شماره امروز: ۵۴۷

سخنگوی دولت:

| | |

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه سفر قطر هیچ ارتباطی با مذاکرات وین یا عربستان ندارد، اعلام کرد که آن مذاکرات در مسیر خودش در جریان است.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه سفر قطر هیچ ارتباطی با مذاکرات وین یا عربستان ندارد، اعلام کرد که آن مذاکرات در مسیر خودش در جریان است.

وی افزود: در هر ماه به‌طور متوسط رییس‌جمهور و دولت سه سفر استانی داشتند که به نوعی پیشانی تغییر گفتمانی دولت با مردم بوده است. دیدارهای منظم رییس‌جمهور با نمایندگان مجلس شورای اسلامی علاوه بر حضور منظم رییس‌جمهوری در مجلس و همچنین نشست سران سه قوه است. 

 سخنگوی دولت تاکید کرد: حضور در لحظه مدیران ارشد کشور در مواقع بحران مثل زلزله و سیل، در سطح رییس‌جمهور تا معاونان و وزرا این احساس را زنده کرد که دولتمردان از میان مردم و از خود مردم هستند.

بهادری جهرمی با بیان اینکه مبارزه با فساد یکی از محورهای عملکرد دولت مردمی است، اظهار کرد: دولت توسعه زیرساخت‌های الکترونیکی را به منظور کاهش و مقابله با فساد به عنوان اقدام راهبردی پیگیری کرده است. همچنین ضرب الاجل آزادسازی حریم دریاها هم اقدام روشن در مقابله با قانون شکنی بوده و بدون تبعیض با آن برخورد شده است. شناسایی ۷۰۰ حساب بانکی فعال غیرمجاز ارزی هم از جمله اقدامات در حوزه مبارزه با فساد است. وی یادآور شد: امروز مردم اثر ثبات در بازار ارز را می‌بینند. ۱۷ میلیارد دلار معادل ۵۰۰ هزار میلیارد تومان هم با محوریت بخش خصوصی در ۴۸ طرح بزرگ صنعتی اجرا شد. در فروش نفت هم رسانه‌های غربی نیز اعلام کردند که رکوردشکنی صورت گرفته است. خنثی‌سازی تحریم‌ها علاوه بر مذاکرات ادامه یافته است.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه دولت مصمم است روند اداری و کاغذبازی خسته‌کننده را اصلاح کند، گفت: در برخی موارد زمان بیشتری صورت می‌گیرد. در این راستا ۳۳۰ کسب و کار خانگی با اعلام و ثبت در درگاه مربوطه مجاز به فعالیت شدند که حرکت قابل تقدیری است. هماهنگونه که دولت در آزادسازی سواحل مصمم بودن را نشان داد در حوزه تسهیل کسب و کار هم این رویه ادامه دارد.

بهادری جهرمی یادآور شد: پیش‌تر هم اعلام شده است که برخی مشکلات اقتصادی مزمن است و نیاز به اقدامات زمان‌بر دارد. با این حال اقدامات مهمی نظیر آغاز عملیات اجرایی ۴۸ پروژه بزرگ صنعتی با دستور رییس‌جمهور در ۱۳ استان به ارزش ۵۰۰ هزار میلیارد تومان با محوریت بخش خصوصی که ۱۱ میلیارد دلار صادرات یکی از عواید این پروژه‌هاست، صورت پذیرفته است. وی تاکید کرد: دیپلماسی نتیجه گرا با اولویت کشورهای منطقه‌ای و با محوریت دیپلماسی اقتصادی چهارمین محور اقدامات شش ماه گذشته دولت است. در حوزه‌های مهم دیگر مانند بهداشت و زنان نیز اقدامات شایسته زیادی صورت گرفته که بخشی از آن خبررسانی شده است.سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره تعیین تکلیف ارز ترجیحی تصریح کرد: ارز ترجیحی یک سیاست اقتصادی ناکارآمد بوده و هست. استمرار آن یعنی استمرار تورم سرسام آور سه سال اخیر. یعنی استمرار رانت. یعنی استمرار هدر رفت منابع ارزی کشور. دولت برای هزینه‌کرد آن راهکارهای جایگزینی را به مجلس ارایه کرده است.بهادری جهرمی یادآور شد: هنوز این مورد تصویب و قطعی نشده، تمام مسوولان دولتی مرتبط از جمله رییس سازمان برنامه بودجه، وزیر کشاورزی، وزیر بهداشت و سایرین روز یکشنبه در مجلس مجدداً موضوع را تبیین کردند. البته همچنان این موضوع در حال بررسی است و بند مربوط به این مساله نیز با نظر نمایندگان محترم دیروز به کمیسیون بازگشت. منتظر نظر نهایی مجلس هستیم.وی با تاکید بر اینکه خوشبختانه در مورد معایب ارز ترجیحی بین دولت و مجلس و سایر بخش‌ها اتفاق نظر وجود دارد، گفت: اختلاف در مورد راهکار جایگزین است که امیدواریم بهترین شیوه به نفع مردم تصویب شود. چنانچه دولت مکلف به استمرار این سیاست در سال آینده شود باید منابع کافی در حدود ۱۸ میلیارد دلار تامین شود و دولت نیز طبق قانون اقدام به توزیع منابع اقدام خواهد کرد.سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره روند پیشرفت مذاکرات وین اظهار کرد: مذاکرات پیشرفت قابل توجهی داشته است و چند موضوع مهم باقیمانده که منتظر تصمیم‌گیری طرف مقابل است و منتظر اراده واقعی آنها برای رفع تحریم‌ها هستیم. هر نوع تحریمی که به تعهدات طرف مقابل و انتفاع اقتصادی ایران از این توافق ضربه بزند، باید لغو شود.بهادری جهرمی با بیان اینکه دولت از ابتدا به گره نزدن زندگی روزمره مردم به مذاکرات پایبند بوده است، تاکید کرد: آثار این رویکرد در دیپلماسی منطقه‌ای و فروش نفت و بازگشت ارز و تجارت خارجی دیده شده، البته متاسفانه در گذشته نسبت به مذاکرات بزرگنمایی شده بود. موضوعات ملی را باید متوازن و به اندازه سهم و اهمیت خودش پیش برد.وی در پاسخ به پرسشی درباره لزوم جامع‌نگری و عدالت در توزیع اعتبارات، متناسب‌سازی حقوق با تورم و انضباط مالی، گفت: در حال حاضر لایحه‌ای برای بازنشستگان کشوری و لشکری و کارگری در حال تدوین است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران