شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزیر امور اقتصاد و دارایی از افزایش۴۸ درصدی ارزش صادرات کشور در دو ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و ابراز امیدواری کرد این روند رو به رشد در صادرات و تجارت خارجی تداوم یابد.

افزایش۴۸ درصدی ارزش صادرات در ۲ ماهه امسال

وزیر امور اقتصاد و دارایی از افزایش۴۸ درصدی ارزش صادرات کشور در دو ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و ابراز امیدواری کرد این روند رو به رشد در صادرات و تجارت خارجی تداوم یابد.

«فرهاد دژپسند» در حاشیه دو نوبت نشست با وزیر دارایی عراق در جمع خبرنگاران درخصوص برخی شائبه‌ها مبنی بر فشار دولت به بانک مرکزی برای فروش ۲ میلیارد دلار ارز و تبدیل آن به ریال و تأمین مالی۳۷۵ هزار میلیارد تومانی دولت از این طریق، افزود: این خبر درست نیست، زیرا۲ میلیارد دلار یا۲.۵ میلیارد دلاری که در برخی از سایت‌هایا خبرگزاری‌ها ذکر شده است از نظر عددی به هیچ‌وجه با آن عدد ۳۷۵ هزار میلیارد تومانی که گفته شده سازگاری ندارد، مگر ممکن است دولت در مدت ۲ ماه از بانک مرکزی بخواهد معادل ۳۷۵ هزار میلیارد تومان را در بازار تبدیل به ریال کند؟

وی اظهار داشت: به‌شدت این موضوع را تکذیب می‌کنم و در واقع به‌جز تنخواهی که از بانک مرکزی هر سال گرفتیم در این دو ماه هیچ دریافتی اضافی نداشتیم، این رویه یک سابقه دیرینه تاریخی است و تاکید می‌کنم که هیچ‌گونه مطالبه مالی از این مسیر از بانک مرکزی نداشته‌ایم.

دژپسند در ادامه سخنان خود به فرمول قانونی استفاده از تنخواه سالانه اشاره کرد و گفت: بر اساس قانون سالانه به اندازه سه درصد بودجه عمومی دولت می‌توانیم از تنخواه گردان بانک مرکزی استفاده کنیم و این فرآیند نیز سیال است؛ به گونه‌ای که ممکن است در ابتدای ماه این تنخواه دریافت و در طول ماه بر اساس درآمدهای دولت این تنخواه تسویه شود و سقف آن هم در سال جاری۴۱ هزار میلیارد تومان است.

حجم تجارت ایران و عراق در مقایسه با حجم اقتصادشان ناکافی است.وی درخصوص محور گفت‌وگوها و دستاوردهای۲ نوبت نشست با وزیر دارایی عراق و هیات همراه، افزود: حجم تجارت بین ایران و عراق در مقایسه با حجم اقتصاد و تجارت دو کشور، قابل توجه اما ناکافی است.

وزیر اقتصاد ابراز امیدواری کرد با تفاهم‌های به دست آمده، میزان تجارت میان ایران و عراق بیش از پیش افزایش یابد.

دژپسند با تاکید بر توافق طرفین درخصوص تبادل تجربیات در زمینه فعالیت‌های گمرکی و تسهیل تجارت بازرگانان دو کشور، اعلام‌کرد: در همین خصوص قرار شد رییس کل گمرک جمهوری اسلامی، بزودی سفری به عراق داشته باشد و تدابیر و هماهنگی‌های بیشتری در ارتباط با توسعه روابط تجاری اندیشیده شود.

وزیر امور اقتصاد و دارایی، موضوع بعدی مورد توافق در مذاکره با همتای عراقی خود را سرمایه‌گذاری مشترک طرفین اعلام کرد و گفت: اکنون هم سرمایه‌گذاران ایرانی و عراقی در هر دو کشور مشغول به‌کار هستند، اما بنا بر مذاکرات قرار شد سازماندهی ویژه‌ای در این ارتباط داشته باشیم تا حجم سرمایه‌گذاری خارجی دو طرف در قالب ایجاد شهرک‌های صنعتی جدید یا صورت‌های دیگر افزایش یابد.

وی، توسعه همکاری‌ها در ارتباط با حمل و نقل ریلی مسافر و کالا بین دو کشور را از موضوعات دیگر مورد توافق در نشست خود با طرف عراقی عنوان و ابراز امیدواری کرد تا این همکاری‌ها هر چه سریع‌تر توسعه یابد.

برتری ایران در زمینه لبنیات و کشاورزی. در ادامه «علی علاوی» وزیر دارایی عراق نیز طی سخنانی در خاتمه این نشست با ابراز رضایت از گفت‌وگوهای امروز با همتای ایرانی خود، به تفاهم‌های به دست آمده از جمله تفاهم‌های گمرکی و سرمایه‌گذاری مشترک اشاره کرد و گفت: امروز دو طرف به نتایج خیلی خوبی در زمینه هماهنگی‌های گمرکی در همه گذرگاه‌های مرزی رسیدند.علاوی، تسهیل تجارت بین دو کشور و توسعه خط آهن شلمچه- بصره را از جمله دیگر تفاهم‌های این نشست برشمرد که می‌تواند به گسترش تجارت بین دو کشور کمک شایانی کند.

وزیر اقتصاد و دارایی عراق افزود: در زمینه تشویق سرمایه‌گذاری تجار جمهوری اسلامی در عراق به‌ویژه در زمینه لبنیات و کشاورزی به توافق‌های خوبی رسیدیم و ایران برتری خوبی در این زمینه دارد و امیدوارم به زودی توافقنامه‌های جدیدی را در این زمینه‌ها امضاء کنیم.روز (شنبه) دیدار وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران با وزیر مالیه عراق و هیات همراه انجام شد و در این جلسه درباره زمان‌بندی و چگونگی بازپرداخت بدهی‌های طرف عراقی به ایران مذاکره کردند.

ابلاغ مصوبه واردات گوشت مرغ با ارز ترجیحی

دولت مصوبه مربوط به خریداری و واردات گوشت مرغ با استفاده از ارز ترحیجی را اصلاح و ابلاغ کرد.به گزارش «پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیات دولت» هیات وزیران در جلسه مورخ ۵ خرداد ۱۴۰۰، با توجه به ضرورت افزایش میزان خرید و واردات گوشت مرغ با استفاده از ارز ترجیحی، مصوبه مربوط را اصلاح کرد.

بر این اساس، به منظور ترمیم ذخایر راهبردی و تنظیم بازار گوشت سفید کشور، به وزارت جهاد کشاورزی اجازه داده شد تا از طریق شرکت‌های مباشر دولتی و غیردولتی، ۱۲۰ هزار تن گوشت مرغ را با استفاده از ارز ترجیحی (۴۲۰۰ تومانی) خریداری و وارد کشور نماید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران