شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه اصلاح ساختار بودجه را از چند ماه گذشته آغاز کرده‌ایم، گفت:

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه اصلاح ساختار بودجه را از چند ماه گذشته آغاز کرده‌ایم، گفت: با مدیریت و ساماندهی بدهی‌ها و مصارف بودجه برای اولین‌بار در ماه گذشته، پرداخت‌های دولت بدون خلق پول انجام شد. به گزارش ایرنا، مسعود میرکاظمی در جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی که درباره مسائل اقتصادی و بودجه‌ای در حال انجام است، اظهار داشت: دولت سیزدهم وارث بدهی‌های زیادی به بانک مرکزی، بانک‌ها، تأمین اجتماعی و صندوق توسعه ملی است که نتیجه وجود یک نظام بودجه‌نویسی اشتباه است و نباید این رویه ادامه پیدا کند. ما مدیریت و ساماندهی بدهی‌ها و مصارف را در اولویت خود قرار داده‌ایم. برای اولین‌بار در ماه گذشته پرداخت‌های دولت بدون خلق پول انجام شد.

میرکاظمی گفت: ضروری است که ساختار بودجه تغییر کند و این دلایلی دارد. اول اینکه تغییر ساختار بودجه یک دستور قانونی است و در تمامی اسناد بالادستی آمده و مورد تأکید رهبر معظم انقلاب است. دوم، عملکرد ضعیف اقتصادی کشور امروزه نتیجه چنین نظام بودجه‌نویسی اشتباهی است. رشد اقتصادی پایین، تورم بالا، سرمایه‌گذاری کم، همه و همه نتیجه نظام بودجه‌ریزی گذشته است.برای حل مشکلات کشور ضروری است که ساختار بودجه تغییر کند.

معاون رییس‌جمهوری افزود: چرا باید به رغم هزینه ۲هزار و ۷۰۰ هزار میلیارد تومان، وضع کنونی اقتصاد اینگونه باشد. چرا باید اقتصاد از سال ۱۳۹۰ کوچک‌تر شده باشد. آیا با وجود چنین هزینه‌ای رشد اقتصادی ۴دهم درصدی شایسته است.

رییس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: امروز با مجلس شورای اسلامی توافق کردیم که ادامه روند گذشته به صلاح نیست و باید طرحی نو را در پیش بگیریم. دو ماه است که اصلاح ساختار بودجه آغاز شده و در سال ۱۴۰۱ از بودجه مبتنی بر ردیف به بودجه مبتنی بر برنامه عبور خواهیم کرد. بودجه ۱۴۰۱ به صورت مشترک بین مجلس و سازمان برنامه تدوین خواهد شد و گروه‌هایی برای انجام این کار مشخص شده‌اند، بودجه سال آینده باید ساده، قابل رصد، شفاف و قابل نظارت باشد.

وی اضافه کرد: همه دستگاه‌ها و استان‌ها، استانداران و فرمانداران در برابر منابع و مصارف بودجه مسوولیت دارند و باید پاسخگو باشند. اینکه مثل گذشته در استان‌های مختلف گفته شود به ما پول بدهید تا کار انجام دهیم دیگر کارساز نیست. بودجه مبتنی بر عملکرد خواهد بود. همچنین، باید سهم هر استان و هر دستگاهی در شاخص‌های اقتصاد کلان مشخص باشد.

میرکاظمی گفت: با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام می‌شود تلاش خود را به کار خواهیم بست تا در دولت سیزدهم سطح زندگی مردم به حد مطلوبی برسد و مردم در ماه‌های آینده شاهد دستاوردهای دولت در این زمینه باشند.

  قالیباف: دولت و مجلس برای ایجاد ثبات در قیمت‌ها مصمم هستند

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت و مجلس شورای اسلامی برای ایجاد ثبات در قیمت‌ها مصمم هستند، گفت: این مهم در دستور کار است تا هم وفور کالا و هم ثبات قیمت در حوزه معیشت مردم در اولویت باشد.

به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف پس از ارایه گزارش عملکرد بودجه توسط رییس سازمان برنامه و بودجه در جلسه علنی صبح دیروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی گفت: دولت و مجلس شورای اسلامی در سال ۱۴۰۰ مصمم هستند که دو مشکل اساسی مردم برطرف شود.

وی اضافه کرد: در حوزه مسائل کرونا و سلامت مردم انصافا با همکاری‌های خوبی که انجام شد اتفاقات خوبی در حوزه واکسیناسیون شکل گرفته است. اعتبارات لازم دیده شده و خریدها انجام شده تا با سرعت همه واکسینه شوند و با همین سرعت تولید واکسن در داخل و هم خرید از خارج کارها شکل بگیرد.

رییس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: دولت و مجلس همچنین مصمم هستند در حوزه معیشت مخصوصا در ثبات قیمت کالاهای اساسی تلاش شود تا هم شاهد وفور کالا و هم ثبات قیمت در حوزه معیشت و سفره مردم باشیم و این مهم در اولویت قرار بگیرد. قالیباف در پایان اضافه کرد: امیدواریم در بودجه سال ۱۴۰۱ با اصلاح ساختار بودجه و با هدف‌گذاری بر رشد اقتصادی کشور گام‌های مهم و اساسی ‌برداریم.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران