شماره امروز: ۵۴۷

برای دیدار با وزیر امور خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی

| | |

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دومین سفرش در دولت سیزدهم دیشب وارد تهران شد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دومین سفرش در دولت سیزدهم دیشب وارد تهران شد.

به گزارش فارس، «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شب گذشته در رأس هیاتی به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات ایرانی وارد فرودگاه امام خمینی(ره) تهران شد و مورد استقبال بهروز کمالوندی سخنگو و معاون سازمان انرژی اتمی قرار گرفت.

براساس اعلام سازمان انرژی اتمی، گفت‌وگو درباره ایجاد چارچوب مشخص همکاری‌ها بین سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از اهم محورهای مذاکره در این دیدار خواهد بود.

وی قرار است پیش از ظهرامروز با «محمد اسلامی» معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی در محل این سازمان دیدار و گفت‌وگو کند و بعدازظهر نیز با حضور در محل وزارت امور خارجه با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ملاقات خواهد کرد. البته این نخستین دیدار گروسی با امیرعبداللهیان است.

 ۲۱ شهریور ماه سال جاری «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اولین سفرش در دولت سیزدهم با محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی در محل این سازمان در تهران ملاقات کرد و پس از آن اسلامی در نشستی در جمع خبرنگاران اعلام کرد که گروسی قرار است دوباره به تهران بازگردد و اکنون بعد از حدود ۲ ماه و نیم این سفر انجام می‌شود. البته در سفری که اسلامی برای شرکت در کنفرانس عمومی آژانس به وین داشت، دو طرف با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص سفرش به تهران در توئیتی نوشت: امروز به تهران سفر می‌کنم تا با مقامات ایرانی دیدار کنم و به سوالات مهم در ایران بپردازم. امیدوارم بتوانم یک کانال ثمربخش و مشارکتی گفت‌وگوی مستقیم ایجاد کنم تا آژانس بتواند فعالیت‌های راستی‌آزمایی ضروری را در این کشور از سر بگیرد.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه نیز روز دوشنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران با اشاره به سفر گروسی به تهران گفت: همواره سعی شده روابط ایران و آژانس فنی و در چارچوب پادمان و اساسنامه و رویه‌های آژانس باشد. امیدواریم این سفر همچون قبل سازنده باشد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: همواره به آژانس توصیه‌ کرده‌ایم در مسیر همکار‌ی‌های فنی باقی بماند و اجازه ندهد برخی کشورها اغراض سیاسی خود را به نام آژانس جلو ببرند. در چارچوب تحولات و براساس شرایط تصمیم لازم را اتخاذ می‌کنیم.

این دیپلمات ارشد ایرانی درباره سفر گروسی عنوان کرد: موضوعاتی بین ایران و آژانس است که سعی کرده‌ا‌یم در چارچوب فنی انجام شود. از آژانس در همان چارچوب خواستیم کار را جلو ببرد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به خوبی می‌داند تمامی خرابکاری‌ها و اعمال تروریستی که توسط رژیم صهیونیستی در خاک ایران صورت گرفته که متاسفانه با سکوت برخی کشورهای مدعی همراه بوده است، تاثیر قابل توجهی بر برخی ابعاد فنی گذاشته و بین ما و آژانس این موضوع در سطح و چارچوب خود پیگیری شده و هم در این سفر پیگیری می‌شود. 

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی دستگاه دیپلماسی دوشنبه ۲۴ آبان ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران اعلام کرد که از رافائل گروسی مدیرکل آژانس انرژی اتمی برای سفر به ایران دعوت شده و تاریخ برای سفرش پیشنهاد شده و به زودی عازم ایران خواهد بود و منتظر پاسخ وی هستیم.

خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: مراودات فنی ایران و آژانس در مسیر خوبی در جریان است و وی در این سفر علاوه بر رییس سازمان انرژی اتمی با وزیر خارجه نیز دیدار خواهد کرد.

«بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران ۲۶ آبان ماه در گفت‌وگو با فارس گفت که گروسی عصر دوشنبه به تهران می‌آید و روز سه‌شنبه دوم آذر ماه با اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی و امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.وی گفت که این سفر در راستای همکاری‌های ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران