شماره امروز: ۵۴۷

رییس دفتر رییس‌جمهور تشریح کرد

| | |

رییس دفتر رییس‌جمهور در حاشیه نشست هیات دولت گفت: اساس مذاکره ما از سال ۹۴ در رابطه با موضوعات هسته‌ای بود.

رییس دفتر رییس‌جمهور در حاشیه نشست هیات دولت گفت: اساس مذاکره ما از سال ۹۴ در رابطه با موضوعات هسته‌ای بود. تمام تحریم‌های هسته‌ای در آن سال برداشته شد. چون تیم مذاکره‌کننده ما اجازه نداشت در رابطه با مساله منطقه، حقوق بشر و تسلیحاتی و موشکی صحبت کند. لذا تحریم‌هایی که در این ارتباط بوده است از سال ۹۴ هم بوده است. الان صحبت می‌کنیم که تحریم‌های باقی مانده کدام به برجام و کدام به قبل ۹۴ ربط دارد. الان هم ممکن است برخی از تحریم‌های مربوط به اشخاص و موضوعات پیش از مذاکرات سال ۹۴ باقی بماند؛ که آنها را هم دارند مذاکره می‌کنند.

رییس دفتر رییس‌جمهور بر ضرورت همکاری دولت دوازدهم با دولت آتی تاکید کرد. محمود واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت اظهار کرد: باید از مردم عزیزمان تشکر کنم. انصافا با وجود همه جوسازی‌هایی که شد، فضایی که هم رسانه‌های معاند و هم برخی کشورهای مختلف علیه ایران ساختند، پای صندوق رای حاضر شدند؛ متاسفانه برخی هم در داخل به عنوان تحریم انتخابات همراهی کردند اما انصافا مردم با همه این شرایط کار بسیار بزرگی انجام دادند.

واعظی با اشاره به آخرین اقدامات دولت برای تامین واکسن کرونا گفت: تا پایان دولت ۸ میلیون دز وارد می‌کنیم. ضمن اینکه دو واکسن کوبرکت و پاستور مراحل پایانی را طی می‌کند و هر آنچه بتوانند تولید کنند را استفاده می‌کنیم. امیدواریم دو واکسن دیگر به این دو اضافه شود.

وی ادامه داد: علاوه بر این یکی از شرکت‌های ایرانی همه کارهای کشت واکسن روسی را انجام داده است و از دو هفته آینده این واکسن هم به مرحله توزیع می‌رسد.

رییس دفتر رییس‌جمهوری افزود: مشکلی برای دز دوم واکسن وجود ندارد و از حیث علمی مشکلی برای فاصله زمانی دو دز وجود ندارد. در تهران متاسفانه تعدادی از افرادی که دز اول را تزریق کرده بودند، بدون دریافت پیامک به مراکز مربوطه مراجعه کردند. وزارت بهداشت در دو روز گذشته تقاضا کرد مردم خودشان نیایند به اندازه کافی واکسن هست و یکی دو روز تاخیر مشکلی ایجاد نمی‌کند.

وی با اشاره به اتفاقات اخیر یاسوج گفت: با شمردن ۸۰ درصد آرای اخذ شده، نامزدی در صدر بود. وقتی ۲۰ درصد دیگر آرا شمرده شد، کاندیدایی که در منطقه‌ اهمیت دارد در شمارش نهایی، جزو افراد منتخب نبود و گفتند تقلب شد و فضاسازی کردند؛ بعد هم دیدند که چنین نبود.

وی گفت: ما همیشه با تیراندازی و برخورد خشن مخالف بوده‌ایم. در بدترین شرایط راهش صحبت با مردم است، اما ما در صحنه نیستیم. در مورد سیاست نیروی انتظامی و آنهایی که حافظان امنیت کشور هستند شاهد هستم همواره تاکید داشتند با مذاکره و اقناع کار را پیش ببرند.

رییس دفتر رییس‌جمهوری در رابطه با نهایی شدن متن توافق گفت: مذاکرات خیلی پیشرفت کرده است. بر تمام مسائل اقتصادی توافق شده که تحریم‌ها برداشته شود. الان بحثی در رابطه با بانک، بیمه، نفت و کشتیرانی نداریم. همه اینها توافق شده است. حدود یک هزار و ۴۰ تحریم دوران ترامپ طبق این توافق برداشته می‌شود. در رابطه با تحریم افراد و دستگاه‌های مربوط به بیت مقام معظم رهبری هم توافق شده برداشته شود.

 وی گفت: در ارتباط با مساله برجام رییس‌جمهور در نشست هیات دولت روز یکشنبه به وزرا دستور دادند که هر تصمیمی که می‌گیریم و این تصمیم به دولت آینده تسری پیدا می‌کند حتما با آن مشورت کنیم. ما نمی‌خواهیم در این چهل روز آینده کاری بکنیم که دولت سیزدهم و شخص رییس‌جمهور منتخب با مشکل رو به رو شود یا راضی و موافق نباشد. واعظی اظهار کرد: در رابطه با برجام که موضوع بسیارمهمی است رییس‌جمهور دستور داد عراقچی به محض رسیدن به تهران با ظریف خدمت آقای رییسی برسند و گزارش کاملی بدهند و بگویند پیشرفت‌ها چه قدر بوده و محدودیت‌ها را اعلام کند. این گزارش یک ساعت و نیم طول کشید و همه موارد اعلام شد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره افزایش قیمت محصولات لبنیاتی گفت: خبر افزایش ۴۰ درصد لبنیات را بلافاصله وزارت صمت تکذیب کرد. آقای رییس‌جمهور دستور دادند بدون هماهنگی در این‌ ماه‌های آخر نباید چیزی افزایش قیمت داشته باشد. بالاخره مردم انتخابی کردند و با امیدی به رییس‌جمهور منتخب رای دادند. ما به همراه رییس‌جمهور منتخب باید تلاش کنیم امید مردم افزایش پیدا کند. اعتقاد من بر این است که اگر مردم به دولتشان امیدوار باشند 50 درصد از مشکلات حل می‌شود. بلافاصله دیروز آقای روحانی دستور دادند من هم از آقای رزم حسینی پیگیری کردم. گفتند پیشنهاد این موضوع داده شده اما هیچ تصمیمی نگرفتیم هر کسی در هرجایی که تخلفی کند باید پیگیری شود.

واعظی گفت: ما افزایش قیمت شیر را تکذیب می‌کنیم. آقای وزیر صمت گفتند در ستاد تنظیم بازار موضوع مطرح شده اما تصمیم‌گیری نشده است. وی گفت: ارز نهاده گران نشده است و همان قبلی است. تا الان در توزیع این کالا مشکل داشتیم. ترخیص از بنادر را هم بحث کردیم

 تفاهم نامه‌هایش امضا شده است و معاون اقتصادی رییس‌جمهور امروز جلسه‌ای دارند که ترخیص در بنادر را تسریع کنند. واعظی در رابطه با تضمین امریکا در برجام گفت: برجام همانند همه معاهدات بین‌المللی هر عضوی لازم نیست مادام العمر عضو معاهده باشد، ساز و کار خروجش دیده شده است اما کاری که ترامپ کرد غیر معقول بود. آقای عراقچی این موضوع را از همان روز اول پیگیری کرده و ساز و کارهایی را هم مشخص کردند؛ البته این نباید به گونه‌ای باشد که اگر ما روزی دیدیم برجام منافعی برایمان ندارد متعهد به برجامی شویم که منافع کشورمان را حفظ نمی‌کند. بنابراین دارد الان روی ساز و کارهایی کار می‌شود که شرایط ترامپ تکرار نشود.

وی در واکنش به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه امریکا نیز گفت: ما موضعی که از روز اول داشتیم این بود که برجام قابل بازکردن و مذاکره مجدد نیست و ما الان روی بازگشت به تعهدات کار می‌کنیم. برجام همان برجام قبل است موشک و منطقه در برجام نبوده است. به نظر می‌رسد موضوعاتی که امریکایی‌ها در مورد برجام می‌گویند برای افکار عمومی خودشان است.

وی همچنین گفت: اقدام اخیر امریکا در رابطه با مسدود شدن سایت‌های ایرانی خلاف اصول آزادی بیان است که بر آن تاکید می‌کند. این موضوع از نظر دولت ایران محکوم است. اگر نمونه‌های مشابهی در ایران باشد برخورد مشابه کرده و از ابزارهای قانونی برای عمل متقابل استفاده می‌کنیم.

واعظی در پاسخ به سوالی درباره پایان مهلت آژانس اتمی گفت: آقای عراقچی دوشنبه صبح بازگشتند . گزارشی را خدمت آقایان رییس‌جمهور و رییس‌جمهور منتخب دادند و هم در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بحث کردند. یکی از موضوعات بحث شان این بود . طبق معمول این جلسه در روزهای خاص خودش برگزار می‌شود. وی در رابطه با خرابی نیروگاه بوشهر گفت: خرابکاری نبوده است. همانند هر کارخانه‌ای تجهیزاتش با خرابی رو‌به‌رو می‌شود. الان هم در حال برطرف کردن مشکل است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران