شماره امروز: ۵۴۷

در پی درخواست رییس سازمان بورس از شورای رقابت برای معرفی قیمت‌گذاران خودرو

| | |

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در نامه‌ای از رییس شورای رقابت خواست تا فهرست افراد در جریان امور قیمت‌گذاری خودرو را معرفی کند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در نامه‌ای از رییس شورای رقابت خواست تا فهرست افراد در جریان امور قیمت‌گذاری خودرو را معرفی کند. سوال اینجاست که آیا این درخواست می‌تواند احتمال عرضه خودرو در بورس را تقویت ببخشد؟ به گزارش ایسنا، صنعت خودرو، نحوه فروش و عرضه و تعیین قیمت آن از جمله موضوعات بسیار مهم است که همیشه نظرات بسیاری را پیرامون خود داشته است. شیوه قیمت‌گذاری و عرضه خودرو در بورس کالا طی یک سال اخیر بسیار بیشتر مطرح بوده است. در اولین روز از تیر ماه سال جاری، در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بررسی ایرادات شورای نگهبان در طرح ساماندهی صنعت خودرو در دستور کار قرار گرفت و درنهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح ساماندهی صنعت خودرو را جهت بررسی بیشتر به کمیسیون صنایع و معادن ارجاع دادند. نمایندگان ایرادات شورای نگهبان را رفع کردند و سپس یکی از نمایندگان مجلس (سیداحسان خاندوزی) در تذکری با استناد به ماده ۱۹۹ آیین‌نامه گفت: شورای نگهبان ایرادی مبنی بر واردات خودرو درباره این طرح را مطرح کرده بود اما کمیسیون صنایع به جای رفع این ایراد، طرح مفصلی به آن اضافه کرد. حجت‌الله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز در این باره اظهار کرد: شورای نگهبان ایراداتی را به این طرح وارد کرد مبنی بر اینکه واردات خودروی هیبریدی با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مغایرت دارد. همچنین باید برای تقویت تولید داخل منابعی تعریف شود؛ لذا کمیسیون صنایع این ایراد را این‌گونه رفع کرد که مابه‌التفاوت فروش خودروهای پرتیراژ در بازار و بورس کالا به این حوزه اختصاص یابد. درنهایت علی نیکزاد، رییس جلسه با وارد دانستن تذکر خاندوزی آن را به رای مجلس شورای اسلامی گذاشت و نمایندگان رای دادند که طرح ساماندهی صنعت خودرو مجددا به کمیسیون صنایع ارجاع شود. حال گرچه برای کشف قیمت خودرو از طریق عرضه در بورس کالا هنوز توافقی قطعی حاصل نشده، اما وجود این طرح و اصرار برخی نمایندگان مجلس بر اجرایی شدن آن باعث شده که طرح‌های دیگر قیمت‌گذاری خودرو همچون طرح پیشنهادی مجموعه صنعت خودروسازی برای آزادسازی قیمت در جهت خروج از زیاندهی به سرانجام نرسد. رایزنی خودروسازان برای آزادسازی قیمت محصولات در دولت دوازدهم شدت گرفته که عملیاتی شدن آن به عمر این دولت قد نداد و تصمیم‌گیری در مورد آن به دولت سیزدهم موکول شد. برخی تحلیلگران معتقدند با توجه به اینکه رییس‌جمهور منتخب سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری، از لزوم رعایت عدالت در کل زنجیره قیمت‌گذاری خودرو سخن گفته است، احتمالا دولت سیزدهم برنامه دیگری برای تعیین قیمت خودرو خواهد داشت. این درحالی است که اخیرا محمدعلی دهقان‌دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در نامه‌ای خطاب به رضا شیوا، رییس شورای رقابت خواستار معرفی فهرست افرادی که در جریان امور مربوط به قیمت‌گذاری خودرو هستند، به سازمان بورس شد. در متن نامه او آمده است که «با عنایت به اینکه شورای رقابت بنا به ملاحظات قوانین و مقررات در جریان امور مربوط به قیمت‌گذاری شرکت‌های خودروساز است، خواهشمند است به منظور انجام وظایف قانونی توسط این سازمان و به استناد قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران و تبصره‌های آن، فهرست افرادی را که در جریان امور فوق‌الذکر هستند، در قالب فرم دستورالعمل پیوست، به این سازمان (سازمان بورس و اوراق بهادار) معرفی نمایند.»

با توجه به اینکه تمام معاملات در بورس کالا تحت نظر سازمان بورس شکل می‌گیرد و همچنین باتوجه به طرح موضوع عرضه خودرو در بورس کالا در مجلس، آیا این درخواست می‌تواند احتمال عرضه خودرو در بورس کالا را تقویت کند؟ لازم به یادآوری است همان‌طور که ذکر شد هنوز برای عرضه خودرو در بورس کالا و کشف قیمت آن بدین طریق، توافقی قطعی حاصل نشده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران