شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت که دولت بایدن در پی شکست فشار حداکثری امریکا علیه ایران، به دنبال محدودکردن سیاست تحریمی واشنگتن است.

وال استریت ژورنال خبر داد 

تغییر سیاست تحریمی امریکا  در پی شکست فشار حداکثری علیه ایران

وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت که دولت بایدن در پی شکست فشار حداکثری امریکا علیه ایران، به دنبال محدودکردن سیاست تحریمی واشنگتن است.

به گزارش ایسنا، مقام‌های وزارت خزانه‌داری امریکا به اطلاع وال استریت ژورنال رسانده‌اند که دولت بایدن در نظر دارد تا استفاده از تحریم‌های مالی و اقتصادی را محدود کند تا تاثیر تاکتیکی که امریکا در چند وقت اخیر به آن اتکا کرده بود را تقویت کند.

مقامات خزانه‌داری امریکا گفته‌اند که تحریم‌ها همچنان ابزار سیاسی حیاتی باقی خواهند ماند اما باید بهتر تنظیم شوند.

وال استریت ژورنال نوشت دولت‌های خارجی زیادی ازجمله برخی از متحدان امریکا استفاده واشنگتن از تحریم‌ها را سیاستی بد خوانده بودند حتی طرفداران تحریم‌ها نیز تاثیر تحریم‌ها را زیر سوال برده و نسبت به تضعیف قدرت جهانی امریکا و استفاده از سیستم‌های مالی جایگزین ابراز نگرانی کرده بودند. برخی از این افراد به شکست سیاست فشار حداکثری امریکا در قبال ایران و شکست واشنگتن در جلوگیری از غنی‌سازی مواد هسته‌ای توسط ایران اشاره می‌کنند و برخی دیگر ناکامی امریکا در برکنار کردن رهبران ونزوئلا، جلوگیری از آزمایش موشک‌های بالستیک توسط کره شمالی و ممانعت از دخالت روسیه در انتخابات امریکا را یادآور می‌شوند.

این روزنامه امریکایی در انتهای گزارش خود آورده است که دولت بایدن به دنبال بازگشت از تحریم‌های فلج‌کننده‌ای است که دونالد ترامپ علیه ایران اعمال کرده بود و ارایه معافیت‌های بشردوستانه به ایران، افغانستان و ونزوئلا را در اولویت قرار داده است.

روز گذشته نیز خبرگزاری ایندیپندنت گزارش داده بود که دولت بایدن قصد دارد استفاده از تحریم‌های مالی را محدود کند.

دولت بایدن در ۹ ماه گذشته سرگرم بازبینی سیاست تحریم‌ها بود. گزارش‌ ایندیپندنت حاکی از آن بود که در روند جدید اعمال تحریم‌ها به پیامدهای ناخواسته آن بر گروه‌های در معرض خطر و تاثیر ژئوپلیتیکی و اقتصادی آن توجه ویژه‌ای خواهد شد

پاسخ گمرک

 به سازمان غذا و دارو درباره تکرار ماجرای بندر بیروت

به دنبال اظهارات رییس سازمان غذا و دارو که از وضعیت بی‌حساب و کتاب ورود کالا به گمرک انتقاد و کار اشتباهی دانسته و گفته بود که اتفاق بندر بیروت (انفجار در سال‌های اخیر) نمونه‌ای از تبعات این رویه است، گمرک ایران در واکنشی کنایه‌آمیز اعلام کرده است «ضمن تشکر از حساسیت جنابعالی امید است با رصد لحظه‌ای این مرجع بر اقلام مرتبط وارده شاهد اتفاقات و تبعات ناگواری در این خصوص نباشیم.»

به گزارش ایسنا، در جریان حواشی دپوی ۱۳۰۰ تن سرم وارداتی در گمرک و عدم تعیین تکلیف آن از سوی سازمان غذا و دارو، اختلاف نظرهای بین این دو سازمان واکنش‌های متفاوتی به همراه داشته است، این در حالی است که به تازگی شانه ساز - رییس سازمان غذا و دارو- ورود و دپوی ۱۳۰۰ تن سرم که در دو ماه گذشته وارد گمرک شده را رد کرده و آن را متعلق به سال ۱۳۹۵ دانسته است.

وی البته در اظهاراتش گفته بود که «اتفاقی که در بندر بیروت افتاد باید برای همه ما درس عبرت باشد که ممکن است بدون هیچ ضبط و ثبتی محموله‌هایی وارد گمرک ما کنند و اتفاقی اعم از بیولوژیک یا اتفاقاتی مانند بندر بیروت رخ دهد.

این در حالی است که گمرک ایران در مکاتبه‌ای با سازمان غذا و دارو به ابهامات مطرح شده از سوی این سازمان پاسخ داده است.

معاون فنی گمرک با اشاره به مباحث مطرح شده در مورد تکرار اتفاق بندر بیروت گفته است که «ضمن تشکر از حساسیت جنابعالی نسبت به این موارد امید است از این پس با رصد لحظه‌ای آن مرجع و نظارت بر اقلام مرتبط وارده به انبارهای مراجع تحویل‌گیرنده با استفاده از اطلاعاتی که در اختیارشان قرار دارد شاهد اتفاقات و تبعات ناگواری در این خصوص نباشیم.»

در این مکاتبه در رابطه با اعلام سازمان غذا و دارو مبنی بر عدم دسترسی به اطلاعات اقلام دارویی تاکید شده است «با عنایت به امکان استفاده از اطلاعات مراجع تحویل‌گیرنده توسط وزارت بهداشت از طریق سازمان جامع تجارت، مسوولیت اظهارنظر و تعیین تکلیف اقلام سلامت محور با توجه به تخصصی بودن موضوع برعهده آن مرجع بوده و سازمان گمرک نیز آمادگی کامل خود را جهت همکاری برای تعیین تکلیف مواردی که از سوی وزارت بهداشت منعکس خواهد شد اعلام می‌کند.»

در بخش دیگری از این مکاتبه گمرک به سازمان غذا و دارو در رابطه با دسترسی برخط اطلاعات از طریق سامانه جامع تجارت یادآوری و اعلام کرده که وزارت بهداشت می‌تواند با هماهنگی با متصدیان سامانه تجارت و شرکت انبارهای عمومی نسبت به اخذ اطلاعات اقدام کند.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران