شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس سازمان انرژی اتمی کشور گفت: تلاش ما اجابت فرمایش رهبر معظم انقلاب برای افزایش تولید برق هسته‌ای کشور از یک‌هزار مگاوات به ۲۰ تا ۳۰ هزار مگاوات است.

رییس سازمان انرژی اتمی کشور گفت: تلاش ما اجابت فرمایش رهبر معظم انقلاب برای افزایش تولید برق هسته‌ای کشور از یک‌هزار مگاوات به ۲۰ تا ۳۰ هزار مگاوات است.

به گزارش ایرنا، «علی‌اکبر صالحی» رییس سازمان انرژی اتمی دیروز در نشستی در مجلس شورای اسلامی که به میزبانی علی نیکزاد نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی و با هدف هم‌اندیشی برای افزایش ظرفیت برق هسته‌ای برگزار شد، گفت: تولید برق از انرژی هسته‌ای به رژیم گذشته و سال ۱۳۵۳ برمی‌گردد.در آن سال سازمان برنامه و بودجه رژیم گذشته پروژه‌ای را به شرکتی در امریکا به نام اس‌ای‌آر می‌دهد که چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور را در ابعاد، اقتصادی، اجتماعی، صنعتی تبیین کند.

رییس سازمان انرژی اتمی در این نشست  که بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی، رضا اردکانیان وزیر نیرو و نمایندگانی از وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه، برخی از نمایندگان مجلس حضور داشتند، افزود: این پروژه در حدود ۲۰ جلد تعریف شده بود و در پیشنهادی که اس‌ای آر به ایران می‌دهد، در سبد انرژی ایران ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای دیده شده بود. در حالی که برق هسته‌ای امروز نیروگاه بوشهر در حدود یکهزار مگاوات است.بنابراین بر اساس چشم‌انداز تعریف شده از سوی اس‌ای آر حدود ۲۰ نیروگاه هسته‌ای بوشهر باید ساخته شود.

صالحی با بیان اینکه طبق پروژه تعریف شده قرار بود ظرف ۲۰ سال این برنامه به سرانجام برسد، گفت: بر اساس این طرح تا سال ۱۳۷۴ باید این پروژه به اتمام می‌رسید و کشور از ۲۰ هزارمگاوات برق هسته‌ای برخوردار می‌شد.

وی ادامه داد: در آن زمان ۲ دلیل برای تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای بیان شده بود؛ نخستین دلیل آن این بود که هر یکهزار مگاوات رآکتور هسته‌ای از نظر محتوای انرژی معادل ۱۱ تا ۱۲ میلیون بشکه نفت صرفه‌جویی دارد. از سوی دیگر هر کدام از نیروگاه‌های هسته‌ای مانع از انتشار سالانه معادل ۷ میلیون تن گاز آلاینده می‌شود. در واقع ۱۴۰ میلیون تن گاز حرارتی وارد هوا می‌شود که با وجود نیروگاه هسته‌ای دیگر این مقدار آلایندگی وجود نخواهد داشت. 

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ارتقای صنعت کشور، استاندارد‌سازی و... از دیگر دلایل پیگیری برق هسته‌ای برای کشور بود، گفت: با ظهور انقلاب و پس از آن جنگ تحمیلی این پروژه متوقف می‌شود. البته قبل از انقلاب در سال ۵۴، آلمان‌ها ساخت ۲ نیروگاه در بوشهر را آغاز می‌کنند و فرانسوی‌ها نیز قرار بود در خوزستان ۲ نیروگاه بسازند. صالحی افزود: آلمان‌ها ساخت دو نیروگاه‌ را به میزان ۶۰ تا ۶۵ درصد انجام دادند اما مصادف با انقلاب از کشور خارج شدند.در ادامه پس از جنگ تحمیلی در دوران مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی وضعیت این پروژه پیگیری می‌شود ولی هیچ کشور غربی برای اتمام نیروگاه بوشهر اعلام آمادگی نکرد.

وی با اشاره به سپردن ادامه کار به روس‌ها گفت: صنعت هسته‌ای روس‌ها یکی از صنایعی بود که در حال ورشکستگی بود و آنها ایران را برای خود فرصت دانستند که البته هم برای ما و هم روس‌ها این همکاری مفید بود. 

رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به عمر بیش از ۲۰ ساله زمان ساخت و تکمیل نیروگاه اتمی بوشهر گفت: درباره طولانی شدن فرآیند ساخت نیروگاه بوشهر موارد متعددی مطرح است از جمله اینکه باید یک سیستم شرقی را با یک سیستم غربی به یکدیگر پیوند می‌دادید و سرانجام نیروگاه سرپا شد و از سال ۹۲ این نیروگاه یک هزار مگاوات برق تولید می‌کند.

صالحی ادامه داد: بعد از انقلاب این موضوع مطرح می‌شود که از سبد انرژی چه میزان برق هسته‌ای به عنوان یک انرژی پاک باشد. وزارت نیرو، دانشگاه شریف و مراجع علمی موضوع را بررسی کردند. حتی شورای عالی انرژی در زمان آقای عارف تشکیل شد و مصوباتی برای افزایش برق هسته‌ای تا میزان ۱۰ هزار مگاوات هم تصویب شد. اما هیچ مرجعی به تولید برق هسته‌ای به میزان ۲۰ هزارمگاوات اشاره‌ای نکرد. رییس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه طبق مطالعات بعد از انقلاب حداقل باید کشور از ۷ تا ۸ هزارمگاوات برق هسته‌ای برخوردار می‌بود، گفت: احداث و ساخت نیروگاه هسته‌ای گران است و ادامه کار آن ارزان است و عمر مفید نیروگاه‌ها هم بین ۶۰ تا ۷۰ سال است. اگر ما به عنوان نمونه ۵ میلیارد دلار برای تولید هزار مگاوات برق هسته‌ای در نظر بگیریم، این به میزان ۶۰ تا ۷۰ سال انرژی می‌دهد و میزان سوخت آن حدود ۴۰ میلیون دلار است.

وی افزود: برای تولید هزارمگاوات برق در یک نیروگاه فسیلی باید حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون بشکه نفت مصرف کرد. با قیمت فعلی نفت که ۷۷ دلار است، حدود ۷۷۰ میلیون دلار در سال برای نیروگاه هزارمگاواتی فسیلی نفت هزینه می‌شود. اما وقتی نیروگاه هسته‌ای باشد، در میزان ۷۷۰ میلیون دلارنفت صرفه‌جویی می‌شود.

صالحی با بیان اینکه سرمایه یک نیروگاه هسته‌ای در مدت ۵ سال باز می‌گردد، گفت: اداره نیروگاه‌های هسته‌ای فسیلی و هسته‌ای از نظر میزان هزینه تفاوت زیادی ندارد و ممکن است حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد اختلاف داشته باشد. بنابراین مشکل نیروگاه هسته‌ای سرمایه‌گذاری اولیه است ولی ادامه آن آسان است ولی نیروگاه فسیلی را با ۵۰۰ میلیون یورو می‌توانید احداث کنید.

رییس سازمان انرژی اتمی افزود: علت اینکه نتوانستیم تا امروز طبق مطالعات قبل انقلاب و مصوبه بعد از انقلاب برق هسته‌ای را به نتیجه برسانیم، عمده آن مسائل مالی بوده است. مساله بعدی تاکید رهبر معظم انقلاب است که بارها ایشان تاکید داشتند که این صنعت تضمین‌کننده برق مطمئن نسل‌های آینده است. مطلب دوم ایشان این است که صنعت هسته‌ای مایه اقتدار جمهوری اسلامی است. وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب در سخنان خود تاکید داشتند که ۲۰ هزار مگاوات و حتی ۲۰ تا ۳۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای را فعال کنید، اظهار داشت: مجلس نیز توصیه‌ای دارد که سازمان انرژی اتمی آمادگی لازم برای زیرساخت‌های تولید و چرخه سوخت ۲۰ هزار مگاوات را فراهم کند.  صالحی با اشاره به زمان حضور خود در سازمان انرژی اتمی گفت: از زمان حضورم در سازمان انرژی اتمی، روس‌ها اصرار داشتند که سفارش ساخت ۸ نیروگاه را بگیرند که حدود ۴۰ میلیارد دلار هزینه داشت که این از تعهد کشور خارج بود و سرانجام با ساخت ۲ نیروگاه توافق شد که عملیات ساخت این دو نیروگاه از ۴ سال پیش آغاز شده است‌.

وی ادامه داد: در زمان ساخت نیروگاه موضوع ترامپ و تحریم‌ها و نبود ارز سبب شده در زمان حاضر ۵۰۰ میلیون یورو به روس‌ها بدهکار هستیم‌. ما پول سوخت نیروگاه بوشهر یک را به روس‌ها پرداخت نکردیم و پول آینده سوخت نیروگاه نیز پرداخت نشده است.

رییس سازمان انرژی اتمی با طرح این‌ سوال که آیا سازمان انرژی اتمی توانایی تحقق تولید ۸ هزار مگاوات برق هسته‌ای را با این اوصاف دارد یا خیر؟ گفت: بنده اعلام می‌کنم توانایی آن را دارد.


صالحی: نیروگاه هسته‌ای بوشهر تا دو روز آینده وارد مدار می‌شود

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه خارج شدن نیروگاه هسته‌ای بوشهر به دلیل مسائل فنی بود، گفت: این موضوع تقریبا حل شده و نیروگاه ظرف دو، سه روز آینده وارد مدار می‌شود.

علی اکبر صالحی با اعلام این خبر اظهار کرد: در حال تأمین سوخت جدید نیروگاه بوشهر هستیم و منابع مالی آن نیز در حال تأمین است و وزارت نیرو هم بدهی خود به سازمان را پرداخت کرد.

 رییس سازمان انرژی اتمی یادآورشد: امروز هم بانک مرکزی دستور دادند که حواله پرداخت سوخت جدید نیروگاه به روسیه با سرعت بیشتری انجام شود.

صالحی اظهار داشت: سوخت فعلی نیروگاه بوشهر تا دو، سه ماه آینده به پایان می‌رسد و ما سوخت جدید را بارگذاری خواهیم کرد و با بازگشت نیروگاه هسته‌ای به مدار تولید، هزار مگاوات به تولید برق کشور مجدد اضافه خواهد شد.

بر اساس اعلام روابط عمومی نیروگاه اتمی بوشهر، به منظور رفع ایراد فنی مشاهده شده در ژنراتور نیروگاه و پس از انجام هماهنگی لازم با شبکه برق سراسری کشور در روز جمعه، واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر از ساعت ۸ شب روز شنبه شروع به کاهش قدرت نمود و در ساعات اولیه صبح یکشنبه موقتاً از مدار تولید برق خارج شد.

نیروگاه اتمی بوشهر به عنوان اولین تجربه استفاده از نیروگاه‌های هسته‌ای ۱۰۰۰ مگاواتی در کشور و منطقه، هم‌اکنون توسط نیروهای متخصص ایرانی بهره‌برداری می‌شود و تاکنون بیش از ۴۸۵۰۰ میلیون کیلووات ساعت برق تولید و به شبکه برق تحویل داده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران