شماره امروز: ۵۴۷

میرکاظمی از اهداف بودجه 1401 گفت

| | |

«مسعود میرکاظمی»در نشست هم‌اندیشی لایحه بودجه ۱۴۰۱ با «محمد علی زلفی‌گل» وزیر و معاونین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در حال حاضر اثربخشی منابع بودجه مطلوب نیست، گفت:

«مسعود میرکاظمی»در نشست هم‌اندیشی لایحه بودجه ۱۴۰۱ با «محمد علی زلفی‌گل» وزیر و معاونین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در حال حاضر اثربخشی منابع بودجه مطلوب نیست، گفت: دولت به جای پروژه‌محوری به سمت برنامه‌محوری و با جلوگیری از خلق پول به سمت تورم تک‌رقمی حرکت خواهد کرد.

معاون رییس‌جمهوری اظهار داشت: نمی‌توان بودجه را براساس منابع غیر پایدار بست، زیرا به شرایطی همانند شرایط فعلی کشور منجر شده و همه از آن آسیب می‌بینند.

میرکاظمی ادامه داد: با وجود توسعه دانشگاه‌ها و وجود نیروهای تحصیلکرده وضعیت اثربخشی همین منابع انسانی مناسب نیست. دانشگاه‌ها باید بتوانند در حل مشکلات کشور موثر باشند.

وی افزود: در بودجه سال آینده منابع این بخش در وزارت علوم تجمیع خواهد شد، اما این وزارتخانه و دانشگاه‌ها باید در قبال نتیجه برنامه‌هایی که منجر به بهبود شاخص‌های کلان این حوزه می‌شود پاسخگو باشند. مسعود میرکاظمی همچنین در نشست هم‌اندیشی بودجه ۱۴۰۱ با  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: در بودجه سال آینده منابع در حوزه بهداشت و درمان در ازای رشد شاخص‌های این بخش اختصاص خواهد یافت. در بخش بهداشت و درمان باید با افزایش بهره‌وری و درآمدهای اختصاصی به سمت بهبود شاخص‌های کلان این حوزه حرکت کنیم.

معاون رییس‌جمهوری افزود: بودجه سال آینده برنامه‌محور است، منابع بودجه در بخش بهداشت هم در اختیار وزیر قرار می‌گیرد، اما وزارت بهداشت باید در قبال بهبود شاخص‌ها پاسخگو باشد.

میرکاظمی در این نشست با تقدیر از زحمات کادر درمان در ایام کرونا گفت: با تمرکز دولت بر موضوع واکسن، دستاوردهای خوبی در این حوزه حاصل شد.

وی با بیان اینکه وضعیت ضریب جینی نشان‌دهنده افزایش فاصله طبقاتی است، گفت: با وجود ۱۰ برابر شدن مصارف کشور در هشت سال گذشته معیشت مردم در وضعیت مناسبی قرار ندارد.

وی با بیان اینکه افزایش مصارف بدون داشتن منابع پایدار منجر به تورم شده است، تصریح کرد: خلق پول در دولت سیزدهم خط قرمز است.

   نرخ سرمایه‌گذاری به پایین‌تر از میزان استهلاک رسیده است

سید مسعود میرکاظمی در نشست هم‌اندیشی بودجه ۱۴۰۱ در حوزه آموزش که باحضور سرپرست وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، گفت: رهبر معظم انقلاب تاکنون بارها بر ضرورت اصلاح ساختار بودجه تأکید کرده و حتی در اسناد بالادستی هم به این مهم اشاره شده است؛ دولت سیزدهم بر همین اساس ساختار لایحه بودجه ۱۴۰۱ را تغییر داده است.

وی با اشاره به اثربخشی پایین منابع در بهبود شاخص‌های کلان اقتصادی در سال‌های گذشته، تصریح کرد: علاوه بر وضعیت نامطلوب رشد اقتصادی حتی نرخ تشکیل سرمایه ثابت نزولی و به منفی ۴.۶ درصد رسیده یعنی حتی به میزان استهلاک هم سرمایه‌گذاری نکردیم.

معاون رییس‌جمهوری با بیان اینکه اولویت دولت ثبات و پیش‌بینی‌پذیر بودن اقتصاد است؛ تأکید کرد: وقتی دولت بتواند ثبات اقتصادی را با سیاست‌های منضبط مالی و پولی به وجود بیاورد مردم با آرامش خاطر سرمایه‌های خود را وارد چرخه اقتصاد خواهند کرد.

میرکاظمی افزود: با اصلاح ساختار بودجه شفافیت در کنار اثربخشی بر شاخص‌های کلان اقتصادی ایجاد خواهد شد و البته تا سال آینده هم دولت با عدم استفاده از پول پرقدرت در مسیر کاهش نرخ تورم گام خواهد برداشت.

علیرضا کاظمی سرپرست آموزش و پرورش هم در این نشست ضمن حمایت از رویکرد جدید لایحه بودجه، گفت: تنها راه‌حل برطرف شدن مشکلات در حوزه آموزش و پرورش پیاده‌سازی سند تحول بنیادین است؛ به عبارت دیگر برای حل مشکلات باید تغییرات از مدارس شروع و به سمت سطوح بالاتر برود.

وی افزود: از گذشته نبود سیاست کلان در حوزه جذب و نحوه به‌کارگیری معلمان مشکلات زیادی ایجاد کرده که باید در این حوزه گام‌های اساسی برداشته شود.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران