شماره امروز: ۵۴۷

وقوع دو انفجار در مسجد شیعیان ولایت قندهار با ۶۲ شهید و ۶۸ زخمی

| | |

بر اثر وقوع دو انفجار در نمازجمعه مسجد شیعیان در قندهار در جنوب افغانستان دست‌کم ۶۲ نفر شهید و شماری زخمی شدند.

بر اثر وقوع دو انفجار در نمازجمعه مسجد شیعیان در قندهار در جنوب افغانستان دست‌کم ۶۲ نفر شهید و شماری زخمی شدند. به گزارش رسانه‌ها، دستکم وقوع دو انفجار در «امام بارگاه فاطمیه» مسجد جامع شیعیان قندهار در حوزه اول امنیتی این شهر در جنوب افغانستان به وقوع پیوست که تعدادی شهید و زخمی برجا گذاشته است. بر اساس برخی گزارش‌های اولیه، در این انفجار دستکم ۶۲ نفر شهید و بیش از ۶۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. تاکنون مقام‌های امنیتی و محلی در قندهار در این مورد اظهارنظری نکرده‌اند اما برخی رسانه‌ها می‌گویند که در ورودی این مسجد سه انفجار به وقوع پیوسته است. حمله انتحاری ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه بعد از ظهر امروز جمعه هنگام ادای نماز جمعه رخ داد و شاهدان عینی گفته‌اند که سه مهاجم با سلاح گرم بر نمازگزاران آتش گشودند و پس از آن جلیقه‌های انتحاری خود را منفجر کردند. «سعید خوستی» سخنگوی وزارت کشور طالبان در واکنش به این انفجارها اظهار داشت: «در انفجار امروز در مسجد «امام بارگاه» شیعیان در قندهار تعدادی از هموطنان ما کشته و زخمی شده‌اند.»

وی گفت که نیروهای ویژه طالبان در محل انفجارها حضور دارند و عاملان این جنایات به سزای‌شان خواهند رسید. وزارت امور خارجه کشورمان در بیانیه‌ای جنایت امروز تروریست‌ها در ولایت قندهار را شدیدا محکوم و بیانیه‌ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: بار دیگر دست دشمنان اسلام و مسلمین از آستین تروریست‌های جنایتکار تکفیری بیرون آمد و جمعی دیگر از مردم مظلوم افغانستان را در حال برگزاری نماز جمعه به خاک و خون کشید.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران حمله تروریستی کوردلان تکفیری به مسجد فاطمیه قندهار که موجب شهادت و جراحت جمع کثیری از شرکت‌کنندگان در نماز جمعه گردید را به ‌شدت محکوم نموده و ضمن تسلیت به خانواده‌های محترم شهدا و مردم عزیز افغانستان و با آرزوی صبر و اجر برای بازماندگان قربانیان و شفای عاجل برای مجروحین این جنایت ضدبشری، بار دیگر نسبت به توطئه‌های تفرقه‌افکنانه دشمنان امت اسلام هشدار داده و بر لزوم وحدت و یکپارچگی شیعه و سنی و نفی خشونت و افراطی‌گری با نام اسلام تاکید می‌نماید.

این حادثه دلخراش و حوادث تاسف‌بار گذشته از جمله حمله قبلی به نمازگزاران در قندوز، ضرورت افزایش مراقبت‌ها و مضاعف نمودن حفاظت از مراکز مذهبی شیعه و سنی و سایر تجمعات در افغانستان را بیش از پیش روشن می‌سازد . جمهوری اسلامی ایران اطمینان دارد خواهران و برادران مسلمان ما در افغانستان با همدلی و همفکری و تشریک مساعی با یکدیگر توطئه‌های تفرقه‌افکنانه دشمنان خود را ناکام خواهند گذاشت. برخی منابع نزدیک به طالبان در فضای مجازی گفته‌اند که محافظان مسجد شیعیان قندهار نیز در دو انفجار و حمله به این مسجد کشته شده‌اند. این منابع بدون جزییاتی از آمار تلفات طالبان تاکید کردند که برخی از اعضای طالبان در تیراندازی متقابل با عاملان حمله کشته شده‌اند

حزب‌الله هم با صدور بیانیه‌ای کشتار وحشیانه نمازگزاران شیعه در مسجدی در مرکز قندهار افغانستان توسط گروهک تروریستی داعش را محکوم کرد. جمعه هفته گذشته نیز یک انتحاری وابسته به گروه تروریستی داعش مسجد شیعیان در ولایت قندوز در شمال افغانستان را هدف قرار داد.

بر اثر انفجار در مسجد جامع سیدآباد در ولایت قندوز بیش از یکصد نفر شهید شدند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران