شماره امروز: ۵۴۷

| | |

کمال خرازی رییس شورای راهبردی روابط خارجی که در حکمی عباس عراقچی معاون سابق وزیر امور خارجه را به سمت دبیر شورای راهبردی روابط خارجی منصوب کرد

توضیحات خرازی درباره انتصاب عراقچی: نظر رهبری بود 

کمال خرازی رییس شورای راهبردی روابط خارجی که در حکمی عباس عراقچی معاون سابق وزیر امور خارجه را به سمت دبیر شورای راهبردی روابط خارجی منصوب کرد درباره این حکم گفت: یکی از سیاست‌های حکیمانه مقام معظم رهبری استفاده از نیروهای قابلی است که در پی تغییر دولت‌ها با افراد جدید جایگزین می‌شوند. این سیاست همواره مدنظر معظم‌له بوده است و بدین ترتیب از نیروهایی که حاصل سال‌ها سرمایه‌گذاری و تجربه هستند، در مناصب، مجامع و شوراهای مختلف استفاده شده است. ترکیب شورای راهبردی روابط خارجی نیز از نیروهایی است که در گذشته مسوولیت‌های بالایی داشته‌اند و پس از اتمام دوره مسوولیت به عضویت شورا در آمده‌اند. نظر مقام معظم رهبری در مورد آقای عراقچی نیز این بوده که از ایشان در شورا استفاده شود؛ لذا برای دبیری شورا درنظر گرفته شدند و اکثر اعضای شورا نیز با شناختی که از توانایی‌های ایشان دارند و با اطلاع از نظر مقام معظم رهبری از این گزینش استقبال کردند، گرچه مراسم رای‌گیری رسمی صورت نگرفت. به هر صورت، امیدوارم ایشان بتوانند به نحو احسن از عهده وظایفی که برعهده دبیر شوراست برآیند و اعتماد موجود را همچنان حفظ کنند.

خاندوزی خبر داد 

باید از رسوب کالا جلوگیری کرد

وزیر امور اقتصادی و دارایی از رشد ۱۰۰ درصدی ترخیص کالا در شهریور ماه نسبت به ۵ ماه اول سال خبر داد. احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در جمع اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مساله اصلی امروز کمیسیون کشاورزی حل مشکل واردات نهاده‌های دامی است، گفت: بر اساس قانون، مسوولیت تولید و بازرگانی محصولات و کالا‌های کشاورزی بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است، تأمین ارز واردات کالا به عهده بانک مرکزی و یکی از حلقه‌های واردات، گمرک جمهوری اسلامی است. وی افزود: برای ترخیص کالا حدود ۲۶ تا ۲۹ دستگاه دخیل هستند و اینکه با چه کیفیت و سرعتی ترخیص کالا انجام شود، بستگی به نظم و هماهنگی این دستگاه‌ها دارد. وزیر اقتصاد میانگین ماهیانه ترخیص کالا در ۵ ماه اول سال را ۲.۷ میلیون تن عنوان کرد و اظهار داشت: این رقم فقط در شهریور ماه و با آغاز فعالیت دولت سیزدهم ۵.۳ میلیون تن بوده است که رشدی در حدود ۱۰۰ درصدی را نشان می‌دهد. وزیر اقتصاد در عین حال وضعیت فعلی را همچنان نامطلوب خواند و افزود: باید تلاش بیشتری کنیم و چاره‌ای بیندیشیم تا از رسوب کالا در کشتی‌ها، انبار‌ها و بارانداز‌ها جلوگیری شود. در این جلسه رییس کل بانک مرکزی و رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز حضور داشتند و به سوال نمایندگان پاسخ دادند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران