شماره امروز: ۵۴۷

ربیعی: صندوق رای نه ترس دارد و نه قهر می‌پذیرد

| | |

سخنگوی دولت اعلام کرد که به اعلام احیای کامل برجام تا پیش از پایات کار دولت بسیار امیدواریم

سخنگوی دولت اعلام کرد که به اعلام احیای کامل برجام تا پیش از پایات کار دولت بسیار امیدواریم .علی ربیعی در نشست خبری هفتگی خود که در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: طبیعی است که به خاطر پیچیدگی‌هایی که تحریم‌های متعدد در دولت ترامپ و پیشرفت‌های فنی هسته‌ای در پاسخ به آنها ایجاد شده، جزییات زیادی باید مورد بررسی و بحث قرار بگیرد اما هیچکدام از این موانع غیرقابل عبور نیستند و با اراده سیاسی در پایتخت‌ها این اختلاف‌های جزئی نیز به پایان خواهد رسید. بنابراین، ما بسیار امیدواریم که تا پیش از انتقال تصدی دولت بتوانیم احیای کامل برجام را اعلام کنیم. وی با اشاره به اینکه مذاکرات وین تحت تاثیر انتخابات قرار نخواهد گرفت، اظهار کرد: این مذاکرات بر اساس رویه‌ای مستقل و قانونی خود و در چارچوب سیاست‌های کلی نظام و با هدایت رهبری تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه خواهد داشت. همانطور که بارها گفته‌ایم، دولت مصمم است رسالت خود را انجام داده و کشور را بدون تحریم‌های غیرقانونی تحویل دولت آینده بدهد.

     هیچ بن‌بستی در مذاکرات وین وجود ندارد

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که برخی تحلیل می‌کنند که غرب به ویژه امریکا منتظر نتیجه انتخابات ایران هستند تا چگونگی پیشبرد مذاکرات را مشخص کنند و نظر دولت در این باره، گفت: هیچ بن‌بستی در مذاکرات وین وجود ندارد. مذاکرات به مرحله‌ای رسیده که باید در مورد تعداد معدودی مسائل کلیدی تصمیم‌گیری شود و این مسائل هم دقت و وسواس و زمان مورد نیاز خود را می‌طلبد. ما نه اجازه می‌دهیم که گفت‌وگوها فرسایشی شود و نه تعجیلی برای رسیدن به توافق داریم. ملاک و سنجه ما حقوق ملت و تامین منافع عالی مردم و نظام است.ربیعی ادامه داد: تیم گفت‌وگو‌کننده ما نیز در همین چارچوب حرکت کرده و دستورالعمل‌های مرکز را مطابق النعل بالنعل جلو برده است. اگر گفت‌وگوها نیاز به تصمیماتی در تهران داشته باشد، قطعا این تصمیمات در پایتخت گرفته می‌شود. وی تصریح کرد: اما نکته قابل توجه این است که فصل انتخابات برکات زیادی دارد از جمله اینکه برخی از افراد که طی سال‌های اخیر حتی حاضر نبودند که فشار تحریم را در وضعیت اقتصادی کشور به رسمیت بشناسند؛ سال‌ها با پذیرش کنوانسیون‌های FATF  مخالفت می‌کردند یا با سیاست‌های دولت در دفاع از آزادی‌های قانونی شهروندان در فضای مجازی مخالف بودند، امروز پیشگام‌تر از دولت دنبال رفع تحریم‌ها هستند و از گشایش در فضای مجازی صحبت می‌کنند. البته ما از همین مواضع در جهت دفاع از حقوق مردم، استقبال می‌کنیم و آن را به فال نیک می‌گیریم.  سخنگوی دولت یادآور شد: خوشحالیم که امروز خیلی‌ها به دیدگاه دولت رسیده‌اند و در مورد تعامل با جهان همه سخن می‌گویند. از یاد مردم نرفته که در همین چند سال پیش آوردن نام برجام مثل بیان یک امر کفرآمیز تلقی می‌شد.

     پرونده فایل صوتی منتشر شده ظریف

در دادسرای تهران

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده فایل صوتی منتشر شده ظریف اعلام کرد: طبق اطلاع‌رسانی از سوی قوه قضاییه در این ارتباط پرونده‌ای در دادسرای تهران تشکیل شده است. این پرونده تیم‌های تخصصی از ضابطان وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه و مرجع قضایی در یک تیم مشترک قضایی، امنیتی و اطلاعاتی پرونده را پیگیری می‌کنند. حتما به محض دستیابی به نتیجه، اطلاع‌رسانی خواهند کرد. آنچه مشخص است این است که انتشار این فایل توطئه‌ای علیه دولت و نظام بود.

     دولت نجیبانه با سکوت

فقط به دنبال مشارکت حداکثری است

ربیعی با بیان اینکه امروز با یک موج القایی جدید نیز روبرو شده‌ایم و عده‌ای با فرافکنی از عدم مشارکت احتمالی مردم در انتخابات، می‌گویند این بی‌میلی به خاطر عملکرد دولت در سال‌های اخیر است، اظهار کرد: اول اینکه تفکر دولت بر مشارکت گسترده و حداکثری در هر شرایطی است. توصیه دولت به مردم شریف ایران حضور داشتن پای صندوق‌ها و مشارکت با هر سلیقه‌ای است. وی افزود: اما جالب است این روزها می‌شنویم که عده‌ای می‌خواهند با فرار رو به جلو احتمال مشارکت کم را به نارضایتی از دولت گره بزنند این هم از اتفاقات بسیار عجیب است. در زمانی که دولت نجیبانه با سکوت فقط به دنبال مشارکت حداکثری است اینگونه بیانات نوعی نیش زدن به جامعه است. اگر مردم به آینده امید داشته باشند و توانایی انجام آن را در نامزدها ببینند، برای تغییر وضعیت موجود اتفاقاً مشارکت بیشتری هم خواهند داشت.

     امیدواریم بتوان از تابستان سخت امسال

با کمترین خاموشی عبور کنیم

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره چگونگی جبران خسارت های ناشی از قطع برق به مردم اظهار کرد: امسال، سالی بسیار استثنایی از نظر مصرف برق است. افزایش شدید و زودهنگام دمای هوا در کشور منجر به افزایش قابل توجه مصرف برق شده است، خشکسالی نیز منجر به کمبود تولیدنیروگاه‌های برق آبی شده و به همین دلیل شکافی بین تولید و مصرف ایجاد شده است که در یکی دو روز ابتدای خرداد ماه، خاموشی‌هایی را به دنبال داشت که خوشبختانه با همکاری خوب مردم، صنایع و کشاورزان، محدودیت‌های ایجاد شده به حداقل میزان ممکن کاهش یافته است. وی با بیان اینکه در صورتی که این همکاری‌ها ادامه یابد امیدواریم بتوان از تابستان سخت امسال با کمترین خاموشی عبور کنیم، ادامه داد: بر اساس اطلاع جداول قطعی احتمالی برق برای اطلاع مردم توسط شرکت‌های توزیع برق اطلاع‌رسانی می‌شود و لیکن امیدواریم که با رعایت صرفه جویی در مصرف و اجرای راهکارهای ساده‌ای که توصیه می‌شود محدودیتی اعمال نشود. ربیعی تاکید کرد: در این هفته و هفته آتی، به دلیل گرمای قابل توجه هوا در کشور، انجام اقدامات ساده کاهش مصرف از اهمیت بیشتری برخوردار است. به نظر می‌رسد قطع برق به تنهایی منجر به آسیب‌دیدگی به تجهیزات نمی‌شود. مشترکین برق بیمه شده‌اند و در صورت نیاز می‌توان در سامانه مذکور گزارش کرد، موضوع بر اساس قوانین بیمه مورد بررسی کارشناسی قرار گرفته و اقدام لازم به عمل می‌آید.

     جزییات نامه روحانی به شورای نگهبان

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره جزییات نامه رییس‌جمهور به شورای نگهبان درباره ردصلاحیت نامزدها و آیا اینکه پاسخی در این زمینه اعلام شد، اظهار کرد: رییس‌جمهور در این۸ سال در موارد متعددی با توجه به اختیاراتی که در قانون اساسی تصریح ‌شده است، اقدام به نامه‌نگاری و هشدار کرده‌اند. در این مورد هم با نگرانی از تحقق ضرورت مشارکت حداکثری و با دیدی مشفقانه، مطالبی را متذکر شدند. وی افزود: بنابراین، رییس‌جمهور به وظیفه قانونی خود عمل کرده و محتوای نامه هم درباره الزامات مشارکت بوده است. همچنین فصل‌الخطاب همه ما، بیانات رهبری است. نبود صندوق رای و فقدان دموکراسی در نظام شاهنشاهی، موجب «ترس دایمی حاکمان از مردم» و «بی‌اعتمادی قهرآفرین مردم به حاکمان» شده بود. امام راحل و میراث ارزشمند او که از دل انقلاب و از رفراندوم فروردین۵۸ بیرون آمد به ما آموخت که صندوق رای نه ترس دارد و نه قهر می‌پذیرد. صندوق رای چیزی جز میانجی و داور میان حکومت و شهروندان نیست و خوشبختانه با دفاع و حمایت رهبر انقلاب از صندوق‌ها و حضور مردم پای صندوق‌های رای این مساله مورد توجه مستمر ایشان قرار دارد.

    آحاد جامعه آنچه را که انتظار داشتند

در میان نامزدهای نهایی نمی‌بینند

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه امروز در راه تداوم جمهوریت برخی گلایه و انتقاد دارند که دامنه انتخاب‌ها محدود شده است، گفت: امروز شاید همه آحاد جامعه آنچه را که انتظار داشتند در میان نامزدهای نهایی نمی‌بینند اما جامعه ما نشان داده که همیشه فرصت‌‌هایی باور نکردنی خلق می‌کند. بیایید به یاد بیاوریم که جمهوریت همان نیروی جادویی و الهی است که پیش از این توانسته بود مرجع تقلیدی تنها و بدون پشتوانه‌های مادی در جماران را به منبع قدرتی حیرت آور و الهام بخش برای میلیون‌ها نفر در سراسر جهان تبدیل کند. وی ادامه داد: بدون تردید، امام راحل صاحب کراماتی متعالی بود. اما آنچه به او قدرت داد با یاری خداوند تا چنین تاثیر شگفت آوری برجای بگذارد، پشتیبانی جمهور و اکثریت مردمی بود که اراده و آرمان‌های بزرگ خود را در قامت این مرد تجلی دادند. ربیعی با بیان اینکه نیروی جمهوریت ما از درون خواست اکثریت می‌جوشد، اظهار کرد: تراوش این خواست و اراده می‌تواند به نیروی سترگ برای پیشرفت کشور در آورد. مردم حتما می‌توانند با مشارکت خود، ‌در میان نامزدهای موجود نزدیک‌ترین فرد به آرمان های خود را انتخاب کنند. صندوق‌ها نیازمند رشد، ثبات و امنیت ملی ما است. توصیه دولت مشارکت و حضور همه مردم عزیز در پای صندوق رای و انتخاب فردی است که به آرمان‌های خود نزدیک‌تر می‌دانند.

     مصوبات دولت برای جبران کمبود آب و برق

سخنگوی دولت با اشاره به مصوبات این هفته هیات وزیران گفت: با توجه به افزایش مصرف برق ناشی از گرمای زودرس و کم آبی، دولت برای مدیریت مصرف برق مصوب کرد تا دستگاه‌های اجرایی و ادارات و بانک‌ها و نهادهای عمومی غیردولتی به میزان۵۰ درصد سال گذشته در مصرف برق صرفه جویی کنند. همچنین وزارتخانه‌های نیرو، اطلاعات، ارتباطات و فناوری اطلاعات، کشور و نیروی انتظامی موظف شدند نسبت به شناسایی، جمع‌آوری و متوقف کردن فعالیت مراکز و دستگاه‌های غیرمجاز استخراج رمز ارز اقدام کنند. وی افزود: همچنین صنایع بزرگ موظف شدند از ۱۵ خرداد تا ۱۵ مرداد با تدابیری مثل تغییر ساعت کار یا طرح تعطیلات سالانه در مجموع ۳ هزار مگاوات کاهش مصرف از ساعت ۱۲ تا ۲۱ داشته باشند. در مصوبه دیگری پرداخت تسهیلات نوسازی و بهسازی۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی و شهرهای زیر۲۵ هزار نفر جمعیت و حاشیه شهرها با ضمانت سفته زنجیره‌ای درسال ۱۴۰۰ توسط بانک‌های عامل تعیین شد و سقف فردی تسهیلات مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان و سود سهم متقاضی نیز برای تسهیلات۵ درصد است. ربیعی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به پرسشی درباره روند مذاکرات وین و اینکه چه موانعی برای پایان زودهنگام تحریم‌ها وجود داشته است؟ گفت: مانع عمده‌ای بر سر مذاکرات احیای برجام نیست و همانطور که پیشتر گفته شده، تفاهم‌های اصولی درباره اقداماتی که طرفین برای بازگشت به نص صریح توافق برجام باید انجام بدهند، به دست آمده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران