شماره امروز: ۵۴۷

| | |

قیمت نفت در معاملات هفته گذشته با توجه به کنترل عرضه نفت و پایبندی اعضای اوپک‌پلاس به تعهد کاهش تولید، با افزایش یک درصدی قیمت همراه شد و رکورد قیمتی ۲ سال گذشته را شکست.

رکوردشکنی قیمت طلای سیاه با کنترل عرضه در بازار

قیمت نفت در معاملات هفته گذشته با توجه به کنترل عرضه نفت و پایبندی اعضای اوپک‌پلاس به تعهد کاهش تولید، با افزایش یک درصدی قیمت همراه شد و رکورد قیمتی ۲ سال گذشته را شکست. به گزارش ایرنا، کرونا همچنان در بخش وسیعی از جهان می‌تازد، با این حال تجربه یک و نیم سال گذشته باعث شده تا دیگر شاهد تعطیلی گسترده فعالیت‌های اقتصادی نباشیم. همین موضوع تقاضا برای نفت را در جهان افزایش داده و این امر در کنار کنترل عرضه نفت در بازار از سوی اعضای اوپک پلاس، افزایش قیمت‌ها را به دنبال داشته است. تا آنجا که در جریان معاملات هفته گذشته، قیمت نفت توانست به بالاترین میزان از بهار سال ۲۰۱۹ تاکنون برسد. این در شرایطی است که قیمت طلای سیاه با شیوع کرونا در جهان به زیر ۲۰ دلار در هر بشکه رسیده بود. حال اما برخی از کارشناسان و فعالان این بازار از نفت ۱۰۰ دلاری صحبت می‌کنند. کارشناسان برجسته بازار نفت پیش‌بینی کردند که ممکن است قیمت نفت امسال به ۱۰۰ دلار برای هر بشکه برسد. این کارشناسان معتقدند سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (اوپک‌پلاس) باید برای قیمت‌ها سقفی مشخص کنند، زیرا خطر کمبود عرضه نفت و شوک‌های بالقوه قیمتی در سال‌های آینده همچنان وجود دارد. پیش از این خوشبینانه‌ترین پیش‌بینی‌ها از نفت ۸۰ دلاری خبر داده بود، اما شرایط بازارها نشان از احتمال افزایش ۱۰ درصدی قیمت نفت در کوتاه‌مدت دارد. بدان معنی که قیمت نفت ممکن است از هم‌اکنون تا پایان سال ۲۰۲۱ به بیش از ۱۰۰ دلار برای هر بشکه برسد. با این حال همچنان قوی‌ترین پیش‌بینی نشان می‌دهد که قیمت نفت تا پایان سال ۲۰۲۱ در محدوده ۷۰ تا ۸۰ دلار برای هر بشکه می‌ماند، زیرا تولیدکنندگان اوپک‌پلاس محدودیت عرضه خود را به‌دلیل انتظار بازگشت صادرات نفت ایران به بازار حفظ می‌کنند. البته در این میان، افزایش تولید کشورهایی مانند عربستان، روسیه و عراق می‌تواند مانع از جهش قیمت‌ها تا بالای ۱۰۰ دلار در هر بشکه باشد. با توجه به این شرایط قیمت نفت در معاملات هفته گذشته حدود یک درصد بالا رفت. نفت برنت از ۷۲ دلار ۶۹ سنت در آغاز معاملات هفتگی به ۷۳ دلار و ۵۱ سنت در پایان روز جمعه رسید. این در شرایطی بود که قیمت برنت در هفته‌ای که گذشته به ۷۴ دلار و ۳۹ سنت نیز افزایش پیدا کرد. نفت شاخص امریکا نیز از ۷۰ دلار و ۹۰ سنت در ابتدای روز دوشنبه تا ۷۱ دلار و ۶۴ سنت تا روز جمعه بالا رفت. به گزارش ایرنا، افزایش قیمت نفت در بازار می‌تواند در میان‌مدت باعث بازگشت نفت‌های گران به بازار شود. البته کارشناسان به مقام‎‌های اوپک گفتند که افزایش تولید نفت ایالات متحده امریکا در سال جاری میلادی محدود خواهد بود. کشورهای تولیدکننده نفت غیر عضو اوپک (روسیه، مکزیک، جمهوری آذربایجان، بحرین، سودان، سودان جنوبی، مالزی، قزاقستان، برونئی و عمان)، اوپک پلاس نامیده می‌شوند. اوپک پلاس با هدف همراهی دیگر تولیدکنندگان نفت با اوپک، در تنظیم بازار و کنترل قیمت‌ها شکل گرفته است. کشورهای الجزایر، ایران، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اکوادور، آنگولا، ونزوئلا و کنگو نیز به عنوان تولید‌کننده نفت، اوپک را تشکیل داده‌اند.

کاهش ۲۵ درصدی قیمت میوه تا پایان هفته 

رییس هیات‌مدیره اتحادیه میوه و تره‌بار استان تهران گفت: در ابتدای هفته شاهد کاهش 10 تا 15 درصدی قیمت انواع میوه‌ و تره‌بار در میادین هستیم و پیش بینی می‌شود تا پایان هفته 10 درصد دیگر نیز قیمت‌ها کاهش داشته باشد. مصطفی دارایی‌نژاد در گفت‌وگو با ایلنا درباره آخرین وضعیت عرضه و قیمت انواع میوه‌ و تره‌بار در میادین، اظهار کرد: طبق محاسبات ما در ابتدای هفته قیمت کلیه محصولات میوه‌ و تره‌بار کاهش 10 تا 15 درصدی داشته است. وی ادامه داد: این کاهش قیمت به دلیل افزایش عرضه محصولات اتفاق افتاده است.دارایی‌نژاد میزان افزایش عرضه نسبت به سال گذشته را 2 تا 3 برابر عنوان کرد.وی با تاکید بر اینکه کاهش قیمت در میوه‌های وارداتی نیز اتفاق افتاده است، افزود: هر کیلوگرم انبه پاکستانی با کاهش قیمت 15درصدی نسبت به هفته گذشته، 25 تا 30 هزار تومان و هر کیلوگرم موز هندی و اکوادوری نیز با کاهش قیمت 15درصدی به ترتیب 18 تا 19 هزار تومان و 20 تا 21 هزار تومان در میادین فروخته می‌شود. دارایی‌نژاد در پاسخ به این پرسش که به رغم افزایش عرضه و کاهش قیمت در میادین چرا همچنان شاهد قیمت‌های بالا در مراکز عرضه هستیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران