شماره امروز: ۵۴۷

| | |

دعوت از پژوهشگران و تلاشگران رسانه‌ای برای بازگو کردن واقعیت‌های جنگ اقتصادی دویست‌وسی‌و‌ششمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به ریاست حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی،

روحانی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی عنوان کرد

دعوت از پژوهشگران و تلاشگران رسانه‌ای برای بازگو کردن واقعیت‌های جنگ اقتصادی دویست‌وسی‌و‌ششمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به ریاست حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی، رییس‌جمهور برگزار شد و در ابتدای جلسه گزارش سازمان برنامه و بودجه درباره «تحقق وعده‌های مقام معظم رهبری و ریاست‌جمهوری در سفرهای استانی» مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، در این گزارش که در سرفصل‌های مختلف ارایه شد، اقدامات انجام گرفته در دو بخش تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و وعده‌های معوق مانده از دولت‌های گذشته و به بهره‌برداری رسیدن طرح‌های آغاز شده در این دولت، تشریح شد.

رییس‌جمهور پس از ارایه این گزارش با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید از ابتدا رویکرد جدیدی به سفرهای استانی داشت، گفت: از ویژگی‌های مهم این سفرها در این دولت، انجام کارشناسی دقیق با نگاه آمایش سرزمینی و پرهیز از وعده‌های غیرعملی بوده است. روحانی با تاکید بر اینکه اقدامات دولت در سفرهای استانی مبتنی بر مطالعات توسعه‌محور، کاهش تعداد مصوبات و پرهیز جدی از مصوبات غیرکارشناسی‌شده و آنی بوده است، افزود: حاصل این تصمیم مهم، ایجاد هماهنگی در طرح‌ها و افزایش چشمگیر میزان تحقق وعده‌ها بوده است. حاصل این رویکرد علاوه بر جلوگیری از تضییع منابع کشور در طرح‌های نیمه‌تمام این بود که اعتماد مردم استان‌ها به تحقق وعده‌های دولت افزایش پیدا کرد. رییس‌جمهور اظهار داشت: از دیگر تلاش‌های دولت که با اهتمام و جدیت انجام گرفت به سرانجام رساندن دستورات مقام معظم رهبری در سفرهای استانی ایشان بوده است که یکی از بارزترین نمونه‌های این امر، طرح آب‌های مرزی و زیرکشت بردن صدها هزار هکتار زمین در استان‌های خوزستان و ایلام بوده است. روحانی گفت: در این سال‌ها، نتیجه عمل به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری را در سفرهای استانی شاهد بودیم که کشور توانست به تنهایی در برابر این حجم از فشارها مقاومت کند و اگر چه فشار و سختی زیادی نیز به مردم وارد شده است، اما در بدترین شرایط توانستیم حجم صادرات کشور را بالای 40 میلیارد دلار حفظ کنیم و ضربه اساسی امریکا به درآمد ارزی کشور از صادرات نفت را به‌طور نسبی خنثی کنیم. رییس‌جمهور با اشاره به اینکه اکثر مصوبات در استان‌ها عملیاتی و محقق شده است که این مساله تأثیر زیادی بر ارتقای سرمایه اجتماعی داشته و دارد، خاطرنشان کرد: در 3 سال گذشته با وجود همه فشارها، فعالیت‌های عمرانی کشور در استان‌ها متوقف نشد و از سویی سرمایه زیرساختی کشور در حوزه‌های مختلف ریل، آزادراه و سد جهش پیدا کرد و از سوی دیگر دسترسی مردم به مسکن، گاز، اینترنت و بیمارستان با رشد بی‌سابقه‌ای افزایش یافت. روحانی با تاکید بر اینکه ارزش این دستاوردها زمانی روشن‌تر می‌شود که بخش عمده‌ای از این خدمات در زیر آتش سخت‌ترین تحریم‌ها در دوره جنگ اقتصادی انجام شده است، پژوهشگران و تلاشگران رسانه‌ای را به بازگو کردن واقعیت‌های جنگ اقتصادی و پیروزی بر امریکا در این جنگ دعوت کرد.

عراقچی:  زمان تصمیم‌گیری طرف‌های مقابل فرارسیده

عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در وین با اشاره به مذاکرات وین با ۴+۱، گفت: یک سری مسائل باقی مانده که مذاکره درباره آنها به اندازه کافی صورت گرفته و زمان تصمیم‌گیری کشورها فرا رسیده است. مذاکره‌کننده ارشد ایران در وین با اشاره به مذاکرات وین با ۴+۱، گفت: یک سری مسائل باقی مانده که مذاکره درباره آنها به اندازه کافی صورت گرفته و زمان تصمیم‌گیری کشورها فرا رسیده است. به گزارش «انتخاب» عراقچی اشاره به نشست دیروز خود با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: فرصت مجددی پیدا شد تا در کمیسیون امنیت ملی حضور پیدا کنم و درباره آخرین وضعیت مذاکرات وین، مباحث مطرح در تهران، نظرات و پیشنهادها با نمایندگان کمیسیون صحبت کنم.

مذاکره‌کننده ارشد کشورمان در وین در ادامه یادآور شد: تعامل بسیار خوبی امروز صورت گرفت البته این مراودات از قبل هم وجود داشت و با نمایندگان تبادل نظر داشتیم. امروز هم برخی از نمایندگان پیشنهادهای خوبی مطرح کردند، بعضا سوالتی داشتند که پاسخ داده شد. این جلسات به پدید آمدن تفاهم و اجماع ملی کمک می‌کند.

عراقچی در ادامه پیرامون نتایج مذاکرات وین اظهار کرد: تاکنون 6 دور مذاکرات با 1+4 انجام گرفته و تقریبا به مراحل پایانی نزدیک شدیم، یک سری مسائل باقی مانده که مذاکره درباره آنها به اندازه کافی صورت گرفته است و زمان تصمیم‌گیری کشورها فرا رسیده است.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران قبلا تصمیمات سخت خود را گرفته است؛ زمانی که ایالات متحده امریکا از برجام خارج شد و ایران تصمیم گرفت در برجام بماند، تصمیم بزرگ و سخت ایران بود که منجر به حفظ برجام تا الان شده است. در حال حاضر نوبت طرف‌های مقابل است و با توجه به مذاکراتی که داشتیم باید تصمیم بگیرند و در مورد احیای مجدد برجام به جمع‌بندی برسند تا توافق حاصل شود. مذاکره‌کننده ارشد کشورمان در وین در پایان تاکید کرد: زمان تصمیم‌گیری برای همه طرف‌های برجام است و کشورهای مقابل باید تصمیمات سخت خود را بگیرند.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران