شماره امروز: ۵۴۷

یحیی آل اسحاق:

| | |

رییس اتاق مشترک ایران و عراق با بیان اینکه سردار سلیمانی به موضوع استراتژی تجاری و تأثیر آن در امنیت ملی کاملا واقف بود، گفت:

رییس اتاق مشترک ایران و عراق با بیان اینکه سردار سلیمانی به موضوع استراتژی تجاری و تأثیر آن در امنیت ملی کاملا واقف بود، گفت: یکی از معیارهای حاج قاسم چگونگی روابط اقتصادی ایران با کشورهای منطقه بود و برای تحقق آن تلاش می‌کرد تا موانع حذف شود.

آل‌اسحاق در گفت‌وگو با فارس گفت، حاج قاسم جامعیت تاثیرگذاری در حوزه‌های نظامی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی داشت، یعنی به همان اندازه که در حوزه نظامی به روابط ایران و عراق، ایران و سوریه و همچنین ایران و منطقه فکر می‌کرد به حوزه‌های اقتصادی نیز توجه داشت و تمهیدات لازم را در این باره می‌اندیشید.

  جامعیت تاثیرگذار سردار سلیمانی در حوزه‌های نظامی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی

نقش حاج قاسم در روابط دیپلماسی اقتصادی در حوزه عراق با توجه به اینکه از نزدیک شاهد برخی از مسائل بوده‌ام، باید بگویم که سردار جامعیت تاثیرگذاری در حوزه‌های نظامی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایران با کشورهای منطقه داشت‌. یعنی به همان اندازه که در حوزه نظامی به روابط ایران و عراق، ایران و سوریه، ایران و منطقه فکر می‌کرد به حوزه‌های اقتصادی نیز توجه داشت و تمهیدات لازم را می‌اندیشید. بنابراین به همان اندازه که در حوزه نظامی حضور داشت به حوزه‌های اقتصادی نیز وارد می‌شد و با مسوولان مربوطه گفت‌وگو می‌کرد و تذکرات لازم را به مسوولان اقتصادی و حتی وزرا می‌داد و تمهیدات لازم را می‌اندیشید. 

مثلا وقتی می‌خواست در رابطه با آتیه عراق فکر کند، حتی برای برنامه اقتصادی ‌حشدالشعبی هم برنامه‌ریزی می‌کرد که چگونه باید مبانی اقتصادی آنها را تامین کرد و همان‌گونه که در حوزه‌های نظامی و مستشاری کمک می‌کرد در حوزه‌های اقتصادی نیز به همان نسبت وارد می‌شد. 

در رابطه با مسائل‌ و پروژه‌های اقتصادی و جریانات اقتصادی بین ایران و عراق هرگاه مشکلی ایجاد می‌شد حاج قاسم‌ با ‌نفوذی که داشت برای حل مسائل اقتصادی استفاده می‌کرد و بنابراین یک مرجع کامل بود و از آنجا که یک رابطه اخلاصی با خدا و ائمه داشت نظراتش از پختگی برخوردار بود و در همه حوزه‌ها و بخش‌ها و حتی در مسائل اقتصادی نیز به علت اطلاعات و تجربیات صاحب نظر بود. 

سردار شهید قاسم سلیمانی در رابطه با مسائل حوزه اقتصادی، حتی هزینه‌های سیاسی را قبول می‌کرد و اگر به لحاظ سیاسی، آن رابطه مناسب نبود اما هزینه آن را برای پیشبرد اهداف اقتصادی می‌پذیرد و نگرانی برای مذاکره کردن نداشت اگرچه برخی جریانات فکری می‌گفتند که نباید اینگونه باشد؛ برای پیشرفت کار با همه جریانات راست و چپ، اصولگرا و اصلاح‌طلب در صورتی که خط‌مشی این افراد خط ولایت بود تعامل می‌کرد و هیچ نگرانی نیز نداشت، حاج قاسم، مجموعه‌ای از اعتقاد، باور و عمل بود که برای اعتقاد، باور و عملش همه هزینه را می‌پذیرفت و یکی از این اینها هزینه‌های نقد، جانش بود، در همه جریانات اقتصادی و دیپلماسی، مخصوصا در نقاط استراتژیک نقش اساسی داشت و اگر مشاهده می‌کرد که یک جریان مسیر کج را می‌رود فورا مسیر آن جریان را هدایت می‌کرد.  ‌در همه حوزه‌های اقتصادی، رابطه مسائل اقتصادی و رابطه امنیت ملی را به خوبی درک کرده بود. حتی به خاطر دارم که در یکی از کمیسیون‌های مشترک اقتصادی ایران و عراق که موضوع حساسی به وجود آمده بود بلافاصله خود را به مسوولان رساند و راهکار ارایه داد و دستور دادن‌ و هیچگاه نگفت‌ که این کار در سطح و اندازه من نیست. 

‌رابطه استراتژی منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران با رویکردهای توسعه و مسائل امنیت ملی و توسعه روابط بین‌الملل با هم عجین است و این نوع نگاه دقیقا نگاه مقام معظم رهبری است و این موضوع را به دلیل سابقه وزارت و سابقه ارتباطات در دوران وزارتم با مقام معظم رهبری عرض می‌کنم که ایشان زمانی که وزیر بودم صراحتا فرمودند که توجه کنید که بین امنیت، توسعه و تجارت ما رابطه مستقیم وجود دارد و تاکید داشتند که بین استراتژی تجاری منطقه و امنیت ملی و توسعه ما رابطه مستقیم وجود دارد و ما باید با ابزار استراتژی تجاری، امنیت و توسعهمنطقه‌ای را مورد دقت قرار دهیم. 

  نفوذ در منطقه با ابزار استراتژی تجاری 

به علت موقعیت‌ تاریخی، استراتژی، ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک کشور ما هاب منطقه است و یکی از مزیت‌های بزرگ ما مساله استراتژی تجاری است و بنابراین با ابزارهای استراتژی تجاری باید در تمام کشورهای اطراف منطقه نفوذ کنیم و این امری امکان‌پذیر است. ما دروازه‌های طلایی شمال، جنوب، شرق و غرب هستیم و یکی از عوامل اصلی که می‌توانیم باطل‌السحر هر حرکتی علیه جمهوری اسلامی ایران در منطقه باشیم، نوع استراتژی تجاری ما در منطقه است و بنابراین باید با استراتژی تجاری در تمام منطقه نفوذ کنیم.

  توصیه سردار  برای اتصال راه‌آهن شلمچه - بصره

آل‌اسحاق در ادامه می‌گوید در رابطه با توسعه تجارت با عراق و کشورهای منطقه حاج قاسم بسیار توصیه و تلاش کردند تا راه‌آهن شلمچه- بصره که 32 کیلومتر است تکمیل شود زیرا با این اقدام تمام منطقه ایران، سوریه و اردن به هم وصل می‌شوند ‌توان علمی، توان فنی و اقتصادی آن هم وجود دارد ضمن اینکه بودجه صرف شده برای آن کاملا اقتصادی است اما این خط‌آهن هنوز ساخته نشده است البته در این باره اقداماتی در دولت سیزدهم آغاز شده است‌. تمام نگرانی استکبار آن است ایران، عراق، سوریه و لبنان یا همان هلال شیعی به هم وصل نشود و تمام دغدغه‌‌شان این است ‌‌در حالی که اگر این جریان وصل شود اتفاقات مهمی خواهد افتاد. 

ایران و عراق از ظرفیت 20 میلیارد دلاری برای توسعه روابط تجاری برخوردارند و در مقطعی از زمان روابط تجاری این دو کشور تا سطح 14 میلیارد دلار هم رسیده است اما برای توسعه بیشتر روابط نیاز به برخی از زیرساخت‌ها وجود دارد و باید مناطق آزاد تجاری و شهرک صنعتی در مرزهای مشترک ایران و عراق ایجاد شود. 

تجارت الان محور توسعه کشورهاست اما متاسفانه برای برخی هنوز تجارت مساله‌ای غیرمولد است و موضوع تجارت در حاشیه است. در حالی که ما باید جمله حکیمانه مقام معظم رهبری را که در بالا نیز به آن اشاره کردم مدنظر داشته باشیم و آن را خوب بفهمیم که امنیت و توسعه روابط بین‌المللی به استراتژی تجاری ما وصل است.در حال حاضر در دنیا محور توسعه کشورها عمدتا تجارت و خدمات بازرگانی است اما در کشور ما به آن توجه جدی نمی‌شود، به‌طوری که تا چند سال پیش سفرا جرات ورود به مسائل اقتصادی را نداشتند و اکنون نیز اگر بررسی کنیم می‌بینیم که تعداد رایزنان بازرگانی ما کمتر از 10 نفر است در حالی که برخی از کشورها حداقل دارای 180 رایزن بازرگانی در کشورهای مختلف در سراسر دنیا هستند. 

سردار حاج قاسم سلیمانی این موضوع را خوب فهمیده بود و در ماموریتی که داشت یکی از شاخص‌هایش، شاخص چگونگی روابط اقتصادی با عراق، سوریه و سایر مناطق بود. در کمیسیون‌های مشترک حضور می‌یافت و با مسوولان صحبت می‌کرد و گره‌گشایی می‌کرد و اگر در پروژه‌ای مشکلی وجود داشت آن را حل می‌کرد و نگرانی از متهم شدن نداشت زیرا می‌دانست این مسائل، مسائل استراتژیک است. حتی در رابطه با اختصاص بودجه برای توسعه اعتبارات اقتصادی، وارد عمل می‌شد و تاکید می‌کرد که مثلا این مقدار بودجه اختصاص دهید و به عنوان یک عامل اصلی برای اهداف بزرگ‌اش، حوزه اقتصادی را قبول داشت، عمل می‌کرد و اجرا می‌کرد و هزینه قبول می‌کرد و توسعه می‌داد. ضمن اینکه این اقدامات هیچ منافع اقتصادی برای خودش یا اطرافیانش نداشت و فقط اقداماتی خالص الهی بود که منافعش به همگان می‌رسید.

ببینید یکی از افتخارات انسان کامل این است که انسان الگو باشد، انسان‌ها وقتی متعالی می‌شوند که در حوزه خودشان الگو باشند. حاج قاسم سلیمانی در بخش‌های مختلف، خصوصیات یک انسان متعالی را دارا بود و بنابراین برای همگان یک الگوی کامل است، تمام ابعاد وجود حاج قاسم، الهام بخش است و آثار حاج قاسم نه تنها برای ایران بلکه برای کل جهان زنده است. 

  سردار سلیمانی نقش استراتژی تجاری را به خوبی درک کرده بود

در مجموع و به‌طور خلاصه باید بگویم که در درجه اول مبنای علم، باور و عمل حاج قاسم یکسان بود و این از خصوصیات مردان الهی و مقتبس از نگاه الهی است. در درجه دوم، شاخص سردار، شاخص ولایت بود و در درجه سوم نیز حاج قاسم فردی جامع‌نگر بود و در ماموریتش نگاه جامعی به حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی داشت که نقش استراتژی تجاری را به خوبی درک کرده بود و طراح بود و این امر نیز مقتبس از راه و روش مقام معظم رهبری در این باره بود. سردار سلیمانی در همه ماموریت‌ها تابع رنگ و خطوط سیاسی خاصی نبود، اما همانطور که اشاره شد شاخص‌اش ولایت بود و در همه بخش‌ها حتی حوزه‌های اقتصادی هزینه‌ها را می‌پذیرفت و در هر حوزه‌ای که لازم بود وارد می‌شد و نظارت، پشتیبانی و هدایت می‌کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران