شماره امروز: ۵۴۷

نماینده چابهار: طرح صیانت شرایط لازم برای بررسی ذیل اصل 85 را نداشت!

| | |

معین‌الدین سعیدی، یکی از نمایندگان امضا کننده نامه در خصوص مسکوت گذاشتن طرح صیانت از کاربران فضای مجازی معتقد است: بر اساس تبصره دو ماده 167 آیین‌نامه داخلی مجلس،

معین‌الدین سعیدی، یکی از نمایندگان امضا کننده نامه در خصوص مسکوت گذاشتن طرح صیانت از کاربران فضای مجازی معتقد است: بر اساس تبصره دو ماده 167 آیین‌نامه داخلی مجلس، در صورت درخواست حداقل 15 نفر از نمایندگان طرح از ذیل ماده 85 خارج و مسکوت گذاشته می‌شود؛ در صورتی که مجددا به تصویب صحن برسد.وی با این مطالب این خبر را می دهد که تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رییس مجلس درخواست کردند که بررسی طرح «صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی» از دستور کار مجلس خارج شود تا دولت با در نظر گرفتن زوایای کارشناسی امر، لایحه‌ای در این خصوص به مجلس بفرستد.

معین‌الدین سعیدی، یکی از نمایندگان امضاکننده این نامه، در گفت‌وگو با خبرنگار جماران در این خصوص اظهار داشت: معتقدیم که این طرح مطلقا ویژگی‌ها و شرایط لازم برای بررسی ذیل اصل 85 را نداشت و علی‌القاعده نباید جزو اولویت‌های کاری مجلس شورای اسلامی می‌بود. چرا که ما اولویت‌های مهم‌تری در کشور داریم؛ نظیر بحث بیماری کرونا، مشکل آب سیستان و بلوچستان و خوزستان، واکسیناسیون، تورم لجام گسیخته و کاهش کالاهای استراتژیک که خیلی بیشتر دغدغه مردم هستند.

نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: روزی که این طرح بررسی شد و رأی آورد 121 نفر موافق داشت و حدود 80 نفر اصلا در جلسه نبودند. لذا با توجه به اشکالات عدیده‌ای که در این طرح وجود داشته تعدادی از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به آقای قالیباف بر اساس تبصره دو ماده 167 آیین‌نامه داخلی مجلس تقاضای مسکوت گذاشتن طرح را داشتند که در یک فرصت بهتر دولت لایحه‌ای که دارای بار کارشناسی لازم باشد را ارایه کند و التهابی که بین لایه‌های مختلف اجتماعی ایجاد شده، مرتفع شود.

وی افزود: با توجه به اینکه امروز این نامه اعلام وصول شد و اگر در جلسه آتی در دستور کار مجلس قرار بگیرد، مجددا رای‌گیری خواهد شد و با توجه به اینکه خیلی از نمایندگان مجلس در روز تصویب این طرح حضور نداشتند امیدواریم که با رای مخالف این عزیزان به طرح صیانت، این موضوع از دستور کار مجلس خارج شود. سعیدی با تاکید بر اینکه این طرح ایرادات متعددی دارد، گفت: طرح صیانت نگرانی که برای فعالان اقتصادی و سایر مردم ایجاد کرده است. طراحان این طرح معتقدند که چنین طرحی متضمن محدودیت و فیلترینگ نیست اما وقتی به زوایای طرح نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که پلتفرم‌های خارجی را الزام کرده ضوابط کشور ما را بپذیرند و طبیعتا چنین فضایی متصور نیست و در بازه زمانی چهار ماهه‌ای که طرح پیشنهاد کرده چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

وی تاکید کرد: خیلی از کسانی که جزو طراحان این طرح هستند از پلتفرم‌های خارجی که حتی فیلتر هستند استفاده می‌کنند. همین الان توییتر در کشور ما فیلتر است ولی قاطبه نمایندگان مجلس از این فضا استفاده می‌کنند. این رویکردهای دوگانه باعث نگرانی مردم می‌شود و من امیدوارم با مسکوت گذاشتن و از دستور خارج شدن این طرح بتوانیم به نوعی امید را در دل فعالان فضای مجازی ایجاد کنیم. نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بعد از اینکه اقناع کامل توسط مسوولان امر انجام شد آن وقت می‌شود به طرح‌هایی در زمینه مدیریت فضای مجازی ورود کرد ولی با عملی شدن پروسه‌ای که ما آغاز کرده‌ایم، امیدوار هستیم با رای مجلس دیگر در کمیسیون فرهنگی یا کمیسیون ویژه مشترکی که قرار بود ایجاد شود، این موضوع بررسی نشود.

وی در پایان گفت: یکی دیگر از ایرادات این است که بررسی موضوعات ذیل اصل 85 باعث می‌شود که نظارت مردم و رسانه‌ها هم وجود نداشته باشد و مردم در جریان کم و کیف بررسی این طرح قرار نگیرند و اگر روند حقوقی که ما آغاز کرده‌ایم، اجرایی شود، طبیعتا این نگرانی هم مرتفع خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران