شماره امروز: ۵۴۷

| | |

دولت در سال گذشته برای بیش از ۹۲۱ میلیون نفر یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی پرداخت کرده که هزینه آن 35 هزار میلیارد تومان است و این رقم از بودجه عمرانی واقعی و تخصیص یافته کشور نیز فراتر رفته است.

پرداخت ۹۲۱ میلیون یارانه با  ۳۵ هزار میلیارد تومان در سال ۹۹ 

دولت در سال گذشته برای بیش از ۹۲۱ میلیون نفر یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی پرداخت کرده که هزینه آن 35 هزار میلیارد تومان است و این رقم از بودجه عمرانی واقعی و تخصیص یافته کشور نیز فراتر رفته است.

به گزارش ایسنا، بیش از ۱۰ سال است که قانون هدفمندی یارانه‌ها به مرحله اجرا در آمده و در این سال‌ها همواره مبلغی تحت عنوان یارانه نقدی در هر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود در ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بوده است.

با اینکه مبلغ پرداخت یارانه نقدی در گذر زمان و با توجه به شرایط تورمی و اقتصادی ناچیز به نظر می‌رسد، اما سالانه و در مجموع مبلغ زیادی را به خود اختصاص داده است؛ به‌طوری که طی این سال‌ها حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان بابت همین یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی هزینه شده است.

۲۴ میلیون خانوار در لیست قرار دارند و تازه‌ترین آمار دریافتی از سازمان هدفمندی یارانه‌ها در رابطه با جریان پرداخت یارانه نقدی تا پایان سال گذشته نشان می‌دهد که ماهانه حدود ۲۴ میلیون و ۸۲۷ هزار و ۱۲۷ خانوار دریافت یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی داشته‌اند.

۷۷ میلیون و ۱۴۶ هزار و ۵۰۷ نفر یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دریافت می‌کنند که در مجموع در ۱۲ ماه سال گذشته دولت برای ۹۲۱ میلیون و ۳۴۰ هزار و ۲۵۰ نفر پرداخت یارانه نقدی انجام داده است.

 تعداد یارانه بگیران در ماه‌های مختلف نوسان داشته و افزایش نیز یافته است؛ به‌طوری که در فروردین ماه حدود ۷۶.۴ میلیون، اردیبهشت ۷۶.۵ میلیون، خرداد۷۶.۵ میلیون، تیر ۷۶.۶ میلیون، مرداد ۷۶.۶ میلیون، شهریور ۷۶.۷ میلیون، مهر ۷۶.۸، آبان‌۷۶.۷ میلیون، آذر ۷۶.۹ میلیون، دی‌ ۷۷ میلیون، بهمن۷۷‌ میلیون واسفند ۷۷.۱ میلیون نفر دریافتی یارانه داشتند که در مجموع به بیش از ۹۲۱ میلیون نفر می‌رسد.

در رابطه با پرداخت هزینه یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی نیز در مجموع در سال گذشته ۳۵ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان پرداخت صورت گرفته است، آنچه به عنوان پرداختی یارانه نقدی در بودجه نیز ثبت شده ۴۲ هزار میلیارد تومان در سال است اما باتوجه به پرداختی که در سال گذشته بابت وام یک میلیون تومانی انجام شد و اقساط آن ماهانه از حساب یارانه بگیر کسر می‌شود که موجب شده مبلغ پرداختی کمتر از روال گذشته ثبت شود.

 این در حالی است که در سه ماه ابتدایی سال قبل حدود ۳.۴ هزار میلیارد تومان در هر ماه پرداخت صورت گرفته ولی در ماه‌های بعد به ۲.۷ هزار میلیارد کاهش داشته است.

 پرداخت یارانه‌های نقدی در سال گذشته با منابع ۴۲ هزار میلیارد تومانی در بودجه و در حساب هدفمندی یارانه‌ها بوده است که حدود یک پنجم از مجموع کل منابع و مصارف ۲۵۰ هزار میلیارد تومانی هدفمندی یارانه‌ها است.

افراد جدید می‌آیند اما کسی کم نمی‌شود. در جریان بودجه سال جاری، دولت به روال چند بار قبل در بودجه مکلف به ثبت نام از جاماندگان یا حتی انصراف‌دهندگان از یارانه نقدی و معیشتی شده است که در همین رابطه اخیرا ایین نامه مربوطه در دولت مصوب و در دستور کار سازمان هدفمندی یارانه‌ها و وزارت رفاه قرار دارد.

آنطور که مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه‌ها گفته در صورت آماده شدن بستر برای ثبت نام این احتمال وجود دارد که از تیر ماه افراد جدید بعد از انجام بررسی‌های لازم به جمع یارانه بگیران اضافه شوند.

این افزایش تعداد در حالی صورت می‌گیرد که در قانون بودجه سال جاری تکلیفی برای حذف دهک‌های بالا وجود ندارد و عملا آنچه اتفاق می‌افتد افزایش تعداد یارانه بگیران است و اصلاحی در روند گذشته صورت نمی‌گیرد، هر چند که دولت در سال‌هایی که مکلف به حذف بود نیز در نهایت اعلام کرد که هزینه و تبعات حذف بیش از پرداخت است و آن را عملا در سال گذشته متوقف کرد.

آغاز ثبت‌نام جاماندگان یارانه نقدی در آینده

رییس سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها فرآیند ثبت نام جاماندگان یا درخواست‌کنندگان جدید برای دریافت یارانه‌ها را تشریح کرد.

امید حاجتی، رییس سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تشریح جزییات ثبت نام جاماندگان از یارانه بیان کرد: امسال منابع ما برای پرداخت یارانه 35 درصد رشد کرده است. سال گذشته منابع ما 250هزار میلیارد تومان بود که امسال به 300 هزار میلیارد تومان رسیده است.یک هفته‌ای است که آیین نامه ثبت نام یارانه بگیران جدید توسط دولت ابلاغ شده است.

حاجت گفت: منابع امسال سازمان هدفمند‌سازی یارانه‌ها مانند سال گذشته است و ما باید برای پرداخت یارانه به یارانه بگیران جدید با مصلحت سنجی و همچنین اولویت‌بندی اقدام کنیم.

رییس سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها گفت: وظیفه ما در ثبت نام‌های جدید تحویل گرفتن لیست نهایی از وزارت رفاه است و بعد از طی شدن مراحلی نظیر آزمون وسع و صحت سنجی‌ها ملزوم به پرداخت یارانه به فراد جدید هستیم. نزدیک‌ترین زمان برای ثبت نام یارانه بگیران جدید یک یا دو ماه آینده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران