شماره امروز: ۵۴۷

| | |

اوپک به دلیل شیوع کرونای دلتا، در پیش‌بینی خود از بهبود رشد تقاضا برای نفت تجدیدنظر کرد و اکنون انتظار دارد رشد بیشتر تقاضا به جای سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱، در سال میلادی آینده حاصل شود.

اوپک به دلیل شیوع کرونای دلتا، در پیش‌بینی خود از بهبود رشد تقاضا برای نفت تجدیدنظر کرد و اکنون انتظار دارد رشد بیشتر تقاضا به جای سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱، در سال میلادی آینده حاصل شود.

به گزارش ایسنا، اوپک در گزارش ماهانه خود پیش‌بینی کرد تقاضا برای نفت در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ به ۹۹.۷۰ میلیون بشکه در روز می‌رسد که ۱۱۰ هزار بشکه در روز کمتر از پیش‌بینی ماه گذشته این گروه است. در گزارش اوپک آمده است: ریسک فزاینده افزایش موارد کووید‌۱۹ که ناشی از شیوع واریانت دلتاست، چشم‌انداز تقاضا برای نفت در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۱ را تیره کرده است. در نتیجه برآورد این گروه از تقاضا برای نفت در نیمه دوم سال میلادی جاری پایین‌تر برده شد و روند احیای بیشتر تقاضا برای نفت تا نیمه اول سال ۲۰۲۲ به تاخیر افتاد. دولت‌ها، کشورها و بازرگانان به دقت روند احیای تقاضا برای نفت را پس از ریزشی که در سال ۲۰۲۰ داشت، دنبال می‌کنند. روند آهسته‌تر احیای تقاضا، قیمت‌ها را در معرض کاهش قرار داده و این دیدگاه را تقویت می‌کند که تاثیر پاندمی ممکن است روی الگوهای مصرف برای مدت طولانی‌تر یا همیشگی تاثیر بگذارد. نفت برنت پس از انتشار گزارش اوپک بالای ۷۳ دلار در هر بشکه معامله شد. قیمت نفت برنت از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون بیش از ۴۰ درصد رشد کرده که تحت تاثیر امیدها به احیای اقتصادی و کاهش عرضه اوپک پلاس حاصل شده اما نگرانی درباره واریانت دلتا مانع رشد بیشتر قیمت‌ها شده است. با وجود بازبینی نزولی اوپک از میزان تقاضا در سه ماهه چهارم، اوپک اعلام کرد تقاضا برای نفت جهان در کل سال ۲۰۲۱ به میزان ۵.۹۵ میلیون بشکه در روز معادل ۶.۶ درصد رشد می‌کند که عملا تغییری نسبت به پیش‌بینی ماه پیش این گروه ندارد. پیش‌بینی میزان رشد تقاضا در سال ۲۰۲۲ به ۴.۱۵ میلیون بشکه در روز افزایش داده شد در حالی که برآورد گزارش ماه گذشته اوپک ۳.۲۸ میلیون بشکه در روز و برآورد منابع اوپک در نشست اول سپتامبر ۴.۲ میلیون بشکه در روز بود. اوپک اعلام کرد روند احیای تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۲ اکنون قویتر فرض می‌شود. با افزایش نرخ واکسیناسیون، انتظار می‌رود وضعیت شیوع کووید ۱۹ بهتر مدیریت شود و فعالیت‌های اقتصادی و رفت و آمد به سطح پیش از همه‌گیری برگردد. با وجود تغییرات اخیر در برآورد اوپک، این گروه همچنان بالاترین رشد تقاضا برای نفت را در میان سه سازمان پیش‌بینی‌کننده نفت پیش‌بینی می‌کند. آژانس بین‌المللی انرژی رشد تقاضا برای نفت را به میزان ۵.۳ میلیون بشکه در روز و اداره اطلاعات انرژی امریکا پنج میلیون بشکه در روز پیش‌بینی می‌کند. گروه اوپک پلاس در حال تسهیل تدریجی محدودیت عرضه‌ای کم سابقه‌ای است که از ماه مه سال ۲۰۲۰ به اجرا گذاشت و کشورهای عضو این گروه در ژوییه موافقت کردند تولیدشان را به صورت جمعی ماهانه ۴۰۰ هزار بشکه در روز در فاصله اوت تا دسامبر افزایش دهند و این برنامه را در نشست اول سپتامبر تایید کردند. بر اساس گزارش رویترز، گزارش ماهانه اوپک نشان داد تولید این گروه در اوت ۱۵۰ هزار بشکه در روز رشد کرد و به ۲۶.۷۶ میلیون بشکه در روز رسید

در حال خرید هواپیماهای جدید هستیم

محمدرضا رضایی‌کوچی، رییس کمیسیون عمران مجلس از برنامه خرید هواپیماهای جدید با استفاده از تسهیلات بانکی خبر داد. وی درباره خرید هواپیمای جدید گفت: ۵۰ درصد هواپیماهای کشور زمینگیر شده‌اند در حالی که تقاضا برای سفرهای هوایی بالاست. وی با اشاره به وجود فاصله زیاد عرضه و تقاضا در صنعت هوانوردی و محدود بودن تعداد صندلی‌های پروازی نسبت به تقاضای سفر گفت: همین موضوع سبب بالا رفتن قیمت بلیت هواپیما شده است. نماینده مردم جهرم در مجلس هزینه هر یک ساعت-صندلی هواپیما را ۹۰۰ هزار تومان دانست و یادآور شد: این نرخی است که سازمان هواپیمایی کشوری مصوب کرده است بنابراین باید به سمت خرید و وارد کردن هواپیماهای جدید حرکت کنیم. وی با بیان اینکه با کشورهای مختلفی برای واردات هواپیما مذاکره شده، تصریح کرد: شرکت‌هایی هستند که می‌توانند به راحتی هواپیما خریداری کنند و ما برای خرید و واردات هواپیما مشکلی نداریم. 

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران