شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایسنا |دبیر شورای نگهبان گفت: الحمدلله انتخابات با موفقیت کامل و بدون هیچ تنشی و در آرامش کامل برگزار شد.

جنتی: انتخابات با موفقیت کامل برگزار شد

ایسنا |دبیر شورای نگهبان گفت: الحمدلله انتخابات با موفقیت کامل و بدون هیچ تنشی و در آرامش کامل برگزار شد. آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان صبح دیروز چهارشنبه (۲ تیر ۱۴۰۰) طی سخنانی در نطق پیش از دستور جلسه شورای نگهبان ضمن تبریک میلاد با سعادت امام رضا(ع) گفت: این افتخار بسیار بزرگی است که ملت ایران با امام هشتم(ع) مجاورت دارند و خدا را باید شکر کرد که ملت ایران از برکات این امام همام بهره‌مند هستند. وی با اشاره به «برگزاری موفق انتخابات» افزود: الحمدلله انتخابات با موفقیت کامل و بدون هیچ تنشی و در آرامش کامل برگزار شد. دبیر شورای نگهبان خاطرنشان کرد: من جا دارد که به رییس‌جمهور منتخب، جناب آقای رییسی هم به دلیل کسب رای مردم، تبریک و تهنیت عرض کنم و امیدوارم که ان‌شاالله ایشان در جایگاه ریاست‌جمهوری بتوانند مشکلات مردم را حل و فصل کنند. جنتی اضافه کرد: باید بابت برگزاری این انتخابات با شکوه شاکر خداوند متعال باشیم و الحمدلله این رایی که به رییس‌جمهور منتخب داده شد، حتما همه و به خصوص شخص رییس‌جمهور منتخب باید قدردان این مردم همیشه در صحنه باشند و رییس‌جمهور منتخب هم باید در دوران ریاست‌جمهوری تمام تلاش خود را کند تا مشکلات مردم عزیز را حل کند.

واکنش ایران به توقیف وب‌سایت‌های ایرانی توسط امریکا

امریکا در جدیدترین اقدام علیه ایران دامنه اینترنتی ۳۳ وبسایت مورد استفاده اتحادیه رادیوها و تلویزیون اسلامی ایران و سه وب‌سایت متعلق به کتائب حزب‌الله عراق را توقیف کرد. پرس‌ تی‌وی، العالم و الکوثر و تلویزیونی المسیره از جمله این وب‌سایت‌ها هستند. این شبکه‌ها به زبان‌های انگلیسی، عربی و فرانسوی برنامه پخش می‌کنند. شبکه عربی المسیره متعلق به ایران نیست، اما مدیریت آن در دست گروه حوثی‌های یمن است که ایران از آنها پشتیبانی می‌کند. بازدیدکنندگان این وب‌سایت‌ها از روز سه‌شنبه با اعلامیه‌ای روبرو می‌شوند که در آن نوشته شده این وب‌سایت‌ها به موجب قوانین امریکا مسدود شده‌اند. موضوع این قوانین توقیف کیفری و مدنی اموال دخیل در «قاچاق فناوری یا تجهیزات تسلیحاتی هسته‌ای، شیمیایی، بیولوژیک و رادیولوژیک و نیز تولید، واردات، فروش یا توزیع ماده‌ای کنترل‌شده» است.

دیگر سند مورد ارجاع در این اعلامیه، یکی از قوانین فدرال درباره برخورد با «تهدید غیرمعمول و  خارق العاده و اعلام شرایط اضطراری در سطح ملل » است که خود شامل «اصلاحیه قانون منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای ایران » مصوب ۲۰۰۵ و «سند حمایت از آزادی ایران» مصوب ۲۰۰۶ است. در اعلامیه موجود در صفحه این شبکه‌ها، وزارت دادگستری امریکا گفته که توقیف این وبسایت‌ها بر اساس درخواست دفتر صنعت و امنیت وزارت بازرگانی ایالات متحده صورت گرفته است.

  واکنش ایران 

امروز «شاهرخ ناظمی»، رایزن مطبوعاتی نمایندگی دایمی ایران در سازمان‌ ملل در نیویورک، به این اتفاق واکنش نشان داد. او با اشاره به اینکه ایالات متحده تلاش می‌کند با توقیف وب‌سایت‌ها و شبکه‌های ایران و مقاومت، صدای آزادی بیان را خفه کند، گفت که از طریق کانال‌های قانونی، این مساله را پیگیری خواهند کرد. ناظمی گفت: «ضمن رد این اقدام غیرقانونی و قلدرمآبانه که تلاش برای محدود کردن آزادی بیان است، این موضوع از طریق کانال‌های قانونی پیگیری خواهد شد.» در همین حال، ، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه توقیف وب سایت رسانه‌های زیرمجموعه صدا و سیما را مصداق تلاش سیستماتیک امریکا برای مخدوش کردن‌ آزادی بیان و خاموش کردن صدای مستقل در فضای رسانه‌ای ارزیابی کرد. به گزارش اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، خطیب‌زاده ادامه این استانداردهای دوگانه از سوی واشنگتن را  شرم آور خواند و افزود: دولت فعلی ایالات‌ متحده دقیقا مسیر دولت قبلی امریکا را ادامه داده که این سیاست نتیجه‌ای جز شکست مضاعف برای واشنگتن در پی نخواهد داشت. وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن رد این اقدام غیرقانونی و قلدرمآبانه، از مجاری حقوقی موضوع را پیگیری خواهد کرد. وامریکا پیش از این در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۷ دامنه دات‌کام خبرگزاری فارس را مسدود کرده بود. در ایمیلی که در آن زمان از طرف سرویس‌دهنده بین‌المللی این دامنه برای خبرگزاری فارس ارسال شده به صراحت دلیل این انسداد غیرقانونی «دستورالعمل مقرر شده توسط دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری امریکا (اوفک) و قرار گرفتن این خبرگزاری در فهرستSDN » عنوان شده بود. دولت امریکا علاوه بر این، شهریورماه سال ۱۳۹۹ اعلام کرد ۳ وب‌سایت مورد استفاده توسط شرکت‌هایی را که در انتقال نفت ایران به ونزوئلا نقش داشته‌اند توقیف کرده است. در همین حال شبکه تلویزیونی المسیره، پس از اقدام امریکا در مسدود کردن دامنه وب سایت این شبکه، در بیانیه‌ای این اقدام را محکوم و بر تداوم وظایف رسانه‌ای خود تاکید کرد. در این بیانیه آمده است: «تاکید می‌کنیم که المسیره به خواست خدا به ماموریت خطیرش ادامه می‌دهد و با هر وسیله ممکن با این اقدام امریکا و اسراییل علیه امت، مقابله می‌کند.» در ادامه بیانیه تاکید شده که اقدام امریکا دروغ بودن ادعای عوامل مسدود‌سازی درباره آزادی بیان یا شعار‌های مشابه را آشکار ساخته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران