شماره امروز: ۵۴۷

وزارت خارجه منتشر کرد

| | |

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص به روزرسانی فهرست تحریمی اشخاص امریکایی دخیل در ترور سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همراهان وی بیانیه‌ای منتشر کرد.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص به روزرسانی فهرست تحریمی اشخاص امریکایی دخیل در ترور سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همراهان وی بیانیه‌ای منتشر کرد.

متن این بیانیه بدین شرح است: 

بسم‌الله الرحمن الرحیم

وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در اجرای قانون «مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی امریکا در منطقه»، به ویژه مواد ۴ و ۵ قانون مذکور، علاوه بر تحریم مقامات ارشد دولت پیشین امریکا نظیر دونالد ترامپ (رییس‌جمهور سابق)، مایک پمپئو (وزیر امور خارجه سابق)، جان بولتن (مشاور امنیت ملی سابق)، مارک اسپر (وزیر دفاع سابق)، جینا هاسپل (رییس سابق سازمان سیا)، کریستوفر میلر (سرپرست سابق وزارت دفاع) و استیون منوچین (وزیر سابق خزانه داری) و نیز متیو تالر (سفیر امریکا در بغداد)، استیو فاگین (معاون پیشین سفارت امریکا در بغداد) و راب والر (سرکنسول سابق امریکا در اربیل عراق) که به ترتیب مورخ ۳۰ دی ماه و ۲ آبان ماه ۱۳۹۹ در فهرست تحریمی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفتند، اشخاص ذیل‌الذکر را به دلیل ایفای نقش در جنایت تروریستی ایالات متحده امریکا علیه سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همراهان ایشان و ترویج تروریسم و نقض حقوق بنیادین بشر، تحت تحریم قرار می‌دهد.

اشخاص مورد اشاره، حسب مورد، در تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی، سازماندهی، تامین مالی، پشتیبانی، راهبری یا اجرای اقدام تروریستی فوق مشارکت داشته یا از طریق حمایت از این جنایت ددمنشانه، تروریسم را که تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی است، ترویج نموده‌اند.

یادآوری می‌نماید که دولت ایالات متحده امریکا با اقدام تروریستی خود، به نحو آشکاری تعهدات بین‌المللی در حوزه مبارزه با تروریسم و تامین مالی تروریسم به ویژه خودداری از سازماندهی اقدامات تروریستی و نیز تعهد به احترام، صیانت و حفاظت از حقوق بشر را نقض نموده و مرتکب اعمال متخلفانه بین‌المللی گردیده است.

ضمن تاکید مجدد بر مسوولیت بین‌المللی ایالات متحده امریکا در قبال اعمال متخلفانه مورد اشاره، یادآور می‌گردد که جمهوری اسلامی ایران در راستای تعهدات بین‌المللی خود در حوزه حقوق بشر و نیز در مبارزه با تروریسم و تامین مالی تروریسم، به ویژه مبارزه با تروریسم دولتی ایالات متحده امریکا و به منظور حفظ صلح و امنیت بین‌المللی و نیز در چارچوب عمل متقابل، تحریم‌های یادشده را علیه اشخاص فوق اعمال می‌نماید.

بدیهی است، اقدام تروریستی امریکا، خدشه‌ای به عزم جدی و قاطع جمهوری اسلامی ایران در تداوم مسیر پرافتخار سردار شهید سلیمانی در مبارزه با تروریسم و مقابله با گروه‌های تروریستی به ویژه گروه‌های تروریستی مورد حمایت امریکا، وارد نخواهد ساخت.

با عنایت به موارد فوق و مفاد قانون «مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی امریکا در منطقه»، کلیه نهادهای ذیربط، اقدامات لازم را در اجرای تحریم‌های مندرج در قانون فوق معمول خواهند داشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران