شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزیر امور خارجه در پیامی مجازی نوشت: هدف «مذاکره»، حرف زدن محض نیست بلکه توافق ملموس و احترام به منافع متقابل است. 1+4 برای مذاکره مبتنی بر رعایت منافع و حقوق متقابل آماده باشد.

در توییت امیر عبداللهیان مطرح شد 

1+4 برای مذاکره مبتنی بر رعایت منافع متقابل آماده باشد

وزیر امور خارجه در پیامی مجازی نوشت: هدف «مذاکره»، حرف زدن محض نیست بلکه توافق ملموس و احترام به منافع متقابل است. 1+4 برای مذاکره مبتنی بر رعایت منافع و حقوق متقابل آماده باشد.

حسین امیرعبداللهیان در حساب توییتری خود نوشت: کاخ سفید درخواست مذاکره با ایران را مطرح می‌کند و ادعای آمادگی بازگشت به برجام را دارد ولی همزمان تحریم‌های جدید علیه افراد و شرکت‌های ایرانی اعمال می‌کند.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه ما به دقت رفتار آقای بایدن را می‌سنجیم، تاکید کرد: هدف «مذاکره»، حرف زدن محض نیست بلکه توافق ملموس و احترام به منافع متقابل است.

رییس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: 1+4 برای مذاکره مبتنی بر رعایت منافع و حقوق متقابل آماده باشد.

سالیوان ادعا کرد

اولویت امریکا در مذاکرات محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران

مشاور امنیت ملی امریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات وین، اولویت اصلی امریکا در مذاکرات را محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران خواند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی کاخ سفید، جیک سالیوان در یک کنفرانس خبری در پاسخ به این سوال که آیا امریکا با بازگشت به مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین قصد دارد صرفا به برنامه هسته‌ای ایران بپردازد یا این مذاکرات شامل موضوعاتی از جمله برنامه موشکی ایران و آنچه حملات آن از طریق به کارگیری نیروهای نیابتی خوانده شده است نیز خواهد بود، گفت: رویکرد ما تلاش برای بازگشت بر مبنای پایبندی در ازای پایبندی به برجام (توافق هسته‌ای) بوده است

 که به معنای تمرکز بر برخی از مسائل و بعد به کار بستن آن به عنوان اصل و مبنای پرداختن به طیف کامل نگرانی‌هایی است که ما نسبت به رویکرد ایران داریم، از جمله برنامه موشکی و فعالیت منطقه‌ای آن. 

سالیوان افزود: اما اولویت ما در حال حاضر احیای محدودیت‌های هسته‌ای است. چون با انجام دادن این در جایگاه بهتری قرار می‌گیریم تا از عهده دیگر مسائل بر بیاییم. 

مشاور امنیت ملی امریکا در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا امریکا پس از بازگشت خود و ایران به پایبندی، بر سر دیگر موضوعات مذاکره خواهد کرد یا نه، بیان کرد: بله منظورم این است که ما این موضوع را اول از همه در نظر داریم و اولین کاری که باید انجام شود، بازگشت به برجام بر مبنای پایبندی در ازای پایبندی است. اما خود طراحی برجام همیشه ما را به این فکر واداشته است که سخت در راستای پرداختن به نگرانی‌های عمیق‌مان درباره دیگر تهدیدهای ناشی از ایران کار کنیم. 

به گزارش ایسنا، اظهارات سالیوان در پی این مطرح می‌شود که علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدار و رایزنی اخیرش با مقامات اتحادیه اروپا در بروکسل اعلام کرد مذاکرات وین در ماه نوامبر از سر گرفته خواهد شد.

تاکنون شش دور از مذاکرات وین میان ایران و دیگر اعضای توافق هسته‌ای و با حضور هیات امریکا در محل مذاکرات انجام شده است. ایران و امریکا مذاکرات مستقیمی نداشته‌اند و از طریق نمایندگان دیگر کشورهای عضو کمیسیون مشترک برجام از مواضع یکدیگر مطلع می‌شدند. 

مذاکرات وین از ماه ژوئن و پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران به منظور بررسی نتایج مذاکرات قبلی و تشکیل تیم مذاکراتی جدید ایران متوقف شده بود.

ظریف در جواب ترامپ :

صهیونیست‌ها هنوز مالک کنگره امریکا هستند

وزیر خارجه پیشین کشورمان در توییتی به صحبت‌های اخیر دونالد ترامپ واکنش نشان داد.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه پیشین کشورمان روز سه‌شنبه در توییتی با انتشار لینک خبری از میدل‌ایست‌مانیتور با تیتر «ترامپ می‌گوید اسراییل به معنای واقعی کلمه مالک کنگره بود»، نوشت: هنوزم هست.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری پیشین امریکا در گفت‌وگوی رادیویی با آری هافمن، مجری و تهیه‌کننده محافظه‌کار اذعان کرد که اسراییل تا تقریبا یک دهه گذشته،«به معنای واقعی کلمه، صاحب کنگره امریکا بود اما امروز اوضاع تقریبا برعکس شده است.» ترامپ اظهار داشت: این بزرگ‌ترین تغییری بود که من در کنگره دیدم، کنگره متعلق به اسراییل بود؛ شما این را درک می‌کنید؛ ۱۰ سال پیش، ۱۵ سال پیش کنگره متعلق به اسراییل بود و (اسراییل در کنگره) خیلی قدرتمند بود، اما امروز تقریبا برعکس است. وی با اشاره به چند تن از نمایندگان کنگره امریکا از جمله الکساندریا اوکاسیو- کورتز و ایلهان عمر، گفت: «این‌ها کسانی هستند که از اسراییل متنفرند. آنها به‌شدت و تعصبی (از اسراییل) متنفرند؛ آنها کنگره را کنترل می‌کنند و اسراییل دیگر قدرتی در کنگره ندارد. می‌خواهم بگویم که این شگفت‌انگیز است. من هرگز چنین تغییری را ندیده بودم...»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران