شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سعید خطیب‌زاده گفت: برخلاف ادعای طرف غربی در مورد درخواست ایران برای وقفه در مذاکرات،

واکنش ایران به ادعاهای دیپلمات‌های سه کشور اروپایی

سعید خطیب‌زاده گفت: برخلاف ادعای طرف غربی در مورد درخواست ایران برای وقفه در مذاکرات، هم خود این کشورها و هم دیگر اعضای 1+4 کاملا در جریان هستند که این زمان‌بندی، تفاهمی دسته‌جمعی و اتفاقا با در نظر گرفتن تعطیلات طرف‌های اروپایی به مناسبت کریسمس و سال نوی مسیحی بوده است. به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت امور خارجه شب گذشته در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اظهارات غیرواقعی و خبرسازی دیپلمات‌های سه کشور اروپایی عضو 1+4 در مورد زمانبندی بازگشت هیات‌ها در این دور از گفت‌وگوها اظهار کرد: «بر خلاف ادعای طرف غربی در مورد درخواست ایران برای وقفه در مذاکرات، هم خود این کشورها و هم دیگر اعضای 1+4 کاملا در جریان هستند که این زمان‌بندی، تفاهمی دسته‌جمعی و اتفاقا با در نظر گرفتن تعطیلات طرف‌های اروپایی‌هایی به مناسبت کریسمس و سال نوی مسیحی بوده است. خطیب‌زاده با یادآوری اینکه این‌بار نخست نیست که طرف‌های غربی به تحریف واقعیت و درز اطلاعات نادرست متوسل می‌شوند، تاکید کرد: این سه کشور شاید خواسته‌اند با این ادعای غیرواقعی به نوعی جبران درخواست دور قبل خود برای بازگشت زودهنگام به پایتخت‌های‌شان را کرده باشند. سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان عنوان کرد: این کشورها باید به جای اصرار بر بازی نخ‌نماشده و بی‌فایده مقصرنمایی، برای پیشرفت گفت‌وگوها جدیت و اراده به خرج دهند.

گلدمن ساکس پیش‌بینی کرد

صعود نفت به ۱۰۰ دلار  تا دو سال آینده

گلدمن ساکس پیش‌بینی کرد نفت خام در سال ۲۰۲۳ به ۱۰۰ دلار صعود خواهد کرد زیرا رشد تقاضا از عرضه فراتر می‌رود. به گزارش ایسنا، دامین کوروالین، مدیر تحقیقات انرژی در بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس اظهار کرد: عرضه ناکافی در برابر تقاضای قوی وجود دارد. قیمت‌های نفت باید بالاتر بروند تا به هزینه بالاتر سرمایه برای تامین مالی پروژه‌ها چیره شوند. با این حال پیش‌بینی اخیر گلدمن ساکس برای قیمت نفت برنت، ۸۵ دلار در هر بشکه در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ است. ریسک‌های صعودی برای قیمت سه رقمی شامل تورم مبنا برای شرکت‌های حفاری و کمبود احتمالی عرضه هستند. کاهش دسترسی به تامین مالی برای پروژه‌های جدید نفت و گاز همچنان یک ریسک محسوب می‌شود زیرا وام‌دهندگان به صنایع و پروژه‌هایی متمرکز شده‌اند که همسو با عوامل محیط زیستی، اجتماعی و حاکمیت (ESG) هستند. به گفته تحلیلگران گلدمن، افت اخیر قیمت‌های نفت که ناشی از نگرانی‌ها نسبت به شیوع واریانت جدید اُمیکرون بوده، بیش از حد بوده و این کاهش قیمت معادل از دست رفتن پنج میلیون بشکه در روز تقاضا برای نفت در سه ماه آینده است. در این بین، تقاضا برای محصولات مرتبط با نفت از سوخت‌ها گرفته تا پلاستیک، بهبود قوی پیدا می‌کند. مصرف هم احتمالا در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ رکورد می‌شکند زیرا هزینه دولتی روی احیای اقتصادی و گذار انرژی همچنان از تقاضا حمایت خواهد کرد. گلدمن دومین بانک سرمایه‌گذاری است که ماه جاری دیدگاه خوش‌بینانه‌ای به نفت با وجود افت اخیر قیمت ابراز می‌کند. پیش‌تر بانک جی پی مورگان نگرانی‌ها پیرامون اُمیکرون را نادیده گرفت و اعلام کرد سال ۲۰۲۲ پایان پاندمی خواهد بود و پیش‌بینی کرد قیمت هر بشکه نفت سال میلادی آینده به ۱۲۵ دلار و در سال ۲۰۲۳ به ۱۵۰ دلار صعود خواهد کرد. بر اساس گزارش اویل پرایس، این بانک سرمایه‌گذاری به ظرفیت محدود مازاد تولید اوپک اشاره کرد که به نوبه خود، افزایش تولید برای واکنش به تقاضای قوی‌تر را محدود می‌کند. استراتژیست‌های بانک جی پی مورگان در گزارشی نوشتند: سال آینده می‌تواند زمینه را برای فضای اقتصادی پرجنب و جوش پی‌ریزی کند و کووید از یک پاندمی به یک بیماری محلی تبدیل شود. به گفته استراتژیست‌های این بانک سرمایه‌گذاری امریکایی، در بحبوحه شرایط کاملا مطلوب بازار کار و ظرفیت استقراض بیشتر، مصرف در سال‌های آینده احتمالا قوی خواهد بود.

استیضاح فاطمی امین کلید خورد

یافته‌ها حاکی از جریان یافتن استیضاح رضا فاطمی امین، وزیر صمت دولت سیزدهم در مجلس یازدهم است. به گفته برخی منابع آگاه، استیضاح وزیر صمت از روز چهارشنبه ۲۳ آذر‌ماه، در مجلس کلید خورده و نمایندگان از آن مطلع هستند. یافته‌ها نشان می‌دهد؛ پروسه استیضاح نخستین وزیر صمت دولت سیزدهم، توسط لطف‌الله سیاهکلی، نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز، کلید خورده و نمایندگان در حال جمع‌آوری امضا برای رسمیت بخشیدن به آن هستند.

فاطمی‌امین حدود چهار ماه پیش به عنوان وزیر صمت دولت سیزدهم به مجلس معرفی شده بود و نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم در تاریخ سوم شهریور ماه ۱۴۰۰، با ۲۰۵ رای موافق، ۶۰ رای مخالف، ۱۴ رای ممتنع و ۶ رای سفید با تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت از سوی سید رضا فاطمی امین موافقت کرده بودند. لازم به ذکر است؛ در صورت استیضاح وزیر صمت، سید رضا فاطمی امین نخستین عضو کابینه سیزدهم خواهد بود که از مجلس کارت قرمز گرفته و دولت را ترک خواهد کرد.

نایب‌رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از جمع‌آوری تعدادی امضا برای استیضاح وزیر صنعت دولت سیزدهم خبرداد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دانشجو، جواد حسینی‌کیا نایب‌رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از جمع‌آوری تعدادی امضا برای استیضاح فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت سیزدهم خبرداد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران