شماره امروز: ۵۴۷

اظهارات جنجالی زالی درباره خرید واکسن کرونا

| | |

حالا که آمار مرگ و میر کرونا طی روزهای گذشته رکورد شکسته و نظام سلامت در حال فروپاشی است و بسیاری از پزشکان و متخصصان ادامه این وضعیت را منجر شدن به رخداد فاجعه‌ای عظیم می‌دانند،

حالا که آمار مرگ و میر کرونا طی روزهای گذشته رکورد شکسته و نظام سلامت در حال فروپاشی است و بسیاری از پزشکان و متخصصان ادامه این وضعیت را منجر شدن به رخداد فاجعه‌ای عظیم می‌دانند، رییس ستاد مقابله با کرونای تهران، در مورد مسائلی صحبت کرده که ماه‌هاست بسیاری از فعالان حوزه بهداشت و درمان در این باره هشدار می‌دادند، اما هیچ کس هشدارهای آنها را جدی نمی‌گرفت. نکته تاسف‌بر‌انگیز اما این است که وزیر بهداشت و درمان در نامه‌ای به رهبری تقاضای قرنطینه کامل کشور را می‌کند اما در ستاد ملی مقابله با کرونا حتی به پیشنهاد خودش هم رای مثبت نمی‌دهد! چه اتفاقی می‌افتد که ایران جدا از تمام کشورها به این باور می‌رسد که به تنهایی می‌تواند در مقابل بیماری ناشناخته‌ای مانند کرونا مقاومت کند؟ چه اتفاقی رخ می‌دهد که وزیر بهداشت هر هفته یک واکسن داخلی را رونمایی می‌کند اما در عمل مردم برای تزریق واکسن‌های چینی و روسی باید در صف‌های چند کیلومتری بایستند؟ چه اتفاقی رخ می‌دهد که بعد از 18 ماه مبارزه دنیا با کرونا و کنترل آن در اکثر کشورهای جهان به واسطه سرعت بالای واکسیناسیون، ایران تازه در آمار ابتلا و مرگ رکوردشکنی می‌کند؟ از این به بعد قرار است چه اتفاقی رخ بدهد، درحالی‌که کادر درمان دیگر رمقی ندارند و همه‌ چیز مرز بحران را هم رد کرده است. حالا رییس ستاد مقابله با کرونای تهران در یک برنامه تلویزیونی بمب خبری را منفجر می‌کند که ماه‌ها پیش باید منفجر می‌شد تا امروز در این شرایط نباشیم.

     هزینه‌های چند برابری دارو در مقابل واکسن

رییس ستاد مقابله با کرونای تهران گفت: هزینه داروهای کرونا چند برابر واردات واکسن شده است اما اجازه خرید واکسن ندادند چون فکر می‌کردند گران است. دکتر علیرضا زالی افزود: وقتی اولین مورد کرونا در قم مشاهده شد خواهان قرنطینه قم شدم و گفتم انتخابات شهر قم تعطیل شود، اما بعضی‌ها مرا مسخره کردند و گفتند این بیماری را به راحتی کنترل می‌کنیم. او گفت: وقتی کارشناسان سازمان جهانی بهداشت به ایران آمدند ما به جای مشورت با آنها مدام از آنها می‌خواستیم در رسانه‌ها از نظام سلامت ایران تعریف کنند. ما آمار‌های مرگ و میر را از سازمان جهانی بهداشت پنهان کردیم.  دکتر زالی افزود: کمک‌های جهانی و پزشکان بدون مرز را از فرودگاه برگرداندیم در حالی که اطلاعات چندانی درباره ویروس نداشتیم و از مشاوره‌های بین‌المللی استفاده نکردیم. چرا چین که دوست صمیمی ما است به ما واکسن کافی نمی‌دهد؟ 

او عنوان کرد: خبر‌های خیلی تلخ‌تری برای هفته‌های آینده داریم و شرایط بسیار بدتر خواهد شد. دلتا ۳ ماه در هند طول کشید، آنها به سرعت همه را واکسینه کردند. ما نباید غصه قیمت واکسن را بخوریم حتی باید ۲ برابر قیمت بخریم و مردم را واکسینه کنیم. ما ۷۲۰ میلیون یورو خرج رمدسیویر کردیم و این پول را باید خرج واکسن می‌کردیم چطور در تحریم حاضریم تجهیزات نفتی را ۳ برابر قیمت بخریم، ولی در مورد واکسن این کار را نمی‌کنیم؟ هیچ راهی نداریم جز ۲ هفته تعطیلی که از همین امروز باید آغاز شود. دکتر زالی گفت: ما فقط برای ۵ روز ذخیره واکسن داریم و نمی‌توانیم سرعت را زیاد کنیم، اگر واکسن زیاد بود ما مراکز را ۲ برابر می‌کردیم. نیرو‌های طرح تحول سلامت ۴ ماه است حقوق نگرفته‌اند، افراد حاضر در ستاد کرونا در محیط نیستند و نمی‌توانند تصمیم درست بگیرند. 

دکتر زالی گفت: سفیران ما در کشور‌های خارجی به دنبال تامین واکسن نبودند. با سفیر ژاپن صحبت کردم گفت اصلا سفیر ایران دنبال واکسن نیامده است، این چه دیپلماسی است؟


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران