شماره امروز: ۵۴۷

روحانی در جلسه هیات دولت:

| | |

رییس‌جمهور با تأکید بر اینکه راه‌حل امام(ره) برای اداره کشور از طریق انتخابات و مردم بود، گفت: یکی از ثمرات مهم انقلاب اسلامی و انقلاب مشروطه همین صندوق رای و انتخابات بود. به گزارش ایسنا،

رییس‌جمهور با تأکید بر اینکه راه‌حل امام(ره) برای اداره کشور از طریق انتخابات و مردم بود، گفت: یکی از ثمرات مهم انقلاب اسلامی و انقلاب مشروطه همین صندوق رای و انتخابات بود. به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی در جلسه هیات دولت اظهار کرد: امام(ره) از آغاز نهضت با مردم انقلاب را شروع کرد و پیش برد و همه جا گره‌ها را با کمک مردم باز کرد. کدام انقلاب را در جهان سراغ دارید که ۴۷ روز بعد از آن مردم پای صندوق رای بیایند. وی افزود: صندوق رای نتیجه و دستاورد مهم انقلاب اسلامی و انقلاب مشروطه است. در نهضت مشروطه هم مردم پای صندوق می‌آمدند و بعدها به انحراف کشیده شد. یکی از ثمرات مهم نهضت امام(ره) و انقلاب اسلامی و انقلاب مشروطه همین صندوق رای و انتخابات بود و راه‌حلی که امام(ره) برای اداره کشور داشت از طریق انتخابات و مردم بود.

روحانی با بیان اینکه میزان رای ملت است شعار اصلی امام(ره) بود، تاکید کرد: ما نباید از امام (ره) فاصله بگیریم بلکه باید روز به روز به ایشان نزدیک‌تر شویم و نباید بگذاریم خدایی ناکرده یک سیر قهقرایی اتفاق بیفتد. نظریه امام(ره) این بود که مردم نقش اصلی و تعیین‌کننده در قدرت و اداره کشور داشته باشند و بر همین نظریه هم جمهوری اسلامی را بنیانگذاری کرد. به همین دلیل خیلی‌ها مخالف بودند و می‌گفتند الان موقع انتخابات و رای‌گیری نیست.

رییس‌جمهور در ادامه یادآور شد: در ۲۲ بهمن ۵۷ انقلاب اسلامی رخ داد و در ۱۰ فروردین ۵۸ یعنی ۴۷ روز بعد از انقلاب مردم برای همه پرسی تعیین نظام پای صندوق رای رفتند. حالا بعضی‌ها از کلمه همه‌پرسی خیلی خوش‌شان نمی‌آید اما اساس نظام و نهضت ما با همه‌پرسی شروع شد و در همان سال اول انقلاب ۵ همه‌پرسی و انتخابات مهم انجام گرفت که دو بار مردم در همه‌پرسی و سه بار در انتخابات شرکت کردند.

وی اضافه کرد: در انقلابی که در سال اول خود مردم را پای صندوق رای دعوت می‌کند، نشان می‌دهد که امام می‌خواهد بگوید راه و مسیر ما و اداره کشور از این طریق و با آرای مردم است. این مسیر و راه امام است که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری هم بوده و ایشان همواره بر حضور مردم و حضور اکثریت پای صندوق آرا تأکید کردند و این خط و راهی است که ادامه دارد.

رییس‌جمهور همچنین تصریح کرد: نکند خدایی ناکرده فردی از روی نادانی بگوید حالا مهم نیست مردم کم بیایند رای بدهند. یک نفر مهم‌ترین مساله را می‌گوید مهم نیست در حالی که صندوق و انتخابات مهم‌ترین مساله ما است و همه ما باید کاری کنیم که مردم ما با امید و نشاط پای صندوق بیایند و رای بدهند و به فرد اصلح هم رای بدهند؛ البته نه اینکه این فرد از نظر شخصی اصلح باشد بلکه باید از لحاظ برنامه و استراتژی هم اصلح باشد چرا که بهترین فرد باید بیاید تا بتواند این ‌بار سنگین را پیش ببرد. روحانی با بیان اینکه من الان نمی‌خواهم نطق خداحافظی انجام بدهم، اظهار کرد: ما دو ماه دیگر در خدمت مردم هستیم و من در پایان دولت و به موقع حرف‌هایی را که باید گفته شود، خواهم گفت. اگر دولت قوی با پشتوانه آرای قوی مردم و با شعار و استراتژی روشن در جهان در کشور نبود گذراندن سه سال و نیم جنگ اقتصادی که در این مدت گذشت به مراتب سخت‌تر از آنچه اکنون گذشته می‌بود.

روحانی در ادامه عنوان کرد: ما الان بعد از 8 سال به نقاط خوبی رسیده‌ایم و همه امروز به تعامل سازنده افتخار می‌کنند و هیچ کس از تقابل استقبال نمی‌کند. امروز همه از مذاکره صحبت می‌کنند و فقط بعضی‌ها می‌گویند اگر ما بیاییم بهتر مذاکره می‌کنیم. خب چه بهتر؛ اگر می‌توانید اهلا و سهلا. مهم این بود که بفهمید راه درست مذاکره و تعامل با جهان است و الحمدلله در این 8 سال این موضوع را فهمیدید.

رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه ما به عقب برنمی‌گردیم، بیان کرد: ما به دستاوردها و نقطه‌هایی رسیده‌ایم که نمی‌توانیم به عقب برگردیم. امروز هیچ کسی نمی‌تواند بگوید برجام بد است. اگر می‌توانند بیایند بگویند. بالاخره بعد از 8 سال فکر ما یکی شده و البته ممکن است در شیوه‌ها اختلاف نظر داشته باشیم. اما چرا کسی نمی‌گوید که امریکا ایستاد تا ایران را تحریم صددرصدی کند و جنگ اقتصادی به راه بیندازد تا نظام را سرنگون کند، اما نتوانست. گفتند سه ماه دیگر و شش ماه دیگر نظام سرنگون می‌شود و برای ما فرش قرمز پهن می‌کنند اما بعد خودشان فهمیدند که راه‌شان اشتباه بوده و خودشان به دنبال مذاکره آمدند.

وی همچنین یادآور شد: خود ترامپ برای مذاکره جلو آمد و یکی از مسوولان مهم منطقه شرق آسیا را خدمت مقام معظم رهبری فرستاد و تقاضای مذاکره کرد. ده‌ها بار از من از طرق مختلف از اروپا و غیر اروپا گرفته تا کشورهای منطقه درخواست مذاکره کرد. آیا این به معنای پیروزی ما نبود؟

روحانی با این پرسش که باید ببینیم چرا امریکایی‌ها در هدف خود شکست خوردند، گفت: آگاهی، بیداری، صبر، استقامت و مقاومت مردم ما باعث شکست امریکا شد. مردم ما چهار سال صبر کردند. اینکه می‌بینید امروز در وین مذاکرات به خوبی پیش می‌رود به خاطر صبر مردم است و همه باید این را بفهمند. پیروزی ما در سایه ایستادگی و مقاومت ملت، تدبیر دولت و راهنمایی و ارشاد مقام معظم رهبری بود. پیروزی مجانی به دست نمی‌آید و برای آن بهای سنگینی پرداخت شده است.

رییس دولت تدبیر و امید همچنین اظهار کرد: اینها می‌گفتند وقتی در سال ۹۷ فشار را شروع کنیم که در اردیبهشت ۹۸ هم این فشار را شروع کردند در ۹۸ اینها دیگر پول ندارند و ناچارند بروند از بانک مرکزی استقراض کنند و بعد از این هم یعنی تورم. حتی بسیاری از اقتصاددانان می‌گفتند که در سال ۹۸ تورم سه رقمی می‌شود اما چرا نشد. چون دولت برای بودجه یک ریال از بانک مرکزی قرض نگرفت و از پایه پولی استفاده نکرد. این کار عظیم دولت در سال‌های ۹۸، ۹۹ و امسال بود. یک راه افزایش درآمد، مالیات بود و راه دیگر سهام شرکت‌های دولتی بود که به بازار عرضه کردیم و راه دیگر اوراقی بود که منتشر کردیم. ضمن اینکه ما در بودجه صرفه‌جویی هم کردیم که این هم راه دیگری بود. اما بهترین شیوه همین انتشار اوراق بود که اخیرا مقام معظم رهبری هم در یکی از بیانات‌شان به همین اوراق اشاره کردند.

وی در ادامه عنوان کرد: آیا یک روز شد که کالاهای اساسی در بازار نایاب شود و مساله بگویند دارو یا نان یا گوشت و روغن نیست؟ حتی در زمان کرونا و روزهای سختی که همه مبادلات ما با همسایگان قطع شد چنین اتفاقی نیفتاد. آیا کسی پرسید ما چگونه کشور را اداره کردیم که امروز بزرگ‌ترین صادرکننده بنزین در منطقه یا صادرکننده ریل شده‌ایم؟ در حالی که یک عمر برای راه آهن از خارج ریل می‌خریدیم اما اکنون توان صادرکردن آن را داریم. این کار ملت است و دولت هم یعنی نوکر و خادم مردم و در کنار مردم.

وی در ادامه تاکید کرد: امروز الحمدلله می‌بینیم مسائل اصلی ما با امریکایی‌ها در مذاکرات حل و فصل شده و حالا چند مساله فرعی باقی مانده که آنها را هم با مذاکره به نتیجه می‌رسانیم. اگر اراده بر این باشد که در این دولت این کار انجام شود این دولت این کار را انجام داده است. من فعل ماضی به کار می‌برم و ما فعل مضارع نداریم. ما کارمان را انجام داده‌ایم و تمام کرده‌ایم. آن قولی که ما به ملت ایران در تحریم دادیم به قول‌مان وفادار ماندیم. ما یک بار در سال ۹۴ تحریم را شکاندیم و یک بار هم در ۱۴۰۰ ما کارمان را انجام دادیم. حالا تشریفات کار که می‌گویند چگونه باشد حالا هر جوری که هست مهم نیست ولی ما کارمان را انجام دادیم.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران