شماره امروز: ۵۴۷

روحانی: استفاده رهبر انقلاب از واکسن ایرانی بهترین تشویق دانشمندان است

| | |

رییس‌جمهوری با بیان اینکه باید به ساخت واکسن کرونا در کشور افتخار کنیم، گفت: اقدام مقام معظم رهبری در استفاده از واکسن ایرانی، بهترین تشویق برای دانشمندان ایرانی است.

رییس‌جمهوری با بیان اینکه باید به ساخت واکسن کرونا در کشور افتخار کنیم، گفت: اقدام مقام معظم رهبری در استفاده از واکسن ایرانی، بهترین تشویق برای دانشمندان ایرانی است. به گزارش ایرنا حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به سالروز شهادت شهید بهشتی در هفتم تیرماه ۱۳۶۰ اظهار کرد: روز هفتم تیر شهادت آیت‌الله شهید بهشتی و ۷۲ تن از یارانش و همچنین روز قبل از آن سوءقصد به مقام معظم رهبری روز بسیار سختی برای مردم بود. در سال ۱۳۶۰ در چنین ایامی شرایط و روزهای بسیار سختی بر مردم گذشت. رییس‌جمهوری از شهید بهشتی به عنوان یکی از مظلوم‌ترین چهره‌های تاریخ انقلاب یاد کرد و گفت: اتهامات بسیار ناروایی بر آن بزرگوار روا داشتند؛ او را غرب‌گرا خواندند و لیبرال لقب دادند و به عنوان روشنفکری که اعمال و رفتارش و ویژگی‌هایش با موازین دینی فاصله دارد، معرفی کردند. رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: شهید بهشتی نسبت به آینده کشور و جهان آینده‌نگری دقیق داشت و مجموع اینها باعث شده بود با شهید بهشتی را به عنوان یک ستون و امید به آینده مورد حمله قرار دهند. این مسائل تا روز شهادت ایشان به نحوی ادامه پیدا کرد. اما شهادت ایشان شرایط را عوض کرد و بسیاری از مردم به ویژگی‌های این شخصیت بنام واقف شدند.

  شاهد موج جدید شیوع کرونا 

در همسایگان غربی و شرقی هستیم

روحانی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه کرونا نسبت به هفته گذشته روند کاهشی داشته است، گفت: البته چند استان حالت ویژه‌ای دارند و مقداری حالت استثنایی دارند. شرایط استان‌های جنوبی چون بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان مقداری متفاوت است اما در بقیه استان‌ها روند نزولی بوده است. رییس‌جمهوری با بیان اینکه امروز هم شاهد خیز جدیدی نیستیم، گفت: البته نباید کاملاً نسبت به این مساله مطمئن باشیم، باید شیوه‌نامه‌ها را مراعات کنیم. امروز در کشورهای مختلف جهان، در اروپا، روسیه، شرق آسیا موج جدیدی را شاهد هستیم. در اطراف خودمان در همسایگان شرقی و غربی هم تا حدودی شاهد خیز و موج جدید کرونا هستیم به همین دلیل باید کاملاً مراعات کنیم.

  ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار 

صادرات غیر نفتی در سه ماهه نخست سال

روحانی ادامه داد: اینکه ما در سه ماهه اول توانستیم ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار صادرات غیرنفتی داشته باشیم رقم بسیار خوبی است و نشان می‌دهد اجازه ندادیم دوگانه‌ای که بعضی‌ها دنبال آن بودند شکل بگیرد. رییس‌جمهوری گفت: دوگانه سلامت و اقتصاد حرفی است که ما از روز اول هم با آن مخالف بودیم و می‌گفتیم این، دوگانه دقیق و درست نیست. البته سلامت برای ما مهم‌تر است اما در عین حال در کنار مراعات پروتکل‌ها می‌توان فعالیت‌های اقتصادی را هم انجام داد. روحانی عنوان کرد: ما در مقاطعی ناچار شدیم کسب و کار را برای یکی، دو هفته و حتی گاهی بیشتر، تعطیل کنیم اما در عین حال به‌طور کلی فعالیت‌های اصلی اقتصادی ما ادامه داشت. وی خاطرنشان کرد: فروردین سال ۹۹ عده‌ای می‌گفتند همه کسب و کارها را برای یکی، دو ماه به‌طور کامل قرنطینه و تعطیل کنیم. هیچ‌کس هم نمی‌گفت در صورت تعطیلی کامل، غذای مردم چه می‌شود.

 

 خیلی‌ها می‌گفتند 

تولید واکسن داخلی وقت تلف کردن است

روحانی تصمیم به تولید واکسن داخلی را درست عنوان کرد و گفت: خیلی‌ها نامه نوشتند که تولید واکسن داخلی وقت تلف کردن است چرا که تولید واکسن به این زودی‌ها نیست و در زمان کوتاه نمی‌شود ساخت. بعضی‌ها هم می‌گفتند باید آنها را تشویق کنیم که ما راه دوم را که هم تشویق و هم کمک بود، انتخاب کردیم. رییس‌جمهوری افزود: زمانی که شرکت‌های دانش‌بنیان و متخصصان تحقیقات خود را برای تولید و ساخت واکسن آغاز کردند، عده‌ای به میدان آمدند که نباید واکسن خارجی بخریم که گفتیم این حرف هم نادرست است. گفتیم از هر جایی که وزارت بهداشت اجازه داد و اطمینان پیدا کردیم و دنیا هم اعتماد پیدا کرد، واکسن خارجی را در حد توان خریداری می‌کنیم. بنابراین در «کوواکس» هم ثبت نام کردیم و پیش‌پرداخت دادیم.

روحانی ادامه داد: این تصمیمات استراتژیک و حساسی بود که اتخاذ شد چرا که عده‌ای در کشور مخالف خرید واکسن از خارج بودند و می‌گفتند که باید داخل را تقویت کنید. ما دیدیم که واکسن‌های خارجی نسبت به واکسن‌های داخلی زودتر دست ما را می‌گیرد و ساخت واکسن داخلی زمان می‌برد. وی گفت: نخستین واکسن خارجی تزریق شده در ایران ۲۱ بهمن سال ۹۹ بود یعنی ۶ ماه پیش ما واکسن خارجی استفاده کردیم که بعد از این مدت به واکسن داخلی رسیدیم. به نظر شما آیا می‌توانستیم در این مدت ۶ ماه کاری انجام ندهیم و افراد زیادی از بین بروند؟ روحانی با بیان اینکه نخستین گروهی که واکسن را دریافت کردند، مدافعین سلامت بودند، گفت: وقتی مدافعین سلامت واکسن را دریافت کردند در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی آرامش بوجود آمد چرا که آنها در خط مقدم بودند و با محیط آلوده سروکار داشتند که کار بسیار درستی بود. وی خاطرنشان کرد: با وجود واکسن داخلی باز هم به واکسن خارجی نیاز داریم چرا که واکسن داخلی به اندازه کافی نیست. البته ممکن است تا چند ماه دیگر به نقطه‌ای برسیم که نیاز به واکسن خارجی نداشته باشیم. زمانی که رسیدیم دیگر وارد نمی‌کنیم. شاید شرایطی پیش بیاید که حتی بتوانیم واکسن صادر کنیم. روحانی با بیان اینکه در زمینه تولید واکسن کرونا به نتایج خوبی دست یافتیم، گفت: پلتفرم برکت با پلتفرم پاستور متفاوت است، اما هر دو به یک نتیجه رسیدند و هر دو مجوز تزریق دارند. پلتفرم‌های دیگر همانند اسپونتیک داخلی فخرا و رازی هم ممکن است هفته‌ها و ماه‌های آینده وارد بازار شود.

رییس‌جمهوری تصریح کرد: واکسن کرونا با تنوع خوب و پلتفرم‌های متفاوت وارد بازار شده و این کار بسیار خوبی بود. علاوه بر این ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دز واکسن از کوواکس خریدیم که مقدار کمی وارد شده و ۱۰ میلیون دز از کشور دیگری خریداری کردیم که سازمان هلال احمر واسطه بوده است. وی با اشاره به خرید واکسن از کشورهای چین و روسیه گفت: کشور ما دهها میلیون دز واکسن نیاز دارد. اگر ۶۰ میلیون نفر در کشور بخواهند واکسینه شوند نیاز به ۱۲۰ میلیون دز واکسن داریم و اگر دز سومی هم در ماه‌های آینده مورد نیاز باشد به۱۸۰ میلیون دز واکسن نیاز است.

رییس‌جمهوری با بیان اینکه نیاز کشور به واکسن کرونا ۱۸۰ تا ۲۰۰میلیون دز است، گفت: در حال حاضر در حال خرید واکسن خارجی هستیم و در داخل هم کار تولید در دستور کار شرکت‌های داخلی قرار دارد.

  مبنای محاسبه قیمت ساخت واکسن 

ریالی است

رییس دولت دوازدهم درباره قیمت واکسن کرونا اظهار کرد: وزارت بهداشت با توجه به سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته، ساخت واکسن کرونا را محاسبه قیمت می‌کند. این موضوع جای دعوا و نزاع نیست، البته هنوز قیمت دقیقی بیان نشده و مبنای ما ریالی است نه ارزی، این هم دوگانگی بیخود است که در جامعه شروع شده است. روحانی با بیان اینکه باید به واکسن داخلی افتخار کنیم، بیان داشت: دانشمندان و شرکت‌های دانش‌بنیان ما با حضور در میدان ساخت واکسن را به ثمر رساندند. این افتخار بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران است که راه طولانی را در مدت کوتاهی طی کرده و این واکسن هم قابل قبول بوده و تایید شده است. رییس دولت یازدهم با اشاره به اقدام رهبر انقلاب اسلامی به استفاده از واکسن ایرانی گفت: دیروز مقام معظم رهبری از واکسن داخلی استفاده کردند. گرچه ماه‌های پیش این بحث را داشتیم همان طور که خودشان فرمودند، اولاً صبر کردند تا زمانی که همه افراد بالای ۷۰ سال ترزیق واکسن کردند و رهبر انقلاب هم حتی یک زودتر این کار را انجام ندادند با اینکه می‌توانستند از واکسن خارجی استفاده کنند، اما ترجیحا از واکسن داخلی استفاده کردند. رییس‌جمهوری گفت: اقدام رهبر انقلاب در ترزیق واکسن داخلی، تشویق فوق‌العاده موثری برای دانشمندان ما بود. یک وقتی در زمان جنگ یک آقایی کار بزرگی برای ما انجام داده بود. این دانشمندن با عده‌ای از عزیزان سه ماه شبانه‌روز در یک سوله ماندند تا به آنچه که مورد نظر ما بود برسند و این کار را انجام دادند.  چگونه کسی را که سه ماه شبانه‌روز با یاران خود در سوله مانده‌اند و این کار بزرگ را به ثمر رسانده‌اند را تشویق کنیم. وزیر دفاع وقت، آن دانشمند را خدمت امام(ره) برد و به ایشان معرفی کرد. امام(ره) پیشانی این دانشمند را بوسید. بعد از آن این فرد هر تشویقی که ما خواستیم بکنیم قبول نکرد و می‌گفت که من این تشویق و بوسه امام(ره) را با هیچ چیز عوض نمی‌کنم و امام(ره) پیشانی مرا بوسیده این بزرگترین تشویق زندگی من است و بالاترین ارزش را برای من دارد. وی تصریح کرد: گاهی وقت‌ها تشویق‌های معنوی وجود دارد که با مسائل مادی قابل قیاس نیست. دانشمندانی که این همه تلاش شبانه‌روزی کردند برای اینکه به واکسن رسیدند حالا شما میلیاردها هم به آنها پول می‌دادید و آنها را تشویق می‌کردید، تا اینکه رهبر معظم انقلاب خودشان گفته‌اند می‌خواهم از این واکسن استفاده کنم و این تشویق خیلی بزرگی است. رییس‌جمهوری بیان کرد: این قدردانی و سپاس بزرگی است از همه شرکت‌های دانش‌بنیان و همه عزیزانی که در این زمینه تلاش کردند. این تشویق برای همه واکسن‌های داخلی است که توسط رهبر معظم انقلاب انجام گرفت و ما از ایشان سپاسگزاری و قدردانی می‌کنیم. روحانی خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب همواره برای علم، دانش، تحقیقات، فناوری مشوق بسیار بالایی بوده‌اند و به عناوین مختلف تشویق کرده‌اند. الحمدلله امروز فضای کشور ما فضای علم و دانش و تلاش و فناوری و اختراع است که جای خود دارد و کار بسیار ارزشمندی بود که توسط مقام معظم رهبری انجام شد. وی ادامه داد: خیلی امیدوار هستم که تا پایان این دولت -که ۴۰ چند روز بیشتر باقی نمانده- بتوانیم واکسن را به افرادی که سن بالا دارند و افرادی که شرایط‌شان به گونه‌ای است که زندگی‌شان پرریسک است، تزریق کنیم. رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: زمانی که دولت را تحویل می‌دهیم نه فقط دو واکسن، بلکه ان‌شاءالله ۴-۵ واکسن داخلی ما هم کاملاً آماده تحویل به بازار باشد و شرایط جوری باشد مردم با تزریق این واکسن آرامش پیدا کنند.

روحانی با تاکید براهمیت توامان سلامت و آرامش روحی و روانی گفت: امیدوارم بتوانیم رسالت و وظیفه خودمان را تا روز و ساعت آخر ادامه دهیم و ادامه کار را هم ان‌شاء‌الله دولت بعدی ادامه خواهد داد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران