شماره امروز: ۵۴۷

نشریه امریکایی، نیویورکر:

| | |

نشریه امریکایی، نیویورکر نوشت: ایران بیش از چیزی که دشمنانش، از جمله امریکا و اسراییل بتوانند قدرت تخریب آن را داشته باشند،

نشریه امریکایی، نیویورکر نوشت: ایران بیش از چیزی که دشمنانش، از جمله امریکا و اسراییل بتوانند قدرت تخریب آن را داشته باشند، می‌تواند موشک شلیک کند. مک‌کنزی در این باره می‌گوید، تهران در این زمینه به مرحله «برتری» رسیده است، یعنی سطحی از توانمندی که کشوری وقتی به آن برسد، به خاطر تسلیحاتی که در اختیار دارد، غیرقابل کنترل یا شکست دادن می‌شود. به گفته او، «ظرفیت استراتژیک ایران در حال حاضر بسیار بزرگ است». به گزارش جماران؛ نشریه نیویورکر در گزارشی به توان موشکی ایران پرداخته و تاکید می‌کند که ایران به مرحله‌ای رسیده است که عملا بازداشتن آن ممکن نیست. نشریه نیویورکر در بخشی از یک گزارش به قلم رابین رایت، تحلیل‌گر امریکایی درباره اقتدار نظامی ایران با اشاره به انتقام سخت ایران در پی دستور دونالد ترامپ برای به شهادت رساندن سردار شهید سلیمانی و بمباران عین‌الاسد، پایگاه نظامی امریکا در عراق نوشت: کنت مک‌کنزی فرمانده نیروهای امریکا در خاورمیانه به من گفت درس‌هایی که از عین‌الاسد گرفتیم این است که موشک‌های ایران نسبت به برنامه هسته‌ای‌اش، به تهدید قریب‌الوقوع‌تری تبدیل شده‌اند. دهه‌ها بود که راکت‌ها و موشک‌های ایران به‌طور گسترده‌ای فاقد دقت بودند. مک کنزی ادامه داد، در عین‌الاسد، «تقریبا به همان جایی خوردند که آنها می‌خواستند بخورد». به گفته او، «حالا [این موشک‌ها] می‌توانند به گونه‌ای موثر به نقاط مختلفی در گستره و در عمق خاورمیانه اصابت کنند. اصابتشان به نقاط مختلف دقت زیادی دارد.»

   ایران یکی از برترین تولیدکنندگان موشک جهان است

نیویورکر همچنین در این گزارش آورده است: ایران بر تولید موشک‌هایی با برد بالاتر، دقت بالای اصابت و قدرت تخریب بیشتر تمرکز کرده است. آژانس اطلاعات دفاعی گزارش داده است که ایران در حال حاضر، یکی از برترین تولیدکنندگان موشک جهان و زرادخانه آن بزرگ‌ترین و متنوع‌ترین زرادخانه در خاورمیانه است.

   ظرفیت استراتژیک ایران  در حال حاضر بسیار بزرگ است

این نشریه می‌افزاید: ایران بیش از چیزی که دشمنانش، از جمله امریکا و اسراییل بتوانند قدرت تخریب آن را داشته باشند، می‌تواند موشک شلیک کند. مک‌کنزی در این باره می‌گوید، تهران در این زمینه به مرحله «برتری» رسیده است، یعنی سطحی از توانمندی که کشوری وقتی به آن برسد، به خاطر تسلیحاتی که در اختیار دارد، غیرقابل کنترل یا شکست دادن می‌شود. به گفته او، «ظرفیت استراتژیک ایران در حال حاضر بسیار بزرگ است».

   موشک‌های بالستیک ایران

رابین رایت در بخش دیگری از این گزارش می‌نویسد: یوزی روبین، اولین رییس سازمان دفاع موشکی اسراییل می‌گوید، برنامه موشکی ایران «بسیار پیشرفته‌تر از برنامه موشکی پاکستان است». کارشناسان برنامه موشکی ایران را با برنامه موشکی کره شمالی مقایسه می‌کنند که در دهه هشتاد میلادی به پایه‌گذاری برنامه تهران کمک کرد. جفری لوییس، کارشناس اندیشکده مطالعات بین‌الملل میدلبری در این باره به من گفت، برخی موشک‌های ایران از موشک‌های کره شمالی بهترند. برخی کارشناسان هم بر این عقیده‌اند که احتمال دارد کره شمالی در حال واردات فناوری موشکی از ایران باشد.

   ایران همچنین صدها موشک کروز دارد

گزارش رایت همچنین مطرح می‌کند: طبق ارزیابی‌های اطلاعاتی امریکا، ایران هزاران موشک بالستیک دارد که می‌توانند تا سیزده مایل در هر جهتی برسند، تا قلب هند و چین در شرق، تا روسیه در شمال، تا یونان و دیگر کشورهای اروپایی در غرب و تا اتیوپی، نقاط دوردست جنوب و در شاخ آفریقا. حدود صد موشک می‌تواند به اسراییل برسد. نیویورکر ادامه داد: ایران همچنین صدها موشک کروز دارد که می‌توانند از روی زمین یا دریا شلیک شوند، در ارتفاع کمی به پرواز در بیایند و از چند جهت حمله کنند. ردیابی این موشک‌ها برای رادارها و ماهواره‌ها دشوارتر است، چون برخلاف موشک‌های بالستیک، موتورشان فاقد گرمای زیاد است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران