شماره امروز: ۵۴۷

در نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه مطرح شد

| | |

خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه با اعلام سه شرط برای امریکا گفت: امریکا باید بداند که دیگر عضو برجام نیست؛ آنها اول برادری خود را ثابت کنند.

امریکا باید مقصر بودن خود را بپذیرد/ تحریم‌ها یکجا لغو شود/ تضمین بدهد که هیچ دولت دیگری اقدام ترامپ در خروج از برجام را تکرار نکند

خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه با اعلام سه شرط برای امریکا گفت: امریکا باید بداند که دیگر عضو برجام نیست؛ آنها اول برادری خود را ثابت کنند. عملی که از دولت فعلی امریکا دیده‌ایم خلاف جهت اعلامی آنها بوده است. سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه عمل دولت جدید امریکا بر خلاف ادعاهایش است، گفت: ایالات متحده باید بداند که عضو برجام نیست و نمی‌تواند به اعضای دیگر برجام اظهاراتی را منتسب کند یا درخواست‌هایی داشته باشد و بهتر است اول برادری خود را ثابت کند. سعید خطیب‌زاده روز گذشته در نشست خبری خود در پاسخ به سوال درباره تیم مذاکره‌کننده و اینکه آیا در مذاکرات‌آتی امریکا هم حضور دارد یا نه، گفت: از آنجا که امریکا عضو برجام نیست، طبیعتا نمی‌تواند در این نشست حضور داشته باشد. وی ادامه داد: وقتی تیم مذاکرات مشخص شد با هدایت آقای باقری و ترکیبی از نمایندگان ارگان‌ها و نهادهای مرتبط با رفع تحریم‌ها حضور خواهند داشت و هیچ تغییری از حیث حقوقی نخواهیم داشت. سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به دیگر سوال درباره صحت یا سقم سفر احمد مسعود به ایران، گفت: سفرهای انجام شده با موضوع افغانستان عادی و با آگاهی دوستان در بخش‌ها و گروه‌های مختلف افغانستانی انجام شده و می‌شود و هفته گذشته درباره صادرات برق سفری به افغانستان انجام شد. آقای کاظمی قمی هم مستقر شد و به کابل سفر می‌کند. رفت و آمدهای دو کشور همسایه در جریان است. این دیپلمات عالیرتبه کشورمان درباره اظهارات جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی‌امریکا مبنی بر این که ایران به برجام برگردد ما هم برمی‌گردیم و همچنین اظهارات وی درباره موجودیت رژیم اسراییل گفت: رژیم اسراییل خودش رژیم مخرب و متجاوز است و سیاست‌هایی که در پیش گرفته همه مبنای نامشروع بودن هر چه بیشتر این رژیم متجاوز است. وی اظهار کرد: ایالات متحده باید بداند که عضو برجام نیست و نمی‌تواند به اعضای دیگر برجام اظهاراتی را منتسب کند یا درخواست‌هایی داشته باشد و بهتر است اول برادری خود را ثابت کند. خطیب‌زاده یادآور شد: ما خوشحال هستیم که امریکایی‌ها مدام اراده و نیت‌شان را تکرار می‌کنند شاید برای این است که فراموش نکنند که می‌خواهند تحریم‌هایی که به صورت غیرقانونی و فراسرزمینی توسط دولت قبلی ایالات متحده اعمال شد و توسط این دولت ادامه یافت و برخی اضافه شد را بردارند. اما آنچه مهم است عمل هست. 

  سه شرط تهران برای بازگشت امریکا به برجام

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه عملی که از دولت فعلی ایالات متحده دیدیم، متاسفانه در خلاف جهت اعلامی آنها بوده است، گفت: ایالات متحده مسیرش برای بازگشت به برجام روشن است؛ باید بپذیرد به عنوان مقصر وضعیت فعلی از این مسیری که رفته برمی‌گردد. وی تصریح کرد: امریکا برای بازگشت از این مسیر غلط باید تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی که بعد از خروج امریکا از برجام اعمال کرده همه را یکجا به صورت موثر بردارد و مهم‌تر اینکه تضمین بدهد که هیچ دولتی در ایالات متحده مجددا جهان و حقوق بین‌الملل را به سخره نخواهد گرفت و این شرایط را تکرار نخواهد کرد.

  ریاض از اظهارات رسانه‌ای پرهیز کند

سخنگوی وزارت خارجه درباره گفت‌وگوی ایران و عربستان گفت: تماس‌ها بین ایران و عربستان قطع نشده است. گفت‌وگوها به صورت صریح و شفاف انجام شد. با این حال پیشرفت گفت‌وگوها منوط به این است که ریاض از اظهارات صرف رسانه‌ای بپرهیزد. اگر شاهد اراده جدی از طرف عربستانی باشیم دور دوم گفت‌وگوها ادامه می‌یابد.

خطیب‌زاده درباره بحران لبنان و تاثیر آن بر گفت‌وگوهای ایران و عربستان گفت: گفت‌وگوهای ایران و عربستان دوجانبه است و ما هرگز درباره دوستان‌مان با کسی حرف نزدیم که بخواهد تاثیر بپذیرد. توصیه‌ام به کشورها این است که بدانند منطق فشار هرگز به نتیجه نرسیده و نمی‌رسد. درباره لبنان هم چنین است. بهتر است در فضای دیپلماتیک و دو جانبه حرکت کند و جلو برود.  سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این پرسش که حمله انجام شده در عراق بیشتر به نفع چه کسی یا چه کسانی است و آیا امریکا دنبال راه انداختن جنگ شیعه با شیعه در عراق است، گفت: باید اجازه دهیم گروه‌های ذی‌ربط و نهادهای قانونی در عراق بررسی‌های خود را تکمیل کنند.

  ثبات عراق از مسیر حکومت قانون می‌گذرد

وی افزود: در تماس تلفنی دیروز امیرعبداللهیان و فواد حسین روی این موضوع بحث شد که همه باید کمک کنیم تا مسببان، عاملان و آمران این ماجرا پیدا شود. مسیر ثبات عراق از مسیر همین همکاری‌ها و حکومت قانونی می‌گذرد لذا باید اجازه دهیم فضای مناسب برای نهادهای ذی‌ربط قانونی و قضایی عراق ایجاد شود تا بتوانند درخصوص واقعه بررسی‌های دقیق‌تر داشته باشند. سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره تقویت روابط با ترکیه، به ویژه روابط اقتصادی گفت: روابط ما با ترکیه از حیث سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، مردمی و امنیتی رو به گسترش بوده و در سال‌های اخیر هم بیشتر شد. ظرفیت‌ها بیش از پیش محقق شد و در آینده نزدیک شاهد سفرهای دیپلماتیک در سطح یک و دو به ترکیه خواهیم بود. خطیب‌زاده همچنین درباره نحوه تعاملات با جمهوری آذربایجان گفت: در سه دهه اخیر همواره مخالف اشغال جمهوری آذربایجان بودیم و بر حفظ تمامیت ارضی این کشور تاکید کردیم . همراه با آزادسازی مناطق اشغال شده به این کشور تبریک گفتیم. در این شرایط هم مهم عبور از برخی سوءتفاهمات است و اراده دو کشور بر رفع مشکلات و تقویت رابطه است و امیدواریم شاهد توسعه هر چه بیشتر این روابط و رفع سوءتفاهمات رسانه‌ای باشیم. سخنگوی وزارت امور خارجه با رد اظهارات خبرنگار چینی مبنی بر اینکه ایران مواضع حمایتی در برابر چین نداشته است، گفت: گفت‌وگوی وزیران خارجه ایران و چین به صورت مفصل برگزار شد. ایران از ابتکارات چین و چین از مواضع ایران در رفع تحریم‌ها حمایت کرد. با این وجود مسوولیت اصلی برجام برعهده ایالات متحده  است.

  باقری عازم سه کشور اروپایی است

وی با اشاره به مذاکرات برای رفع تحریم‌های ایران اظهار کرد: آقای باقری درباره مذاکرات گفتند که با همه اعضای 1+4 گفت‌وگو می‌کند. در این راستا با چین و روسیه و انریکه مورا هماهنگ‌کننده برجام صحبت و رایزنی شد. خطیب‌زاده در ادامه از سفر باقری به پایتخت سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس و احتمالا اسپانیا در مقام معاونت سیاسی خبر داد و گفت: در این سفرها در باب مسائل دو جانبه و منطقه‌ای گفت‌وگو می‌شود اما چون آقای باقری مذاکره ‌کننده ارشد تیم است درباره مذاکرات پیش رو هم صحبت خواهد کرد.  این دیپلمات عالیرتبه کشورمان تصریح کرد: ایران همانطور که مواضع خود را برای دوستان تشریح کرده، مادامی که اطمینان قطعی پیدا نکند که تحریم‌های یکجانبه و فراسرزمینی ایالات متحده به صورت یکجا و موثر، قابل تضمین عینی و راستی‌آزمایی برداشته نشود، اقدامات جبرانی خود را متوقف نخواهد کرد. در واقع تا درباره همه‌ چیز توافق نشود هیچ چیزی توافق نخواهد شد.

  موضوع احضار سفیر ایران در ویتنام در میان نیست

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در بخش دیگر از نشست اظهار کرد: اصل حاکم بر توافقات و گفت‌وگوها در وین این است که تا همه‌ چیز توافق نشود درباره هیچ چیز توافق نشده است و این اصل اساسی بوده که از روز اول گفته شده و الان هم با جدیت بیشتری پیگیری می‌شود. وی همچنین درباره نفتکش دزدی شده و اظهارات مقامات امریکایی و همچنین خبر احضار سفیر ایران در ویتنام گفت: درباره خبرسازی‌های رسانه‌های خارجی معمولا اظهارنظر نمی‌کنم. آنچه روشن است این است با دولت ویتنام در تماس نزدیک هستیم. مراحل و اقدامات اداری مربوط به کشتی درحال انجام است و خدمه دسترسی‌های عادی کنسولی دارند. به محض حل شدن مسائل فنی، موضوعی درباره کشتی ویتنامی وجود ندارد و احضاری هم در میان نیست.   خطیب‌زاده افزود: درباره روایت‌های غیرواقعی برخی رسانه‌های خارجی به نقل از برخی منایع امریکایی هم آنچه تاکنون توسط مقامات جمهوری اسلامی ایران گفته شده، روشن است و اظهارنظر متفاوتی هم لازم نیست.

  قانون مصوب مجلس را کلمه به کلمه اجرا می‌کنیم

خطیب‌زاده اضافه کرد: مطمئن باشید آنچه تا به امروز در وین گفته شده پیش‌نویس‌هایی از گفت‌وگوها بوده و چون همه ‌چیز توافق نشده عملا هیچ چیزی توافق نشده بوده است. لذا تنها مسیری که الان وجود دارد مسیری است که جمهوری اسلامی ایران و ۴ به‌علاوه یک اطمینان حاصل کنند که عضوی از برجام خارج شده و ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ و توافقنامه هسته‌ای هست، در عمل به تعهدات خودش پایبند است.  وی خاطرنشان کرد: اگر همه اعضای توافق به شمول و اولویت رفع تحریم‌هایی که امریکا بعد از خروج اعمال کرده اطمینان حاصل کنند آن وقت می‌توان گفت که در مسیر درست هستیم. لذا موضوع گام به گام هیچگاه مطرح نبوده است. سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: برخی وقتی در مورد کشورهای خودشان صحبت می‌کنند، فکر می‌کنند بعد از انجام تشریفات قانونی، قوانینی که در چارچوب و تفکیک قوا لازم الاجرا شدند مسوولیت قطعی اجرای آن را دارند اما وقتی به کشور جمهوری اسلامی ایران می‌رسند، توقع دارند آنچه به عنوان قانون قطعی جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و مراحل تشریفات قانونی را طی کرده و دولت موظف به انجام آنها است، با یک رفتار غیرقانونی و فراقانونی قابل دور زدن هست. خطیب‌زاده تصریح کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران مانند همه دولت‌هایی که در فضای مردم‌سالاری نفس می‌کشد، مقید به قوانینی است که تشریفات قانونی را طی کرده و لازم‌الاجراست و آنچه در مجلس شورای اسلامی مصوب شده توسط دولت کلمه به کلمه و طابق‌ النعل بالنعل و کلمه به کلمه پیگیری خواهد شد.

  گروسی را به پرواز در آسمان شفاف قوانین لازم‌الاجرا دعوت می‌کنم

خطیب‌زاده در واکنش به اظهارات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که بازرسی در ایران مانند پرواز در ابرهای متراکم است و تدابیر امنیتی در مراکز هسته‌ای زیاد شده، گفت: آقای گروسی بهتر از هر کسی می‌داند ابرهایی که می‌گوید به صورت مصنوعی بارور شده‌اند و با زیاده ‌خواهی برخی اعضای آژانس بود.  وی افزود: من ایشان را به آسمان صاف اساسنامه آژانس و آسمان قوانین اجرایی دعوت می‌کنم که آن آسمان صاف و همه‌ چیز روشن است و خود را اسیر رفتارهای برخی کشورها که به صورت سیاسی موضوع را پیگیری می‌کنند، نکند. پرواز در آسمان شفاف قوانین لازم‌الاجرایی که با آن بسیار آشنا هستند برای او بسیار راحت‌تر است. خطیب‌زاده درباره اینکه آیا خبر ترک نیروهای مقاومت در مرز ایران و سوریه بعد از حمله به الکاظمی صحت دارد یا نه، گفت: مواضع جمهوری اسلامی ایران در این زمینه روشن است. به برخی اخبار تایید نشده رسانه‌های جهت‌دار واکنش نشان نمی‌دهیم اما یک موضوع کاملا روشن است و آن‌هم تداوم رفتار تروریستی و اشغالگرانه رژیم صهیونیستی در اشغال فلسطین و حملات متعدد به خاک روسیه و حمایت‌های دولت امریکا از گروهک تروریستی در داخل خاک سوریه است.  سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران درباره امنیت و منافع خود هرگز منفعل نبوده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران