شماره امروز: ۵۴۷

گروسی: هیچ وعده‌ای از مقام‌های ایران نگرفتم

| | |

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی یک کنفرانس خبری ضمن تأکید بر لزوم ادامه همکاری ایران و آژانس تصریح کرد که در جریان سفر به ایران هیچ وعده‌ای از مقام‌های جمهوری اسلامی نگرفته است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی یک کنفرانس خبری ضمن تأکید بر لزوم ادامه همکاری ایران و آژانس تصریح کرد که در جریان سفر به ایران هیچ وعده‌ای از مقام‌های جمهوری اسلامی نگرفته است.

به گزارش فارس، «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در کنفرانس خبری خود در حاشیه نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کرد که «محمد اسلامی» رییس سازمان انرژی اتمی ایران هفته آینده به وین سفر خواهد کرد.

گروسی در این خصوص گفت: «ما با رییس سازمان انرژی اتمی ایران در جریان سفرش به وین، گفت‌وگوهایی را انجام خواهیم داد.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کرد که پس از سفر اسلامی به وین، «به زودی» به ایران سفر خواهد کرد اما هنوز تاریخ دقیق سفر خود به ایران را نهایی نکرده است.

وی در خصوص سفر به ایران و محور گفت‌وگو با مقام‌های ایرانی گفت: «من به دنبال گرفتن وعده از طرف ایرانی در جریان دیدارم به تهران نبودم اما بر لزوم ادامه گفت‌وگوها میان ایران و آژانس تأکید کردم.»

رافائل گروسی سپس ادامه داد: «من به ایران گفتم که باید دوربین‌های نظارتی در تأسیسات هسته‌ای را به منظور دقیق نگه داشتن اطلاعات چک کنیم.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص ادامه گفت‌وگوها با دولت جدید ایران گفت: «ما به گفت‌وگوهای صریح با دولت جدید ایران نیاز داریم. دولت جدید ایران نظرات قاطعانه‌ای درباره برنامه هسته‌ای تهران دارد.»

گروسی در پاسخ به سوال خبرنگار رویترز، در خصوص اعلام آمادگی ایران برای همکاری با آژانس گفت: «خرسندیم که طرف ایرانی اشاره کرد که در سطح فنی حاضر به تبادل اطلاعات با تیم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و می‌توانیم فعالیت‌های زیادی را در این زمینه انجام دهیم.»

وی با مثبت ارزیابی کردن سفر خود به ایران گفت: «من اولین فرصت برای بررسی تجهیزات کرج را داشتم.»

مدیرکل آژانس در پاسخ به سوال خبرنگار بلومبرگ درباره ساز و کار نظارت آنلاین بر برنامه غنی‌سازی ایران گفت: «بله همچنان چنین ساز و کاری وجود دارد.»

رافائل گروسی در خصوص احتمال صدور قطعنامه در جلسه فعلی شورای حکام آژانس گفت: «این موضوع در حوزه اختیارات اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص ساز و کارهای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران گفت: «آژانس بین‌المللی انری اتمی از حداکثر ظرفیت خود استفاده می‌کند و تنها بر یک ساز و کار واحد برای راستی‌آزمایی متمرکز نیست.»

گروسی در پاسخ به سوالی درباره لزوم اتخاذ یک رویکرد سخت‌تر در قبال جمهوری اسلامی ایران گفت: «همه چنین نظری ندارند و این وظیفه تحلیلگران است که ارزیابی‌هایی را در این زمینه انجام دهند.»

وی سپس توضیح داد: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به وضوح سطح همکاری را مشخص کرده است به‌طوری که جایی برای حدس و گمان باقی نمی‌گذارد و کارهایی که آژانس انجام داده است، به خودی خود نشان‌دهنده جدی بودن رویکرد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.»

گروسی در افتتاحیه نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که از امروز آغاز شده و تا روز جمعه (26 مهرماه) ادامه دارد، بار دیگر ادعای نگرانی از عدم دسترسی به تأسیسات هسته‌ای ایران را مطرح کرد و گفت:« من از وجود مواد اتمی در مکان‌های اعلام‌نشده در ایران و اینکه محل کنونی آن مواد اتمی اکنون برای آژانس مشخص نیست، عمیقاً نگران هستم.» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شامگاه شنبه در رأس هیاتی به منظور دیدار و گفت‌وگو با رییس سازمان انرژی اتمی ایران وارد تهران شد. او پیش از ظهر یکشنبه ۲۱ شهریور ماه با حضور در محل سازمان انرژی اتمی با «محمد اسلامی» دیدار و گفت‌وگو کرد که این دیدار ۲ ساعت به طول انجامید.

مدیرکل آژانس پس از این دیدار، ضمن مثبت ارزیابی کردن آن، بر گسترش همکاری ایران و آژانس تأکید کرد و گفت که دوباره برای گفت‌وگوی سطح بالا با مقامات ایرانی به تهران می‌آید.

در بیانیه مشترک آژانس و ایران که بعد از این دیدار منتشر شد، ذکر شده که طرفین، روح همکاری و اعتماد متقابل و اهمیت تداوم آن و همچنین ضرورت رسیدگی به موضوعات فیمابین در فضایی سازنده و منحصرا فنی را مورد یادآوری و تاکید مجدد قرار دادند.

همزمان با این اظهارات گروسی در شورای حکام، خبرنگار نشریه وال‌استریت‌ژورنال به نقل از منابع اروپایی گزارش کرد که در جلسه این هفته شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قطعنامه‌ای علیه ایران صادر نمی‌شود.

«میخاییل اولیانوف» نماینده روسیه در مذاکرات وین نیز  صحبت‌های سخنگوی وزارت خارجه ایران را نشانه‌ای دلگرم‌کننده دانست و گفت زمان بازگشت به دور هفتم گفت‌وگوهای احیای توافق هسته‌ای فرارسیده است.

  امریکا: در نشست شورای حکام قطعنامه‌ای علیه ایران صادر نمی‌کنیم

سخنگوی وزارت خارجه امریکا در مصاحبه‌ای عصر دوشنبه اعلام کرد که قصد معرفی قطعنامه‌ای علیه ایران در نشست شورای حکام آژانس اتمی را ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز دوشنبه رسماً اعلام کرد قصد معرفی قطعنامه علیه ایران در نشست این هفته شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را ندارد.

«ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه امریکا در مصاحبه با روزنامه وال‌‌استریت‌ژورنال گفت: «قصد نداریم در نشست هفته جاری شورای حکام، قطعنامه‌ای [علیه ایران] ارایه دهیم.»

خبرگزاری رویترز هم روز دوشنبه گزارش داده قدرت‌های غربی از برنامه خودشان برای معرفی قطعنامه‌ای با موضوع انتقاد از ایران در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منصرف شدند.

این رسانه نوشته اتخاذ این تصمیم از سوی امریکا، فرانسه، انگلیس و آلمان از تشدید تنش‌هایی با ایران که می‌توانست به کمرنگ شدن امیدواری‌ها برای مذاکرات احیای برجام منجر شود جلوگیری کرد.

سخنگوی وزیر امور خارجه چین ضمن استقبال از توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از امریکا درخواست کرد برای بازگشت به برجام تصمیم سیاسی قاطع بگیرد.

  استقبال چین از توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه از توافق میان تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استقبال کرد و تصمیم سیاسی قاطع امریکا برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران را خواستار شد.

به نوشته وبگاه وزارت امور خارجه چین، «ژائو لیجیان» سخنگوی این وزارتخانه گفت: «چین از اجماع حاصل شده بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از طریق گفت‌وگو و همکاری درخصوص مسائل پادمانی و پایش ذیل توافق هسته‌ای با ایران استقبال می‌کند و امید دارد دو طرف به داشتن عزم راسخ درخصوص تعاملات ادامه داده و به‌طور مناسبی مسائل باقی‌مانده مربوطه را حل کنند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه چین افزود: «چین همواره بر این اصل تأکید دارد که پایبندی و اجرای برجام تنها راه درست و موثر برای حل بحران هسته‌ای ایران است.»

لیجیان در ادامه گفت: «طرف‌های مربوطه به‌خصوص امریکا باید تصمیم سیاسی قاطعی را در نزدیک‌ترین زمان ممکن اتخاذ کند و در راستای تداوم و پیشرفت مذاکرات درخصوص پایبندی به توافق هسته‌ای با ایران گام‌هایی مستحکم بردارد. امیدواریم طرف‌های مربوطه مسیر صحیح را دنبال کرده و شرایط و جوی مساعد برای تلاش‌های دیپلماتیک ایجاد کنند.»

علاوه بر چین، «ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز گفته مسکو از توافق میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای حفظ تعامل میان این نهاد بین‌المللی با سازمان انرژی اتمی ایران حمایت می‌کند.

  آلمان: امیدواریم ایران خیلی سریع 

به میز مذاکرات وین بازگردد

سخنگوی وزارت خارجه آلمان بدون اشاره به بدعهدی کشورهای غربی در عمل به تعهداتشان ذیل برجام از ایران خواست به میز مذاکرات وین بازگردد.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز دوشنبه ابراز امیدواری کرد ایران خیلی سریع به میز مذاکرات وین در خصوص برجام بازگردد.

خانم «ماریا ادباهر» سخنگوی وزارت خارجه آلمان در نشست خبری هفتگی درباره توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «این اولین گام مثبت است. با این حال ما همچنین انتظار داریم که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بتواند به سرعت  دوربین‌های موجود در تاسیسات آسیب‌دیده هسته‌ای ایران را طبق توافق راه‌اندازی کرده و کارت‌های حافظه دوربین‌ها را عوض کند.»

این دیپلمات آلمانی در ادامه بدون اشاره به بدعهدی کشورهای غربی حاضر در برجام (آلمان، انگلیس و فرانسه) از تهران خواست به مذاکرات احیای برجام بازگردد. او گفت: «ما امیدواریم که به سرعت به میز مذاکره در وین بازگردیم. این کار در حال حاضر بسیار منطقی خواهد بود.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران