شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس قوه قضاییه گفت: ضرر و زیان سلب اعتماد مردم از عدلیه قابل جبران نیست و به همین دلیل ما باید تمام توان و تلاش خود را صرف کنیم که اعتماد مردم به دستگاه قضایی خدشه‌دار نشود.

ضرر فساد در عدلیه متوجه کل نظام و اسلام است

رییس قوه قضاییه گفت: ضرر و زیان سلب اعتماد مردم از عدلیه قابل جبران نیست و به همین دلیل ما باید تمام توان و تلاش خود را صرف کنیم که اعتماد مردم به دستگاه قضایی خدشه‌دار نشود. به گزارش ایسنا به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، همزمان با روز حفاظت و اطلاعاتِ دستگاه قضا، غلامحسین محسنی اژه‌ای در سی و هفتمین روز مسوولیت خود در مرکز حفاظت و اطلاعات کل قوه قضاییه حضور یافت. محسنی اژه‌ای در این دیدار که مدیران مرکز، روسای کل و مدیران حفاظت و اطلاعات دادگستری استان‌ها نیز به‌صورت ویدیوکنفرانسی در آن حضور داشتند، ضمن بیان توصیه‌ها و نکاتی خطاب به مسوولان و مدیران مرکز حفاظت و اطلاعات کل قوه قضاییه گفت: ماموریت‌های مرکز حفاظت و اطلاعات مهم، سنگین و اثرگذار است و لازم است با یک نگاه ویژه به این مرکز نگریسته شود. او مبنای کار مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه را طبیب‌گونه، خیرخواهانه، قاطعانه، آگاهانه، عالمانه، بهنگام و به‌روز دانست و در همین زمینه تاکید کرد که اگر هر کدام از این ویژگی‌ها وجود نداشته باشد، هدف صیانت از دستگاه قضایی محقق نخواهد شد.

شهر قندوز افغانستان به دست طالبان سقوط کرد

منابع خبری در افغانستان اعلام کردند که شهر قندوز پس از درگیری شدید دیروز یکشنبه به دست گروه طالبان سقوط کرد و بازار این شهر در آتش جنگ سوخت. 

به گزارش ایرنا، منابع خبری در افغانستان اعلام کردند که گروه طالبان دیروز یکشنبه شهر قندوز مرکز استان به همین نام را در شمال افغانستان تصرف کردند و شهر در یک درگیری شدید بین افراد طالبان و نیروهای دولتی افغانستان در آتش جنگ نابود شده است. ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی نشان می‌دهد که شعله‌های آتش در فروشگاه‌های شهر از کنترل خارج شده و مردم شهر در حال فرار هستند. جنگ در شهر سرپل مرکز این استان نیز ادامه دارد و منابع خبری گفته‌اند که گروه طالبان به بخش‌هایی از شهر سرپل وارد شده و درگیری برای کنترل این شهر به ‌شدت ادامه دارد. خبرگزاری افق‌نیوز افغانستان از استان تخار نیز گزارش کرده است که گروه طالبان زندان مرکزی شهر تالقان را تصرف کرده و زندانیان این گروه را آزاد کرده‌اند. با وجود آنکه گزارش‌هایی توسط وزارت دفاع افغانستان از حملات بمب افکن‌های بی۵۲ امریکا به مواضع طالبان تایید شده است اما پیشروی این گروه همچنان ادامه دارد. مقامات دولتی افغانستان تاکنون درباره سقوط شهر قندوز و رسیدن گروه طالبان به زندان مرکزی شهر تالقان در مرکز استان تخار واکنش نشان نداده است، اما طالبان پیش از این شهرهای زرنج در نیمروز و شبرغان در جوزجان را نیز تصرف کرده بودند

دولت در سال 99 فقط یک‌سوم ارز 4200 تومانی را تامین کرد

یک مقام آگاه در بانک مرکزی گفت: در سال گذشته دولت فقط 4 میلیارد دلار ارز به بانک مرکزی فروخت اما بانک مرکزی 11 میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی به نرخ 4200 تومان تامین کرد. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، یکی از سیاست‌هایی که باوجود نقدهای فراوان و ایرادات واضح آن در دولت دوم روحانی ادامه یافت طرح پرداخت ارز 4200 تومان به کالاهای اساسی بود. این طرح که در ابتدا با پرداخت ارز برای همه نیازهای ارزی بود، بعد از حدود 3 ماه، به پرداخت ارز برای برخی کالاها تغییر یافت.  از آن زمان تاکنون پرداخت ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی ادامه داشته است و در سال 97 بالغ بر 30 میلیارد دلار و در سال 98 به 14 میلیارد دلار رسید.  منبع تامین ارز 4200 تومانی منابع ارزی بانک مرکزی بود که دولت به بانک مرکزی فروخته بود. اما این منابع در دسترس ارزی با افت شدید صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی در 6 ماه اول سال 99، امکان تامین ارز 4200 تومانی توسط بانک مرکزی با این نرخ وجود نداشت. یک مقام آگاه در بانک مرکزی به فارس خبر داد: در سال گذشته دولت فقط 4 میلیارد دلار ارز به بانک مرکزی فروخت اما بانک مرکزی 11 میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی به نرخ 4200 تومان تامین کرد. وی افزود: بنابراین 7 میلیارد دلار به روش‌های دیگری توسط بانک مرکزی تامین شد. الزام بانک مرکزی توسط دولت برای پرداخت ارز به نرخ 4200 تومان موجب شده بانک مرکزی بیش از آنکه در بازار ارز عرضه‌کننده باشد، خریدار ارز شود. این مقام آگاه یکی از دلایل رشد شدید پایه پولی در سال گذشته را علاوه بر رشد بدهی دولت به بانک مرکزی، روش تامین ارز 4200 تومانی عنوان کرد و گفت: اگر دولت معادل منابع مورد نیاز برای تامین ارز کالاهای اساسی به بانک مرکزی ارز می‌داد، پایه پولی از این ناحیه رشد نمی‌کرد و از طرف دیگر نیازی نبود بانک مرکزی از ذخایر خود استفاده کند. وی در پاسخ به این سوال که آیا در سال جاری هم این وضعیت ادامه داشته و ارز پرداختی دولت به بانک مرکزی کمتر از نیازهای ارزی برای واردات کالاهای اساسی بوده است، گفت: خیر، خوشبختانه در سال جاری به‌دلیل بهبود درآمدهای ارزی دولت بخش عمده ارز 4200 تومانی که توسط بانک مرکزی پرداخت شده است، ارزی بوده که دولت به بانک مرکزی فروخته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران