شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شرکت «دانا گاز» امارات مدعی شد یک دادگاه بین‌المللی شرکت ملی نفت ایران را در رابطه با پرونده کرسنت به پرداخت جریمه به‌میزان ۶۰۷.۵ میلیون دلار محکوم کرده است.

شرکت اماراتی مدعی شد

 محکومیت ۶۰۷ میلیون‌دلاری ایران در پرونده کرسنت

شرکت «دانا گاز» امارات مدعی شد یک دادگاه بین‌المللی شرکت ملی نفت ایران را در رابطه با پرونده کرسنت به پرداخت جریمه به‌میزان ۶۰۷.۵ میلیون دلار محکوم کرده است. به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، شرکت «دانا گاز» امارات روز سه‌شنبه مدعی شد یک دادگاه بین‌المللی، شرکت ملی نفت ایران را به ‌علت اختلاف بر سر تأمین گاز با این شرکت به پرداخت جریمه به ‌میزان 607.5 میلیون دلار محکوم کرده است. این پرونده مربوط به یک قرارداد 25 ساله خرید و فروش گاز بین شرکت «کرسنت پترولیوم» که وابسته به شرکت «دانا گاز» امارات و شرکت ملی نفت ایران است. بر اساس این گزارش، جریمه‌ای که قرار است به شرکت اماراتی پرداخت شود مربوط به هشت و نیم سال اول این توافقنامه 25 ساله است که قرار بود در سال 2005 آغاز شود، در سال 2014 نیز حکم مشابهی به ‌نفع دانا گاز صادر شده بود. دانا گاز در بیانیه‌ای اعلام کرد که آخرین جلسه رسیدگی به «طلب بسیار بزرگ‌تر» این شرکت، یعنی برای 16 سال و نیم باقی ‌مانده، در اکتبر سال آینده در پاریس تعیین شده است و تصمیم‌گیری در مورد این جریمه در سال 2023 انجام می‌شود. پرونده کرسنت مربوط به قراردادی است بین شرکت اماراتی کرسنت پترولیوم با شرکت ملی نفت ایران که در زمان وزارت بیژن زنگنه منعقد شد. مذاکرات اولیه این قرارداد از سال 1997 آغاز شد و در نهایت، سال 2001 منجر به تفاهم مشترک شد، بر این اساس مقرر شد از سال 2005 میلادی، با لوله‌کشی در خلیج فارس، گاز میدان سلمان مخزن مشترک با ابوظبی به امارات صادر شود.

پیش‌بینی نفت 90 دلاری از سوی گلدمن ساکس امریکا

بانک گلدمن ساکس امریکا اخیرا پیش‌بینی خود برای قیمت نفت در پایان سال 2021 را افزایش داد و اعلام کرد طی ماه‌های آینده قیمت نفت برنت به 90 دلار در هر بشکه خواهد رسید.

به گزارش فارس به نقل از اویل‌پرایس، بانک امریکایی گلدمن ساکس اعلام کرد محدود بودن عرضه نفت در بازار جهانی از یکسو و رشد تقاضا از سوی دیگر در کنار تبعات توفان آیدا و تاثیر آن بر چرخه تامین نفت باعث خواهد شد تا شاهد افزایش بیشتر قیمت این حامل انرژی در بازار جهانی باشیم. 

در حالی که این بانک قبلا پیش‌بینی کرده بود که قیمت نفت در اواخر سال 2021 به 80 دلار در هر بشکه خواهد رسید اما حالا پیش‌بینی خود را تغییر داده و می‌گوید طلای سیاه قبل از سال 2022 قیمت 90 دلار را خواهد دید.

گلدمن ساکس ماه‌هاست که می‌گوید قیمت نفت برنت به خاطر بالا رفتن تقاضا و واکنش محدود کشورهای تولیدکننده غیرعضو اوپک پلاس به این مساله قیمت نفت به 80 دلار در هر بشکه خواهد رسید. 

هفته گذشته این بانک امریکایی گفته بود در صورتی که زمستان سردتری را پیش رو داشته باشیم و قیمت گاز در بازار جهانی افزایش بیشتر از انتظار داشته باشد در سه ماهه پایانی سال قیمت نفت پتانسیل آن را دارد که به 85 دلار در هر بشکه هم برسد.

نفت ۸۰ دلاری شد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال که روز دوشنبه ۱.۸ درصد افزایش یافته بود، امروز با ۵۳ سنت معادل ۰.۶۷درصد افزایش به ۸۰ دلار و ۶ سنت رسید.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که نگرانی‌ها از کمبود عرضه نفت در شرایط افزایش تقاضا ادامه دارد، قیمت نفت روز سه‌شنبه برای ششمین جلسه متوالی شاهد افزایش بود و به بالای 80 دلار رسید. بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال که روز دوشنبه 1.8 درصد افزایش یافته بود، امروز با 53 سنت معادل 0.67 درصد افزایش به 80 دلار و 6 سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت امریکا هم برای تحویل در ماه نوامبر امروز با 55 سنت معادل 0.73 درصد رشد به 76 دلار رسید. نفت خام امریکا دیروز نیز شاهد جهش 2 درصدی بود. توشیتاکا تازاوا تحلیلگر موسسه فوجیتومی در این باره گفت: «با توجه به اختلال در عرضه و ترمیم تقاضا در بسیاری از نقاط جهان، احساس حاکم بر بازار همچنان افزایشی است.» وزیر اقتصاد ژاپن امروز اعلام کرد، توکیو برای لغو وضعیت فوق‌العاده از ابتدای ماه اکتبر از مشاوران بهداشتی خود نظرخواهی می‌کند. تعداد مبتلایان جدید به ویروس کرونا در ژاپن رو به کاهش است و سیستم درمانی این کشور پس از هفته‌ها شاهد کاهش بار بیماران بستری بوده است. در همین حال، به‌گفته منابع آگاه نیجریه و آنگولا دو تولیدکننده مهم نفت در قاره آفریقا حداقل تا سال آینده قادر به افزایش سطح تولیدشان به سقف سهمیه تعیین‌ شده از سوی اوپک نخواهند بود. کاهش سرمایه‌گذاری و مشکلات ایجاد شده در تعمیر و نگهداری میادین نفتی سبب افت ظرفیت تولید کشورهای تولیدکننده شده است. چند عضو دیگر گروه اوپک‌پلاس هم که طی سال گذشته و به ‌منظور تقویت قیمت‌ها تولید خود را کاهش داده بودند، اکنون و همزمان با ترمیم اقتصادی قادر به افزایش فوری تولید خود نیستند. موسسه گلدمن ساکس با اشاره به افزایش اشتهای ریسک‌پذیری بین سرمایه‌گذاران پیش‌بینی خود برای نفت برنت تا پایان امسال را 10 دلار افزایش داده و به 90 دلار رسانده است


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران