شماره امروز: ۵۴۷

رییس‌جمهوری: توسعه صادرات به عراق و کشورهای همسایه ضروری است

| | |

سیدابراهیم رییسی روز گذشته در جمع علما، نخبگان و خانواده‌های شهدا و ایثارگران ایلام افزود: سهم ما از صادرات به کشورهای منطقه نمی‌تواند ۲ درصد باشد و باید از ۲۰ میلیارد دلار به ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار برسد که با یک اقدام سریع و کار جهادی امکان‌پذیر است.

رییس‌جمهوری: توسعه صادرات به عراق و کشورهای همسایه ضروری است

سیدابراهیم رییسی روز گذشته در جمع علما، نخبگان و خانواده‌های شهدا و ایثارگران ایلام افزود: سهم ما از صادرات به کشورهای منطقه نمی‌تواند ۲ درصد باشد و باید از ۲۰ میلیارد دلار به ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار برسد که با یک اقدام سریع و کار جهادی امکان‌پذیر است.

وی با اشاره به ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک ایلام با عراق، تاکید کرد: مرز نه تهدید که یک فرصت بسیار خوب برای ارتباط مردم ۲ کشور ایران و عراق به ویژه مردم ایلام است که ریشه فرهنگی، اعتقادی و باور و ایده با همدیگر دارند. رییس‌جمهوری خواستار تشکیل کارگروه حقوقی و اقتصادی بین ۲ کشور ایران و عراق به ویژه استان ایلام و استان‌های همجوار در عراق به منظور رفع مشکلات صادرکنندگان شد.

وی گفت: اقتصاد گردشگری از ظرفیت‌های مهمی در استان ایلام است که می‌تواند در رفع بیکاری و ایجاد اشتغال نقش مهمی ایفا کند. وی تاکید کرد: باید زیرساخت‌های استان ایلام به نحوی آماده شود که مساله کریدور ریلی و آزادراه به عنوان وسیله ارتباطی‌ کامل با کشور عراق در این استان آماده شود و هم زمینه برای صادرات در استان که می‌تواند یکی از بازارهای اصلی تولید‌کننده کالای ایرانی تبدیل شود و این یک ضرورت است.

رییس‌جمهوری مساله گردشگری زیارت برای استان ایلام را یک ضرورت دانست و یادآور شد: بنده در زمان خادمی آستان قدس رضوی توفیق زیارت اربعین حسینی(ع) را از طریق مرز مهران داشته‌ام و با همکاری استان موکب‌هایی با نام ‌مبارک امام رضا(ع) در ورودی و خروجی مرز به نام آستان قدس دایر کردیم. رییسی ادامه داد: از دیگر ظرفیت‌های استان ایلام می‌توان به کشت و توسعه گیاهان دارویی، جنگل‌ها، انبوه درختان بلوط و طبیعت‌ بکر اشاره کرد که باید با همت مسوولان و مشارکت مردم این امکانات خدادادی استان بالفعل شود. وی به نقش خانواده اشاره کرد و اظهار داشت: نهاد خانواده از اهمیت ویژه‌ای در نظام پربرکت انقلاب اسلامی برخوردار است چرا که خانواده محل صیانت از تمام اعضای خانواده؛ فرهنگ و دینمداری، اخلاقیات فردی، اجتماعی و جمعی است و اثربخشی نهاد خانواده در جامعه انکارناپذیر است.

  رفع مشکلات نیازمند روحیه جهادی، ایثارگری و بسیجی است

رییس‌جمهوری گفت: رفع مشکلات کشور نیازمند روحیه جهادی، ایثارگری و بسیجی است که با بهره‌گیری از آنها چالش‌ها رفع خواهند شد.

رییسی ادامه داد: شهدا و ایثارگران در دوران هشت سال دفاع مقدس نیز با توکل به خدا نشان دادند می‌توان مشکلات را پشت سر گذاشت و همان فرهنگی که جبهه را اداره و سنگرهای دفاع مقدس را شکل داد امروز می‌تواند کارساز باشد. وی بیان کرد: در دوران هشت سال دفاع مقدس همگی دارای انگیزه و اراده پولادین و فرهنگ ما می‌توانیم بودند و با همگرایی خودخواهی و خودبینی را زیر پا گذاشتند و با روحیه کار جمعی و همکاری پیروز شدند.

رییس‌جمهوری با بیان اینکه همگی باید از مدافعان حرم درس بگیریم ادامه داد: باید با کار جهادی و نو در گام دوم انقلاب حرکتی متفاوت داشته باشیم و این در واقع پیام شهدا، دفاع مقدس و ایثارگران در همه بخش‌های کشور است.

رییسی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا گفت: جای‌جای این استان یادآور شهامت، شجاعت، ایثار و از خودگذشتگی نیروهای دلداده به امام و انقلاب و به ملت بزرگ ایران است. رییس‌جمهوری ادامه داد: همه باید بدانند ایلام دینش را به کشور ادا کرده و در خط مقدم جبهه مردانه ایستادگی و مقاومت کردند و از ارزش‌ها و ناموس مملکت دفاع کردند که باید قدردان ایثارگران و خانواده‌های آنها بود و این قدردانی نه در سخن بلکه باید در عمل صورت گیرد. وی اضافه کرد: باید باب‌الحسین(ع) را در استان ایلام برای زیارت هرساله فراهم کرد، اگر چه اقدامات خوبی تاکنون برای توسعه زیرساخت‌ها منتهی به این‌ مرز انجام شده است اما این اقدامات مقدماتی بوده و باید بیشتر در این خصوص برای رفع نواقص کار کرد. رییس‌جمهوری به درخواست یکی از شرکت‌کنندگان این نشست در خصوص تاسیس اردوگاه دانش‌آموزی اشاره کرد و گفت: احداث این مجموعه حرکت خوب و مثبتی است که تاسیس آن باید مد نظر قرار گیرد. رییسی به رتبه‌بندی معلمان نیز اشاره کرد و افزود: این طرح به عنوان مطالبه این قشر در دست اقدام قرار داشته و درصدد هستیم به درستی اجرا شود. وی تاکید کرد: با اجرای این طرح هم باید معیشت، منزلت، هویت و ارتقای کیفی معلمان مد نظر قرار گرفته و نباید تنها نگاه اقتصادی به آن وجود داشته باشد. وی با اشاره به موضوع راهیان نور و یادمان‌های دفاع مقدس ادامه داد: راهیان نور برکاتی از سوی خداوند برای این سرزمین هستند چرا که راهیان نور یک جریان امیدساز است که باید پررونق‌تر از گذشته مورد توجه ویژه مسوولان قرار بگیرد. وی تاکید کرد: باتوجه به اینکه راهیان نور یک جریان فرهنگی و معنوی امیدساز در کشور است، دستگاه‌های دولتی باید برای رونق‌بخشی مطاوب‌تر به این مقوله تلاش بیشتری داشته باشند چرا که راهیان نور متعلق به همه مردم و گروه‌ها است. رییس‌جمهوری به موضوع مسکن ایثارگران نیز اشاره کرد و یادآور شد: بخش قابل توجهی از زمین مورد نیاز احداث مسکن ایثارگران تامین شده است و این موضوع در اولویت برنامه‌های دولت و مورد تاکید است. وی در خصوص محرومیت‌زدایی از شهرستان تازه تاسیس هلیلان نیز از استاندار، سپاه و بسیج سازندگی و سایر دستگاه‌های متولی خواست فردا گروهی را برای رسیدگی به وضعیت این شهرستان اعزام کنند تا کارها و اقدامات انجام شده یا در حال انجام در منطقه را احصا کنند.

رییسی گفت: در استان ایلام مناطقی وجود دارد که نیازمند توجه ویژه مسوولان است و باید برای محرومیت‌زدایی این مناطق بیشتر مورد توجه و اولویت قرار بگیرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران