شماره امروز: ۵۴۷

| | |

طبق اعلام مسوولان منطقه آزاد کیش، در طرح جدید بنزین که قرار است به صورت آزمایشی در این جزیره اجرا شود، قیمت بنزین تغییر نمی‌کند، بلکه به ازای هر کارت ملی ۲۰ لیتر بنزین تعلق می‌گیرد.

جزییات طرح آزمایشی جدید بنزین در کیش

طبق اعلام مسوولان منطقه آزاد کیش، در طرح جدید بنزین که قرار است به صورت آزمایشی در این جزیره اجرا شود، قیمت بنزین تغییر نمی‌کند، بلکه به ازای هر کارت ملی ۲۰ لیتر بنزین تعلق می‌گیرد.

به گزارش ایسنا، طی روزهای اخیر اخبار مختلف و بعضا متناقضی در مورد حذف سهمیه بنزین یا آزادسازی قیمت آن در منطقه آزاد کیش و قشم مطرح شد که البته مورد تایید رسمی هم قرار نگرفت. با این حال تازه‌ترین توضیح شمسیان- معاون سازمان منطقه آزاد کیش- نشان می‌دهد که طرح بنزینی برای این جزیره در دست اجرا است اما به نحوی دیگر.

طبق توضیح وی قرار است این طرح در مرحله اول در جزیره کیش اجرایی شود و صرفا جنبه آزمایشی دارد و بعد از اصلاح اشکالات احتمالی در مناطق دیگر اجرایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه تا الان هر پلاک خودرو یک کارت سوخت داشته و سهمیه بنزین به آن تعلق می‌گیرد گفت: در این طرح قرار است به ازای هر کارت ملی ۲۰ لیتر بنزین تعلق گیرد.

این مقام مسوول ادامه داد: قرار نیست هیچ تغییری در وضعیت قیمت بنزین چه یارانه‌ای و چه آزاد اعمال شود؛ به‌طوری که ارایه بنزین یارانه‌ای با ۱۵۰۰ و آزاد ۳۰۰۰ تومان ادامه دارد ولی به جای شارژ کارت سوخت بر اساس پلاک، به هر کارت ملی که مالک آن ساکن ایران و حداکثر یکسال است که از ایران خارج نشده و در کیش ساکن است ماهانه ۲۰ لیتر معادل بنزین تعلق می‌گیرد. 

وی همچنین با اشاره به اینکه هیچ تغییری در میزان سهمیه خودروهای عمومی یعنی تاکسی و تاکسی‌های اینترنتی ایجاد نمی‌شود یادآور شد: هیچ تغییری هم در وضعیت بنزین خودروهای دیزلی با هر نوع کاربری ایجاد نخواهد شد ولی خانواده این افراد نیز در این طرح مورد توجه قرار گرفته و سهمیه‌ای مانند بقیه دریافت می‌کنند. پیش‌تر سخنگوی دولت در توضیحی گفته بود که مبنای طرح این است که اگر قرار است یارانه‌ای داده شده و مابه‌التفاوتی دریافت شود، مبلغ آن مستقیم به جیب کسانی می‌رود که از بنزین استفاده نکرده‌اند؛ به‌طوری که تا پیش از این بنزین عموم مردم به دارندگان خودروها تخصیص پیدا می‌کرد که مدل ناعادلانه‌ای بود؛ به این دلیل که بخشی از مردم اساسا خودرو ندارند و چیزی به آنها تخصیص پیدا نمی‌کرد.

اظهارات جدید اردوغان  ارزش لیر را بالا برد

رییس‌جمهور ترکیه یک‌سری اقدامات را برای تسهیل بار پایین آمدن ارزش پول کشور معرفی کرده است، اما همچنان بر سیاست نرخ پایین بهره که اولین‌بار ارزش لیر را کاهش داده بود، تاکید دارد. این سخنان اردوغان باعث افزایش 20درصدی ارزش لیر در روز دوشنبه شد. لیر که 10‌درصد از ارزش خود را ازدست داده و به 4/18 در برابر دلار رسیده بود، به‌ دنبال این اطلاعیه اردوغان، 25درصد در روز دوشنبه افزایش یافت. ارزش لیر همچنان 45درصد پایین‌تر از ابتدای سال جاری میلادی است. سرپرست مجمع بانک‌های ترکیه گفت حدود یک میلیارد دلار پس ‌از سخنان اردوغان در بازارها فروخته شده است. به‌ نظر می‌رسد اطمینان اردوغان برای حفاظت از سرمایه‌های سرمایه‌گذاران داخلی در برابر نوسانات لیر یک حس اطمینان برای آنها به وجود آورده است. 

او گفت: «ما یک گزینه مالی جدید دراختیار شهروندان قرار می‌دهیم تا نگرانی آنها از افزایش نرخ تبادل ارز در ارزیابی سرمایه‌های‌شان از بین برود.» دولت ترکیه قول داده اگر کاهش ارزش لیر از نرخ بهره‌ای که بانک متعهد شده بیشتر باشد، خسارت‌های به ‌بار آمده جبران خواهد شد. اردوغان نرخ بهره را از ماه سپتامبر 500 واحد پایین آورده‌ و لیر 40درصد از ارزش خود را طی تنها 5 هفته ازدست داده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران