شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس‌جمهوری با بیان اینکه متاسفانه امروز در یک شرایط خاص کرونایی قرار گرفته‌ایم و با افزایش مجدد شیوع این بیماری مواجه هستیم، گفت:

روحانی: در شرایط افزایش مجدد کرونا هستیم

 رییس‌جمهوری با بیان اینکه متاسفانه امروز در یک شرایط خاص کرونایی قرار گرفته‌ایم و با افزایش مجدد شیوع این بیماری مواجه هستیم، گفت: به‌رغم هشدارها در هفته‌های گذشته، در ایام انتخابات به ویژه در انتخابات شوراها اقدامات انجام شده متناسب با پروتکل‌های بهداشتی نبوده است و با افزایش تجمع‌ها ما امروز شاهد افزایش تعداد مبتلایان هستیم. حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، تاکید کرد: باید مقررات و دستورالعمل‌های پیش‌بینی شده برای شهرهای زرد، نارنجی و قرمز به‌طور کامل رعایت شود در غیر این‌صورت با بروز چنین مشکلاتی مواجه خواهد بود. روحانی با بیان اینکه جهش‌ها و تغییرات ژنتیکی و موتاسیون‌های متعدد ویروس کرونا مشکلات فراوانی ایجاد کرده است، افزود: متاسفانه امروز شاهد وضعیت حادی در استان‌های جنوبی کشور و برخی از دیگر استان‌ها به دلیل شیوع نوع جدید و جهش‌یافته این ویروس به نام «دلتا» هستیم که اگر دستورالعمل‌های بهداشتی در این مناطق رعایت نشود آمار شهرهای قرمز کشور افزایش خواهد یافت. رییس‌جمهور با بیان اینکه متاسفانه این ویروس همچنان داروی قطعی برای درمان ندارد، گفت: خوشبختانه ویروس کرونا واکسن‌پذیر است و شرایط کشور ما نیز از نظر واکسن اعم از خارجی و تولید داخل روز به روز بهتر می‌شود. روحانی یکی از ویژگی‌های موج جدید شیوع کرونا را قدرت سرایت بالاتر ویروس سویه دلتا به عنوان عامل ایجاد این موج برشمرد و افزود: ایجاد موج‌های جدید که این روزها در همه کشورهای جهان شاهد آن هستیم، نشان‌دهنده این است که هنوز ابعاد ویروس کرونا به‌طور کامل شناخته نشده و درمان قطعی برای آن پیدا نشده است. رییس‌جمهور با بیان اینکه روند تامین واکسن از خارج و تولید واکسن داخلی در حال بهتر شدن است، اظهار داشت: در هر حال چه افراد واکسن تزریق کرده باشند و چه هنوز واکسن تزریق نکرده باشند، همه باید پروتکل‌ها را حداقل تا پایان سال با قوت رعایت کنند. روحانی تصریح کرد: رعایت پروتکل‌ها، واکسیناسیون و امید و اعتماد سه عاملی هستند که با اتکا به آنها باید بر شیوع کرونا غلبه کنیم. متاسفانه رعایت پروتکل‌ها به 69 درصد رسیده که به هیچ‌وجه عدد قابل قبولی نیست و با این وضعیت تعداد شهرستان‌های با وضعیت قرمز کشور هر روز افزایش خواهد یافت. رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه استانداری‌ها باید الزامات رنگ‌بندی‌های کرونایی را با دقت کامل رعایت کنند، خاطرنشان کرد: به خصوص در استان‌های جنوبی باید بیشتر مراقبت کنیم تا وضعیت در حال افزایش آمار بیماری کنترل شود. کنترل و مهار کرونا فقط و فقط با اقدام جمعی مقدور است و باید همه مراعات کنیم تا بتوانیم از این مشکل عبور کنیم.  روحانی در ابتدای سخنان خود با اشاره به سالروز حمله موشکی ناو امریکایی به هواپیمای مسافربری کشورمان در 12 تیر سال 67 گفت: دولت امریکا نه تنها تاکنون بابت این جنایت بزرگ از جمهوری اسلامی و ملت ایران عذرخواهی نکرده است، بلکه از فرمانده ناو حمله‌کننده تجلیل نیز کرده‌اند که باید بابت این اقدام غلط در محضر افکار عمومی پاسخگو باشند.

قانون مالیات بر ارزش افزوده به رییس‌جمهور ابلاغ شد

رییس مجلس قانون مالیات بر ارزش افزوده را به رییس‌جمهور ابلاغ کرد. دارندگان گذرنامه‌های سیاسی و خدمت، خدمه وسایل نقلیه عمومی زمینی و دریایی و خطوط پروازی، دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور (دارندگان اجازه خروج دانشجویی)، بیمارانی که با مجوز شورای پزشکی جهت درمان به خارج از کشور اعزام می‌شوند، دارندگان پروانه گذر مرزی و مرزنشینان، جانبازان انقلاب اسلامی که برای معالجه به کشور‌های دیگر اعزام می‌شوند، زایران ایرانی که در ایام اربعین حسینی به مقصد عراق از کشور خارج می‌شوند و ایرانیان مقیم خارج از کشور که دارای کارنامه شغلی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند، از پرداخت این مالیات معاف می‌شوند.

اقتصاد کدام کشورها  از کرونا عبور کرد؟ 

جدیدترین گزارش اتاق بازرگانی تهران نشان می‌دهد که در فصل نخست سال ۲۰۲۱ میلادی، رقم تجارت بسیاری از کشورها بار دیگر مثبت شده اما ایران هنوز نتوانسته از دشواری‌های کرونا عبور کند.با افزایش تحریم‌های نفتی امریکا علیه ایران، دولت تلاش کرد با حمایت از صادرات غیرنفتی، جای خالی بخشی از درآمدهای نفتی را جبران کند و آمارهایی که از سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ منتشر شد نیز نشان از بهبود نسبی این شرایط داشت.با این وجود شیوع ناگهانی ویروس کرونا، اقتصاد ایران را نیز مانند اقتصاد بسیاری از کشورهای جهان تحت‌تاثیر خود قرار داد، اما آمار تجارت خارجی ایران افتی قابل توجه را به ثبت رساند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در فصل نخست سال جاری میلادی بیشترین رشد تجارت ثبت شده به زیمبابوه با مثبت ۳۸ درصد اختصاص دارد و پس از آن غنا، ویتنام و تایوان قرار دارند.در میان غول‌های اقتصادی، چین توانسته با رشد ۳۱ درصدی بهترین عملکرد را داشته باشد و در کنار آن، سوییس، برزیل، سنگاپور، کره جنوبی، کانادا  و ژاپن  قرار دارند. ایالات متحده امریکا نیز در این مدت رشدی حدود یک درصدی را به ثبت رسانده است. در میان کشورهایی که همچنان آمارشان منفی مانده، انگلستان، ایسلند و روسیه دیده می‌شوند و در قعر این جدول نیز ایران با رشد تجاری منفی ۲۶ درصدی قرار دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران