شماره امروز: ۵۴۷

| | |

حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با فهد بن محمود آل سعید، معاون سلطان عمان آخرین تحولات روابط دو کشور و همچنین موضوعات مهم منطقه را مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار داد.

حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با فهد بن محمود آل سعید، معاون سلطان عمان آخرین تحولات روابط دو کشور و همچنین موضوعات مهم منطقه را مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار داد.

امیر عبداللهیان در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی، مستمر و راهبردی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان، از نقش مهم سلطان قابوس پادشاه فقید عمان در شکل‌گیری روابط دو کشور یاد کرد و بر ادامه مناسبات تهران ومسقط در دوره سلطان هیثم تاکید نمود.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با ابلاغ سلام رییس‌جمهور کشورمان به سلطان هیثم، از حضور هیات عالیرتبه عمانی در مراسم تحلیف سیزدهمین رییس‌جمهور اسلامی ایران تقدیر و تشکر کرد.

امیر عبداللهیان با تشریح سیاست دولت سیزدهم در اولویت دهی به همکاری با کشورهای منطقه، عمان را یکی از اولویت‌های اصلی برای همکاری‌ها در منطقه دانست و گسترش همه‌جانبه همکاری‌های فیمابین در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را مورد تاکید قرار داد. وزیر امور خارجه کشورمان در حوزه همکاری‌های اقتصادی، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای همکاری در عرصه حمل ونقل کالا و مسافر، حوزه انرژی، گردشگری، خطوط هوایی و سایر موارد همکاری را مورد تاکید قرار داد.

 امیر عبداللهیان همچنین در تشریح نگاه جمهوری اسلامی ایران به همکاری با کشورهای منطقه خلیج فارس و در چارچوب سیاست همسایگی، بر نبود هرگونه محدودیت و استثنایی در برقراری روابط خوب با کشور‌های منطقه تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص بحران یمن نیز با اشاره به دیدگاه اصولی جمهوری اسلامی ایران از ابتدای این بحران، مبنی بر راه‌حل سیاسی و مبتنی بر گفت‌وگو، ضمن تاکید مجدد بر ضرورت پیمودن مسیر سیاسی و گفت‌وگو برای حل مشکلات مردم یمن، از موضع حکیمانه عمان در این خصوص و همچنین تلاش‌های ارزشمند دولت عمان در زمینه انتقال سفیر شهید کشورمان در یمن به تهران برای مداوا را مورد قدردانی قرار داد.

امیر عبداللهیان با تشریح آخرین تحولات مرتبط با گفت‌وگوهای وین، بر نگاه کشورمان به ابتکارات عملی و سازنده طرف‌های این گفت‌وگو در عمل تاکید کرد و حسن نیت و جدیت کشورمان در رسیدن به توافق خوب را مورد تصریح قرار داد.

فهد بن محمود آل سعید معاون سلطان عمان نیز در این دیدار با اشاره به روابط نزدیک و برادرانه دو کشور، گسترش همکاری‌های فی‌مابین و علاقه‌مندی عمان به ایفای نقش در زمینه همگرایی کشورها در منطقه را مورد تاکید قرار داد.

وی با اشاره به تاریخ و فرهنگ غنی ایران، بر نقش سازنده ایران در تحولات منطقه تاکید کرد.

همچنین سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه به تازگی بار دیگر اخباری منتشر شده مبنی بر اینکه ممکن است ایران و طرف‌های مقابل در مذاکرات وین در ابتدا به یک توافق موقت دست پیدا کنند و آیا این خبر مورد تأیید است، گفت: ما به دنبال رسیدن به یک توافق پایدار و قابل اتکا هستیم و هیچ توافقی که در آن این دو مولفه وجود نداشته باشد در دستور کار ما وجود ندارد. ما باید مطمئن شویم که بازگشت امریکا به برجام با اخذ تضامین لازم و راستی‌آزمایی و تحریم‌ها به صورت موثر رفع شده است و اینها با هیچ توافق موقتی حاصل نمی‌شود.

وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری در ارتباط با روند مذاکرات وین تصریح کرد: آنچه که در وین اتفاق می‌افتد نتیجه تلاش همه طرف‌ها برای رسیدن به یک تفاهم پایدار است.

خطیب‌زاده افزود: در هفته‌های قبل شاهد این بودیم که طرف مقابل کمپین ضد اطلاعاتی در فضای رسانه‌ای برقرار کرده بود با هدف اینکه با استفاده از این روش در داخل اتاق‌های مذاکرات امتیازی بگیرد اما وقتی متوجه شد که این مسیر بی‌ثمر و اشتباه است تلاش کرده که گفت‌وگوها در داخل اتاق انجام شده و به پیش برود.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه در مذاکرات وین تمرکز ما بر چهار موضوع رفع تحریم‌ها، موضوعات هسته‌ای، راستی‌آزمایی و اخذ تضمین است، افزود: پیشرفت‌های خوبی در این زمینه حاصل شده، البته در برخی از حوزه‌ها پیشرفت‌ها بیشتر و در برخی پیشرفت‌ها کمتر بوده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران