکستن انحصار کسانی شود که صرفاً به جهت قدمت؛ دهه‌ها است در یک بازار، حاکم هستند. سید احسان خاندوزی طی سخنانی در «ششمین جشنواره نوآوری برتر ایرانی» در دانشگاه صنعتی شریف، نوآوری را به عنوان یکی از نیاز‌ها و ارکان پیشرفت اقتصادی، قلمداد و بیان کرد: تا چند دهه قبل، سبک اقتصاد و کسب و کار‌ها به نحوی بود که اجازه می‌داد، بازیگران اقتصادی، برای مدت‌های طولانی، بدون نوآوری، سهم بازار خود را حفظ کنند اما امروز، اساساً، بدون تمرکز بر مساله نوآوری، دیگر قابلیت ادامه حیات و بقاء در اکو سیستم اقتصادی برای آنها وجود ندارند و ظرف چند سال از گردونه رقابت حذف خواهند شد. وی اظهار داشت: «نوآوری» امروز دیگر یک کالای لوکس و تشریفاتی نیست که، تنها بتوان «هر از گاهی» به آن پرداخت و حتماً باید به چشم یکی از اصول پیشرفت اقتصادی به آن نگاه کرد. خاندوزی تصریح کرد: البته این نو آوری در بستر، فضا و اکو سیستمی که در آن رقابت و اجازه ورود آسان به بازار‌ها وجود دارد، به منصه ظهور می‌رسد.  وی افزود: در چنین بازاری و در فشار رقابت، حتماً آنهایی که نوآوری و کیفیت بیشتر و بهتری دارند، پیشرو باقی خواهند ماند. وزیر اقتصاد ادامه داد: یکی از اهدافی که ما در وزارت اقتصاد در بحث تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار دنبال می‌کنیم و در این ایام هم صحبت آن زیاد شنیده می‌شود؛ این است که، باب ورود به کسب و کار‌ها گشاده باشد تا فضا رقابتی بماند و آنها که با کیفیت‌تر و نو آور‌تر هستند، پیشرو باشند و انحصار کسانی که صرفاً به جهت قدمت؛ دهه‌ها است در یک بازار مشغول هستند، تداوم پیدا نکند. وی تصریح کرد: البته ما می‌دانیم، پیگیری این سیاست، موجب بروز ناخرسندی‌هایی از طرف بخشی از بازار خواهد شد که حاکم شدن فضای نوآوری و رقابتی و تبدیل این امر به پایه سودآوری، به ضرر آنها است. خاندوزی با بیان اینکه، به همین جهت شاهد مخالفت‌های جدی در برابر این روند هستیم، اظهار داشت: امیدوارم با توجه به بلوغ جامعه اقتصادی و نخبگان کشور، بتوانیم بر این مخالفت‌ها غلبه یابیم. وزیر اقتصاد یادآور شد: در زمانه ما، به اندازه‌ای که نوآوری‌های سخت در اقتصاد حائز اهمیت است، محتاج نوآوری‌های نرم هم هستیم؛ به عبارت دیگر، «شیوه‌های حکمرانی» اقتصادی ما هم محتاج نوآوری است. وی در ادامه با طرح این سوال که «چرا بسیاری از اهداف گنجانده شده در برنامه‌های توسعه مختلف؛ محقق نشده اند؟» گفت: شاید پاسخ این باشد که ما نیازمند مسیر‌های جدید هستیم و شاید اصولا ادامه فرآیند‌ها، ساز و کار‌ها و الگو‌های موجود؛ ما را به همین نقطه‌ای که در آن هستیم، می‌رساند.  وزیر اقتصاد یادآور شد: اینکه تکرار کنیم که نمی‌خواهیم در این نقطه متوقف شویم و اینکه باب جدیدی را هم برای نوآوری‌های نرم در حوزه سیاست‌گذاری اقتصادی، صنعتی و ... باز کنیم، بسیار مهم است. وی افزود: امیدوارم بتوانیم در دوره‌های آتی، یکی از برگزیدگان جشنواره دانشگاه را از بین این دست نوآوری‌ها انتخاب کنیم که این امر، ثمرات بسیار بزرگی برای اقتصاد کشور خواهد داشت.

آخرین خبرها از ساماندهی کارتخوان‌ها

در راستای ماده ۱۱ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، سازمان امور مالیاتی باید با همکاری بانک مرکزی نسبت به ساماندهی کارتخوان‌ها و درگاه‌های پرداخت الکترونیک و اتصال آنها به پرونده مالیاتی اقدام کند که تاکنون حدود ۶ میلیون دستگاه کارتخوان به پرونده مالیاتی متصل شده‌اند و تا پایان فروردین ماه سال آینده کارتخوان‌های بدون پرونده مالیاتی غیرفعال می‌شوند. در راستای اجرای ماده ۱۱ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، بانک مرکزی باید با همکاری سازمان مالیاتی نسبت به ساماندهی دستگاه‌های کارتخوان بانکی یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی اقدام می‌کرد.  در این زمینه، با اقدامات صورت گرفته از سوی سازمان امور مالیاتی و بانک مرکزی کلیه اشخاص دارای ابزار پرداخت‌های بانکی می‌توانند با ورود به درگاه ملی خدمات الکترونیک مالیاتی به نشانی my.tax.gov.ir فهرست تمامی دستگاه‌های کارتخوان بانکی یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی خود را مشاهده و نسبت به الصاق آنها به پرونده‌های مالیاتی قبلی یا تشکیل پرونده مالیاتی جدید اقدام کنند که فرصت این اقدام در ۳۰ بهمن ماه به پایان رسید.  آمارها نشان‌دهنده این است که تا ابتدای اسفندماه، بالغ بر چهار میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه کارتخوان بانکی یا درگاه الکترونیکی پرداخت به پرونده‌های مالیاتی متصل شده‌اند. اما اعلام سازمان امور مالیاتی حاکی از آن است که درگاه ملی خدمات الکترونیک مالیاتی از روز شنبه ۷ اسفندماه برای اتصال کارتخوان‌های بانکی به پرونده مالیاتی، مجددا بازگشایی شده و در این مرحله از ثبت اطلاعات، مودیان مالیاتی صرفا امکان اتصال دستگاه کارتخوان به پرونده مالیاتی را دارند که پس از بررسی بانک مرکزی و تشکیل پرونده مالیاتی، آن دسته از دستگاه‌های کارتخوان بانکی که مسدود شده‌اند، در این مرحله فعال‌سازی خواهند شد. از سوی دیگر، تاکنون حدود ۲۰۰ هزار دستگاه کارتخوان بانکی توسط بانک مرکزی غیرفعال شده است. علاوه براین، تازه‌ترین اعلام‌ها در این راستا بیانگر این است که در هفته گذشته حدود ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار کارتخوان توسط پذیرندگان در سامانه جامع مالیاتی ثبت و الصاق شدند و تاکنون حدود ۶ میلیون کارتخوان پرونده مالیاتی فعال دارند. همچنین، کاظم دهقان-  مدیرعامل شرکت شاپرک که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، اعلام کرده که تلاش همکاران بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی این است که ضمن حفظ کسب‌وکار پذیرندگان و کسبه تا آخر فروردین سال آینده کارتخوان بدون پرونده مالیاتی وجود نداشته باشد. احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز اعلام کرده بود که تا پایان فروردین ماه بدون هیچگونه تمدید مهلت مجدد، پرونده ساماندهی کارتخوان‌ها بسته خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران