شماره امروز: ۵۴۷

رییس‌جمهوری در اولین سفر استانی:

| | |

ابراهیم رییسی که در یک سفر اعلام نشده به خوزستان سفر کرده است، عصر جمعه در نشست شورای اداری استان خوزستان که در محل استانداری برگزار شد، گفت:

ابراهیم رییسی که در یک سفر اعلام نشده به خوزستان سفر کرده است، عصر جمعه در نشست شورای اداری استان خوزستان که در محل استانداری برگزار شد، گفت: مدیران پروازی باید از چرخه مدیریت استان خوزستان حذف شوند و به هیچ عنوان نمی‌پذیرم که مدیری در استان خوزستان پروازی باشد و این در برخی دیگر از استان‌ها هم باید انجام شود و مدیران پروازی باید از چرخه مدیریت حذف شوند. رییسی افزود: یکی از کارهایی که باید در اولویت قرار گیرد نظارت علی‌الدوام بر کارهاست که بایستی با جدیت انجام شود؛ این نظارت باید از درون دولت انجام شود و مدیران دولتی نظارت قوی بر کارها داشته باشند البته دستگاه‌های نظارتی بیرون از دولت مانند دیوان محاسبات و سازمان بازرسی هم وظیفه نظارتی خود را انجام خواهند داد که البته این نظارت برون‌سازمانی است. رییس‌جمهوری بیان کرد: در صورت نظارت مدیران دستگاه‌ها بر امور اجرایی، قطعا شاهد اثرات و نتایج قابل لمس در امر خدمت به مردم خواهیم بود.

  اشتغال جوانان اولویت کار دولت سیزدهم

وی موضوع اشتغال در استان خوزستان را یک اصل و اولویت دولت سیزدهم عنوان کرد و گفت: در همین راستا، طرح‌ها و مطالعات کاربردی در دست اقدام است که اجرایی شدن آنها با استقبال دولت همراه خواهد بود.

رییسی با اشاره به ظرفیت‌ها و استعدادهای خوزستان در بخش کشاورزی اذعان کرد: در این زمینه باید توجه خاص و ویژه‌ای به استان خوزستان صورت گیرد تا از این طریق به رفع مشکلات موجود در حوزه اشتغال منجر گردد. وی با تاکید بر اینکه در ارتباط با به کارگیری از ظرفیت‌های خالی صنایع و واحدهای تولیدی باید اهتمام جدی صورت گیرد، ادامه داد: همچنین کارخانجات و واحدهای تعطیل یا نیمه تعطیل باید در جهت تولید مجددا احیا و در چرخه اقتصاد قرار گیرند تا هم مشکل بیکاری جوانان حل شود و هم اقتصاد کشور شکوفا شود. رییس‌جمهوری کشورمان با اشاره به وجود فهرست تهیه شده از ۱۰۰ واحد تولیدی استان که با مشکلات اولیه روبرو هستند، گفت: موانع پیشرفت این واحدها باید رفع شود تا زمینه ایجاد فرصت‌های جدید شغلی در استان فراهم گردد. وی به اهمیت ارزش افزوده و جلوگیری از خام‌فروشی با ایجاد صنایع پایین دستی پتروشیمی اشاره کرد و گفت: در صورت توجه به این حوزه، امکان بهره‌مندی استان از فرصت‌های تازه در حوزه اشتغال را شاهد خواهیم بود. وی به نگرانی‌های پیش آمده در زمینه قمیت‌گذاری خرما هم اشاره کرد و گفت: خرما محصول استراتژیک و مهمی است که امکان ایجاد صنایع تبدیلی متعددی را در استان دارد. رییس دولت سیزدهم بیان داشت: وزیر جهادکشاورزی طی روزهای آینده در خصوص قیمت‌گذاری این محصول مهم استان تصمیم‌گیری خواهد کرد تا نگرانی‌های پیش آمده در بین نخلدارن نیز رفع شود.

  مدیریت آب  در خوزستان امری ضروری است

رییسی در بخش دیگری از سخنان خود به مساله آب و مدیریت منابع آبی اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه کشور با کمبود نزولات آسمانی روبرو شده اما مدیریت آب در استان خوزستان همواره باید با دقت و به شکل صحیح دنبال و در دستور کار قرار گیرد.

وی به ظرفیت شورای عالی آب برای رفع مشکلات مربوط به این حوزه به ویژه در استان خوزستان اشاره کرد و گفت: در این بین نیز، معتقد هستیم که مدیران باید با مردم حرف بزنند؛ لذا اگر محدودیتی اعمال می‌شود باید از پیش کشاورزان را در جریان بگذارند و اقناع‌سازی صورت گیرد.رییس‌جمهوری با بیان اینکه مدیران باید الگوی کشت مناسب در شرایط فعلی را برای کشاورزان تبیین کنند، گفت: در این راستا از اتحادیه‌های مربوط به بخش کشاورزی باید استفاده شود. وی از اتحادیه کشاورزان به عنوان بازوان دولت نام برد و گفت: باید در تصمیم‌گیری‌ها از چنین ظرفیتی استفاده شود تا از این طریق قشر کشاورز ضرر و زیانی را متحمل نشود.

 اجرای طرح فاضلاب  در خوزستان اولویت کار مدیران باشد

رییس‌جمهوری همچنین به ضرورت اجرای طرح‌های آب و فاضلاب در استان خوزستان اشاره کرد و گفت: این طرح‌ها در شهرستان اهواز به عنوان یک اولویت باید مورد پیگیری قرار گیرد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، اجرایی و عملیاتی شوند. وی بیان داشت: در این خصوص، اعتبارات لازم باید تخصیص داده شود تا عملیات اجرایی طرح‌ها با قوت انجام شود. رییس‌جمهوری به ضرورت اقدامات کوتاه‌مدت وزارت نیرو در حوزه فاضلاب شهرهای استان خوزستان قبل از شروع فصل پاییز اشاره کرد و گفت: این اقدامات باید از ایجاد چالش برای مردم پیشگیری کند.

وی همچنین با بیان اینکه موضوع لایروبی رودخانه‌های استان باید با استفاده از تجهیزات و کمک از دیگر استان‌های همجوار مورد توجه قرار گیرد، گفت: در این زمینه سریعا باید اقدام شود و همکاری استان‌های همجوار با خوزستان ضروری است. آیت‌الله رییسی با بیان اینکه به وزیر جهادکشاورزی ماموریت داده شده تا در زمینه محصولات کشاورزی برنامه‌ای مدون ارایه نماید تا دست دلالان قطع و کار کشاورزی با صرفه اقتصادی بیشتری برای کشاورز همراه باشد، گفت: نباید اجازه داد که فعالیت‌های به شکل دلالی باعث ضرر و زیان کشاورزان شود. وی به موضوع پیگیری خسارات کشاورزی در استان خوزستان اشاره کرد و گفت: پرداخت این خسارات مدتی است که به طول انجامیده شده که نباید پرداخت آن بیش از این طولانی شود. رییسی به تشکیل شورای راهبری استان خوزستان اشاره کرد و گفت: همان‌گونه که قبلا گفته شد، این شورا می‌تواند در پیگیری مشکلات استان خوزستان تاثیرگذار باشد؛ بنابراین تلاش می‌شود که مسائل استان از طریق این شورا با حضور نمایندگان مجلس، مسوولان مربوطه، صاحب نظران پیگیری تا مشکلات به حداقل ممکن برسد. وی به ظرفیت‌های موجود خوزستان در زمینه جذب سرمایه‌گذاری‌های جدید اشاره کرد و گفت: این موضوع باید با جدیت در دستور کار دستگاه‌های مربوطه قرار گیرد و از همه توان در این راستا استفاده شود.

 ۲۰۰ تخت جدید بیمارستانی به ظرفیت استان اضافه می‌شود

رییس‌جمهوری کشورمان همچنین به وضعیت ناراحت‌کننده کرونا در استان خوزستان اشاره کرد و گفت: امروز به همراه وزیر بهداشت و دیگر مسوولان مربوطه از بیمارستان رازی اهواز سرکشی شد و از نزدیک مسائل مربوطه مورد پیگیری قرار گرفت.

وی بیان داشت: طبق اعلام مسوولان دانشگاه علوم پزشکی استان ۲۰۰ تخت جدید بیمارستانی برای استان نیاز است که طی ۲ روز آینده، نسبت به تامین ۱۰۰ تخت اقدام فوری صورت می‌گیرد و ۱۰۰ تخت دیگر نیز در اولین فرصت به استان اختصاص خواهد یافت.

رییسی اضافه کرد: در این زمینه همچینن از تلاش‌های نیروهای مسلح برای کمک به کادر درمان تشکر می‌شود؛ این درحالی است که به کمک سپاه، به زودی ظرفیت بیمارستانی جدیدی با راه‌اندازی بیمارستان طالقانی به شهرستان اهواز اضافه خواهد شد. رییس‌جمهوری با تاکید بر اینکه هیچ بیماری نباید بر روی زمین بماند، گفت: تلاش می‌شود که شرایط بستری در استان خوزستان طی روزهای آینده بهبود یابد؛ علاوه بر این از رسانه‌ها درخواست می‌شود که تلاش بیشتری برای اقناع مردم برای رعایت شرایط بهداشتی را در دستور کار قرار دهند. وی به حقوق معوق بخشی از کادر درمان اشاره کرد و گفت: پرداخت مطالبات کادر درمان به عنوان یک اولویت باید دنبال شود و نباید حقوق این قشر به هیچ عنوان با عقب افتادگی و تاخیر پرداخت مواجه شود.

  انجام واکسیناسیون عمومی اولویت  اصلی دولت است

رییس‌جمهوری به اهمیت انجام واکسیناسیون عمومی به عنوان یک مساله جدی در کشور اشاره کرد و گفت: به هر نحو، این امر از طریق تولید یا واردات واکسن باید با جدیت مورد پیگیری قرار گیرد.

رییسی تاکید کرد: علاوه بر این باید توجه داشت که مراقبت و نظارت‌های وزارت بهداشت بر واکسن‌های وارداتی امری ضروری است؛ لذا این موضوع به سلامت مردم مربوط می‌شود و حتما باید با نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همراه باشد. رییس‌جمهوری اضافه کرد: تلاش می‌شود که در سفر آینده نتیجه تصمیمات امروز به اطلاع مردم برسد و انتظار می‌رود با تلاشی که صورت می‌گیرد، تاثیر این تصمیمات در زندگی مردم مشهود باشد. وی در پایان ضمن عذرخواهی از مردم استان خوزستان گفت: این سفر به دلیل شرایط کرونایی با دیدار مردمی همراه نشد و امیدوارم با بهبود اوضاع در آینده نزدیک این دیدار با مردم خوب خوزستان میسر شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران