شماره امروز: ۵۴۷

| | |

امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگوی تلفنی با همتای چینی خود ضمن تاکید ویژه بر ضرورت عملیاتی ساختن برنامه جامع همکاری ۲۵ ساله،

در گفت‌وگوی تلفنی با «وانگ ای» 

امیرعبداللهیان بر ضرورت اجرای برنامه جامع ۲۵ ساله با چین تاکید کرد

امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگوی تلفنی با همتای چینی خود ضمن تاکید ویژه بر ضرورت عملیاتی ساختن برنامه جامع همکاری ۲۵ ساله، از همراهی ارزشمند چین در تامین واکسن تقدیر کرد. وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین طی تماس تلفنی آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد بررسی قرار دادند. وزیر امورخارجه ایران ضمن مرور آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه و تاکید ویژه بر ضرورت عملیاتی ساختن برنامه جامع همکاری ۲۵ ساله، از همراهی ارزشمند چین در تامین واکسن مورد نیاز کشورمان تقدیر و در خصوص آخرین وضعیت برجام با همتای چینی تبادل‌نظر کرد. وانگ‌ای عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین نیز در این تماس تلفنی بر موضع پکن مبنی بر ضرورت بازگشت کامل همه طرف‌ها به تعهدات برجامی تاکید و از مواضع جمهوری اسلامی ایران در این خصوص تقدیر کرد. وزیر امور خارجه چین ضمن استقبال از آغاز گفت‌وگوهای جمهوری اسلامی ایران و طرف اروپایی، تاکید کرد به همکاران خود ماموریت داده است در تماس با همتایانشان در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، مشورت‌های نزدیک دو کشور در این خصوص تداوم یابد. وزیر امور خارجه چین با اعلام آمادگی پکن برای عملیاتی کردن سند همکاری ۲۵ ساله، بر تعهد پکن به ادامه همکاری‌ها با تهران برای مهار کرونا و تامین واکسن مورد نیاز به هر میزان و تا هر زمان که تهران درخواست داشته باشد، تاکید کرد.

وزیر امورخارجه چین در این گفت‌وگوی تلفنی تاکید کرد اراده رهبران دو کشور، گسترش همه‌جانبه روابط دوجانبه است و لذا پکن همانند گذشته به همکاری و رایزنی با جمهوری اسلامی ایران در همه سطوح از جمله همکاری متقابل در سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ادامه خواهد داد. امیرعبداللهیان نیز ضمن راهبردی خواندن روابط دو کشور، بر اهتمام جدی تهران جهت پیگیری توافق‌های رییس‌جمهوری شی‌جین‌پینگ و دکتر رییسی در تماس تلفنی اخیر طرفین و همچنین اجرای کامل سند همکاری‌های ۲۵ ساله دو کشور تاکید کرد. وزیر امور خارجه ایران همچنین در پی آغاز گفت‌وگوهای ایران و اتحادیه اروپایی که روز قبل در سطح معاون سیاسی وزیر امورخارجه و معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا صورت گرفت، ضمن تشریح ابعاد گفت‌وگوهای صورت گرفته و تبیین سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ضرورت رفع موثر و کامل تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی رژیم امریکا، از بی‌عملی سه کشور اروپایی انتقاد کرد. امیرعبداللهیان تاکید کرد البته گفت‌وگوها در مسیر مثبت و سازنده‌ای آغاز شده است که این امر مورد تایید دو طرف در پایان گفت‌وگوهای دیروز قرار گرفت و لذا توافق شد گفت‌وگوها طی دو هفته آینده در همین سطح در بروکسل ادامه یابد.

پایان رایزنی باقری و مورا 

ادامه رایزنی‌ها  در بروکسل

معاون سیاسی وزارت امور خارجه و معاون سرویس‌ اقدام اتحادیه اروپا در پایان رایزنی‌هایشان در تهران توافق کردند که رایزنی‌های دو طرف در خصوص موضوعات مورد علاقه طرفین در روزهای آینده در بروکسل ادامه یابد. «انریکه مورا» معاون سرویس‌ اقدام اتحادیه اروپا که برای رایزنی درباره روابط دوجانبه، موضوعات منطقه‌ای از جمله تحولات در افغانستان و یمن و نیز مذاکرات برای لغو تحریم‌های ظالمانه به تهران سفر کرده است؛ با «علی باقری» معاون سیاسی وزارت امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد. معاون سیاسی وزارت امور خارجه در این ملاقات، با تاکید بر اینکه ایران همواره ثابت کرده که یک بازیگر مسوول در عرصه بین‌المللی است، در حالی که رفتار طرف مقابل نشان می‌دهد که با مسوولیت‌پذیری فاصله معناداری دارد، گفت: هر طرف که مسوولیت‌پذیری بیشتری از خود نشان دهد، به میز مذاکره نزدیک‌تر است. وی با بیان اینکه برای ایران دستیابی به نتایج ملموس موضوعیت دارد، اظهار داشت: ایران برای مذاکرات جدی که نتیجه آن توافق عملی و نه توافق کاغذی باشد، همواره آماده است. 

باقری با اشاره به این موضوع که تردید جدی در مورد اراده واقعی امریکا برای انجام تعهداتش وجود دارد، از بی‌عملی طرف‌های اروپایی در اجرای تعهدات خود ذیل برجام انتقاد کرده و بر ضرورت مسوولیت‌پذیری آنها تاکید کرد. 

«انریکه مورا» نیز ضمن تشریح مسوولیتش به عنوان هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا، بر آمادگی خود به منظور همکاری با ایران و سایر طرف‌ها در جهت ادامه مذاکرات برای دستیابی به نتیجه‌ای که مورد پذیرش همه طرف‌ها باشد، تاکید کرد.  در پایان مقرر گردید رایزنی‌های دو طرف در خصوص موضوعات مورد علاقه طرفین در روزهای آینده در بروکسل ادامه یابد.

در این دیدار همچنین در خصوص روابط کشورمان و اتحادیه اروپایی، بر ارتقای روابط فیمابین تاکید شد و قرار شد در گفت‌وگوهای آتی در بروکسل، سرفصل‌ها و زمینه‌های عملی گسترش روابط مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد. باقری همچنین در حوزه مسائل و موضوعات مهم منطقه از جمله تحولات افغانستان نیز ضرورت مسوولیت‌پذیری اتحادیه اروپایی خصوصا در ارتباط با وضعیت انسانی مردم افغانستان از جمله وضعیت بی‌جاشدگان و آوارگان را مورد تاکید قرار داد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه در خصوص شرایط غم‌انگیز مردم و زنان و کودکان در یمن نیز با توجه به محاصره چند ساله این کشور، خواستار توجه جدی اتحادیه اروپا و عمل به وظایف خود برای پایان دادن به این تراژدی انسانی شد.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران