شماره امروز: ۵۴۷

| | |

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی با طرح قانون مالیات بر عایدی سرمایه موافقت کردند.

کلیات طرح قانون مالیات بر عایدی سرمایه تصویب شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی با طرح قانون مالیات بر عایدی سرمایه موافقت کردند.در نشست علنی روز چهارشنبه مجلس گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح قانون مالیات بر عایدی سرمایه مورد بررسی قرار گرفت و تصویب شد. سید احسان خاندوزی در موافقت با این طرح گفت: اجرای این قانون عامل موثری در افزایش فعالیت‌های تولیدی است و فاصله طبقاتی را کاهش می‌دهد و نوسانات قیمتی در حوزه مسکن، خودرو، ارز و طلا را مهار می‌کند.این طرح به ۹۹ درصد جامعه که نیاز مصرفی دارند کمک می‌کند و صرفا برای کسانی است که بیش از حد نیاز خود، کالا جمع‌آوری کرده‌اند و تنها ناراضیان آن سوداگران و دلالان هستند. سیدغنی نظری خانقاه در موافقت با این طرح گفت: ۸ درصد مالیات بر CGT (مالیات بر افزایش ارزش یا مالیات بر سود سرمایه) در کشور امریکا، ۷ درصد در سوئد، ۶ درصد در کره جنوبی و صفر درصد در ایران لحاظ می‌شود و این در حالی است که قشر معلمان مالیات می‌دهند اما دلالان هیچ مالیاتی نمی‌پردازند لذا این طرح از سوداگری، دلالی و رانت‌خواری جلوگیری می‌کند. نماینده مردم خلخال و کوثر تصریح کرد: این طرح می‌تواند مانع احتکار شود، مالیات بر عایدی سرمایه انگیزه تبدیل سرمایه به موارد مولد به جای غیرمولد را افزایش می‌دهد و ضمن افزایش جذابیت سرمایه‌گذاری، سهم مهمی در اصلاح منابع مالی خواهد داشت که در راستای اصلاح ساختار بودجه خواهد بود. محمد صفایی دلوئی

 از دیگر موافقان این طرح گفت: در حال حاضر نظام مالیاتی با در نظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر عملکرد در حال تنبیه تولیدکننده است، این در حالی است که سوداگران هیچ مالیاتی پرداخت نمی‌کنند که موجب افزایش فاصله طبقاتی و فقر شده است. نماینده مردم گناباد و بجستان خاطرنشان کرد: برخی افراد ۷۰۰ خانه دارند یا در جریان ثبت‌نام خودرو بیش از ۶ هزار خودرو ثبت‌نام کردند و میلیاردها تومان در جریان آن سود کردند اما یک ریال نیز مالیات نمی‌دهند لذا این طرح باعث سوق دادن سرمایه به سمت تولید خواهد شد و ایران را به سمت افزایش تولید می‌برد. همچنین در این نشست عبدالعلی رحیمی مظفری در مخالفت با این طرح گفت: اگر قرار است طرح مالیات بر عایدی سرمایه، سرمایه‌ای را از بخش‌های اراضی کشاورزی و مسکونی، خودرو و باغ شهرها به سمت تولید هدایت کند باید محل مصرف آن مشخص باشد.نماینده مردم سروستان و کوار و خرامه خاطرنشان کرد: افزایش روزانه مالیات‌ها مشکلات موجود در زمینه خودرو و مسکن را برطرف نمی‌کند، مگر چه میزان از سرمایه مردم در بخش خودرو سرمایه‌گذاری شده است، این طرح نه تنها مانع از حرکت نقدینگی به سمت بخش‌های مسکن و خودرو نمی‌شود بلکه قیمت آنها را نیز افزایش می‌دهد. همچنین محمدحسین فرهنگی در مخالفت با طرح مالیات بر عایدی سرمایه، گفت: طی سال‌های اخیر برخی قصد داشتند مجوز دریافت مالیات بر عایدی سرمایه را از مجلس بگیرند تا به امروز در این زمینه موفق نبودند.نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو با اشاره به اینکه دولت موضوع مالیات بر عایدی سرمایه را به اسم طرح آورده تا اگر آسیبی داشته باشد به مجلس برگردد، افزود: مالیات بر عایدی سرمایه در کشورهایی که اقتصاد با ثبات دارند تاثیر خوبی دارد اما در کشوری که با تحریم و تورم درگیر است اثرات منفی به بار می‌آورد. وی افزود: کشورهای اجرا‌کننده مالیات بر عایدی سرمایه هیچ کدام با تحریم و تورم شدید مواجه نیستند، آوردن الفاظی مانند سوداگری باعث نادیده گرفتن فشار مضاعف بر مردم نمی‌شود، این طرح افزایش قیمت خودرو، طلا و ارز را به همراه دارد. حسن نوروزی نیز در مخالفت با طرح مذکور، گفت: چرا کمیسیون اقتصادی بر روی وظایف اصلی خود متمرکز نمی‌شود، ۴۲ سال از انقلاب می‌گذرد چه اقدامی در خصوص بانک بدون ربا و بانکداری اسلامی صورت گرفته است. نماینده مردم رباط کریم و بهارستان تصریح کرد: اگر در زمینه اخذ مالیات از کشورهای کاپیتالیستی (سرمایه داری) الگوبرداری می‌کنیم باید بدانیم سود تسهیلات تولید در اینگونه کشورها نیم درصد است، در کشور ما از مولدین و تولیدکنندگان براساس بررسی‌های انجام شده حدود ۳۰ درصد سود تسهیلات دریافت می‌شود.نورورزی با بیان اینکه در یک سال گذشته فشارها بر روی اخذ مالیات متمرکز شده است، گفت: فشار بر سرمایه‌گذاران داخلی باعث می‌شود تا سرمایه خود را به کشورهایی مانند ترکیه و ترکمنستان ببرند که از آنها هیچ گونه مالیاتی دریافت نمی‌شود.

قالیباف برای دومین سال رییس مجلس شد

محمد باقر قالیباف در دومین دوره انتخابات هیات رییسه مجلس شورای اسلامی به عنوان رییس مجلس انتخاب شد. انتخابات هیات رییسه مجلس برای سال دوم در دستور کار جلسه علنی دیروز چهارشنبه ۵ خرداد قرار داشت. محمد باقر قالیباف در جریان این انتخابات با ۲۳۰ رای به عنوان رییس مجلس یازدهم برای دومین سال انتخاب شد، فریدون عباسی ۱۸ رای کسب کردند. قالیباف سال گذشته هم ۲۳۰ رای کسب کرده بود . 

نخستین انتخابات هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در هشتم خرداد ماه سال ۹۹ برگزار شد و در جریان این انتخابات «محمدباقر قالیباف» رییس مجلس، «امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی» نایب‌رییس اول، «علی نیکزاد» نایب‌رییس دوم، «احمدامیرآبادی فراهانی» دبیر، «حسینعلی حاجی‌دلیگانی» دبیر، «سید محسن دهنوی» دبیر، «علی کریمی فیروزجایی» دبیر، «روح‌الله متفکر آزاد» دبیر، «سید ناصر موسوی لارگانی» دبیر، «محسن پیرهادی» ناظر، «علیرضا سلیمی» ناظر و «محمدحسن فرهنگی» با سمت سخنگو اعضای هیات رییسه مجلس یازدهم انتخاب شدند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران