شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس‌جمهور محرابیان وزیر نیرو را به عنوان نماینده ویژه رییس‌جمهور مامور کرد تا ضمن بازدید از مناطق سیل‌زده استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان،

دستور رییسی برای پیگیری وضع سیل‌زدگان

رییس‌جمهور محرابیان وزیر نیرو را به عنوان نماینده ویژه رییس‌جمهور مامور کرد تا ضمن بازدید از مناطق سیل‌زده استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان، گزارشی را از آخرین اقدامات صورت گرفته برای کمک و امدادرسانی به مردم در این استان‌ها ارایه کند. غلامحسین اسماعیلی رییس دفتر رییس‌جمهور نیز به نمایندگی از آیت‌الله رییسی در تماس‌های تلفنی جداگانه با استانداران استان‌های فارس، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان، آخرین اقدامات و تدابیر صورت گرفته برای رسیدگی به وضع سیل‌زدگان را جویا شد و بر امدادرسانی سریع به سیل‌زدگان و انجام اقدامات جهادی با همکاری گروه‌های مختلف برای رفع آبگرفتگی و لایروبی معابر و منازل مسکونی و تامین اقلام مورد نیاز سیل‌زدگان تاکید کرد. در این تماس‌ها مقرر شد استانداران خسارات وارده به مناطق مسکونی و باغات را برآورد کنند تا در جلسه آینده هیات دولت در خصوص نحوه جبران خسارت تصمیم‌گیری شود.

در مذاکرات ضرب‌الاجلی وجود ندارد

منابع ایرانی نزدیک به هیات ایران در وین تاکید کردند که هیچگونه ضرب الاجلی برای رسیدن به توافق وجود ندارد. شبکه اسکای ‌نیوز عربی به نقل از «منابع ایرانی نزدیک به هیات ایران در وین» اعلام کرد که هیچگونه موعد نهایی برای حصول توافق وجود ندارد و آنچه منابع امریکایی و غربی در این خصوص اعلام کردند نادرست است. بیش از این نشریه پولیتکو نوشته بود که برخی مقامات نزدیک به مذاکرات گفته‌اند دریچه بازگشت به توافق هسته‌ای ممکن است تا اواخر ژانویه یا اوایل فوریه بسته شود، اگرچه برخی دیگر می‌گویند هیچ تاریخ مشخصی به عنوان ضرب‌الاجل وجود ندارد. دیپلمات‌های انگلیسی، فرانسوی و آلمانی هفته پیش گفته بودند در حالی که تمایلی به تعیین «ضرب‌الاجلی مصنوعی» برای مذاکرات ندارند، «هفته‌ها و نه ماه‌ها» برای احیای توافق باقی مانده است. یک سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا نیز گفته بود، ایران باید «فوریتی واقی به مذاکرات وین ببخشد». ایران همیشه تاکید کرده است که هیچگاه ضرب الاجل یا فشار برای رسیدن به توافق را نمی‌پذیرد و تا منافع ملی‌اش تامین نشود به هیچ توافقی نمی‌پیوندد. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان اخیرا در همین راستا تاکید کرده است: «هیچ ضرب‌الاجل ساختگی را نمی‌پذیریم و امیدواریم خودشان (کشورهای غربی و امریکا) هم آن ضرب‌الاجل‌های ساختگی را باور نکنند و بیایند به یک تفاهم خوب برسیم.» سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: پنجره توافق تا ابد باز نخواهد ماند، زمان حساس است و جمهوری اسلامی ایران به هیچ‌وجه به تنهایی از این پس بار زنده نگهداشتن این توافق را به دوش نخواهد کشید. طرف‌های اروپایی و امریکا باید بدانند ما در وین نیستیم که وقت و انرژی خود و ملت ایران را تلف کنیم. پیشنهادها روی میز است و بهتر است با پیشنهادهای مشخص به وین آمده باشند.

127 متهم ترور شهید سلیمانی مشخص شدند

معاون حقوقی قوه قضاییه با اشاره به ترور سردار سلیمانی گفت: ۱۲۷ متهم برای این ترور شناخته شدند. حجت‌الاسلام نورالله قدرتی معاون حقوقی قوه قضاییه در مراسم بزرگداشت سالگرد شهادت شهید قاسم سلیمانی گفت: ترور شهید سلیمانی حادثه بسیار تلخی است که دل هر انسان آزاده‌ای را به درد می‌آورد و ابعاد بسیار زیادی هم دارد که یکی از ابعاد مهم آن، بعد حقوقی است. در بعد نظامی با کار ارزشمند سپاه و ارتش آن ضربه به عین‌الاسد وارد شد اما در کار حقوقی به راحتی نمی‌شود تصمیم‌گیری کرد پس باید مواظب باشیم که ذیل قوانین اظهارنظر کنیم. وی افزود: از همان روزهای ابتدایی ترور، دادستان کل کشور و قوه قضاییه وارد عمل شدند. دادستان کل گفتند که روز بعد از بعد ترور پرونده تشکیل دادند و اخیرا ۱۲۷ متهم برای این ترور شناخته شدند و این مقام قضایی است که تشخیص می‌دهد چه کسی در این ترور، مباشر و معاون است. معاون حقوقی قوه قضاییه با بیان اینکه تصمیم نظامی با چند جلسه گرفته شد و اقدام متقابل عین‌الاسد اتفاق افتاد اما بعد حقوقی قضیه با جدیت پیگیری می‌شود، گفت: دیدگاه‌های مختلفی راجع به ماهیت کار امریکا و پیگیری پرونده ترور مطرح شده است و قاضی پرونده باید تشخیص دهد که ماهیت کار امریکا چه بوده است و چه عنوان کیفری بوده است و با عنوان کیفری است که ما می‌توانیم مجرم را تحت تعقیب قرار دهیم. قدرتی ادامه داد: در همان ابتدای کار، به جهت اعتراف و اقرار صحیح آقای ترامپ مسلم است که دستور ترور را امریکا داده اما آن را مستند به دلایلی کرده که هرکس کم‌ترین دانشی هم داشته باشد می‌داند این دلایل، غیر حقوقی است. امریکاییان می‌گفتند ما علیه تروریسم اقدام کردیم که حرفشان، حرف خنده‌داری است زیرا این شهید قاسم سلیمانی بود که بساط تروریسم را جمع کرد. هرکس با ادعاهای امریکا بخواهد اقدام به ترور کند امنیت دنیا خدشه‌دار می‌شود. پس امریکا دلیلی برای کار خودش ندارد و باید حتما پاسخ دهد. وی در پایان خاطرنشان کرد: پرونده‌ای که تشکیل شده باید در مسیر خودش تا جایی که قوانین داخلی و بین‌المللی اجازه می‌دهد پیش رود و شک نکنید روزی عدالت اجرا خواهد شد و دست کسانی که به خون شهید سلیمانی آغشته شد قطع خواهد شد. این واقعه نقاب را از چهره مدعیان حقوق بشری برداشت و به امید آن روزی که ظهور امام عصر فرا برسد و انتقام واقعی از جنایتکاران بشری گرفته شود. حکمتعلی مظفری رییس دیوان عدالت اداری نیز در نطق پیش از دستور جلسه هیات عمومی و در دومین سالروز شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، گفت: علیرغم اینکه دو سال از شهادت شهید سلیمانی می‌گذرد اما عشق و محبت مردم نسبت به ایشان روز افزون است و شوق و حرارت میل به ایشان به قوت خود باقی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران