شماره امروز: ۵۴۷

رییس‌جمهور در جلسه هیات دولت:

| | |

رییس‌جمهوری با بیان اینکه چشم‌های دنیا به انتخابات ایران دوخته شده است، برداشتن چند گام را در عرصه انتخاب مهم دانست.

تعادل| 

رییس‌جمهوری با بیان اینکه چشم‌های دنیا به انتخابات ایران دوخته شده است، برداشتن چند گام را در عرصه انتخاب مهم دانست. حسن روحانی در جلسه روز گذشته هیات دولت، قدم اول را حضور قابل توجهی نامزدها در انتخابات دانست که همه از جناح‌های و احزاب و تفکرات مختلف در آن حاضر شدند. او قدم دوم را اعلام نتایج صلاحیت داوطلبان از سوی شورای نگهبان عنوان کرد که می‌تواند تشویق‌کننده جامعه برای حضور در انتخابات یا کند‌کننده این حرکت در ۲۸ خردادماه باشد. روحانی اما قدم سوم در انتخابات که بسیار مهم است را دوران تبلیغات دانست که به گفته او، یا اوایل یا اواخر هفته آینده آغاز می‌شود و مهم است که نباید «غّش در معامله» صورت بگیرد و کسی که در برابر مردم حاضر می‌شود، ارایه برنامه یا نقد گذشته یا وصف شرایط حال باید منطبق با واقعیت باشد و اگر خدای ناکرده با دروغ، تهمت و اقدامات غیراخلاقی توأم باشد، برای مردم قابل قبول نیست. او در اینجا به ذکر مثلی پرداخت و گفت: در قدیم الایام عده‌ای می‌گفتند که «هدف، وسیله را توجیه می‌کند و برای رسیدن به هدفِ خوب از هر وسیله‌ای می‌توان استفاده کرد» و ما مسلمانان همیشه با این شعار مخالفت کرده‌ایم و آن را خلاف اصول می‌دانیم؛ باید مسیر، وسیله و هدف درست و قابل قبول باشد. روحانی درنهایت حضور مردم را پای صندوق‌های رای مهم‌ترین قدم در رویداد پیش رو عنوان کرد. رییس‌جمهور در عین حال از نامزدهای پاستور یک درخواست هم داشت که به جای فحش‌دادن، برنامه ارایه کنند. روحانی تاکید کرد که نامزدها باید بگویند برای مقابله با خشکسالی و تحریم چه برنامه‌ای دارند؟ کاندیداها به صراحت اعلام کنند که راهبردشان تعامل است یا تقابل؛ افراط است یا اعتدال؟ نکند امروز فضای مجازی خوب باشد و فردا که رای آوردند دنبال فیلترینگ باشد.

    در شرایط تحریم بنزین صادر کردیم

حسن روحانی روز چهاشنبه در جلسه هیات دولت گفت: مساله مهم این است که دولت دوازدهم در یک شرایط پیچیده و مشکل مسوولیت را بر دوش داشت که حداقل در یکصد سال گذشته مشابه آن را نمی‌بینیم. وقتی جنگ اقتصادی را با کرونا در کنار هم ضمیمه کنیم می‌بینیم آنچنان اداره کشور پیچیده بود که با هیچ زمان دیگر قابل مقایسه نیست.

رییس دولت تدبیر وامید با بیان اینکه باید ظرف زمانی درست تشریح شود و بگوییم این دولت در این شرایط چنین کرد، اظهار کرد: اگر شرایط را نگوییم واقعیت‌ها را تحریف کرده‌ایم و به درستی بیان نکرده‌ایم. مهم است در طول سه سال و نیم گذشته با کمترین حضور نفت در بودجه با کمترین استفاده از نفت، کشور را اداره کردیم. 

روحانی ادامه داد: اینکه بودجه کشور بدون نفت در سال‌های گذشته بسته و اداره شده جزو تصوراتی که کسی فکر نمی‌کرد محقق شود. می‌گفتند بودجه بی‌نفت آرزوی بلندمدت است و ۲۰ یا ۳۰ سال دیگر به آن می‌رسیم اما این دولت بودجه بدون نفت را اداره کرد. دولت با ایجاد درآمدهای بسیار جدید این کار را کرد که باید به این قضیه در چهار سال اخیر پرداخت.

رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: در کشوری که همه منابع آن را قطع کردند و کشوری که اتکای به بودجه همیشه در تاریخ از زمان کشف نفت، به نفت بوده است و حالا نفت با مشکلات روبرو است، باید پرسید این دولت چگونه با این مشکلات کشور را اداره می‌کند. دولت صادرات غیرنفتی را جایگزین نفت کرد و این کار آسانی نبود.  وی افزود: عمده‌ترین صادرات نفتی که در سال‌های اخیر ما را یاری کرده فراورده، پتروشیمی و فولاد بود. البته موارد دیگر هم داریم اما این سه عمده است و بار سنگین را به دوش گرفت تا جای نفت را پر کند. صادرات غیرنفتی با واردات ما تقریبا ولو در این شرایط کرونایی بسیار سخت هم در کنار هم هستند. صادرات غیرنفتی ما ۴۰ میلیارد دلار و واردات ما ۴۲ میلیارد دلار است.

روحانی با طرح این پرسش که چه کسانی فولاد، ‌پتروشیمی و فراورده را به اینجا رساندند، گفت: حتی در مخیله آنانی که ما را تحریم کردند هم خطور نمی‌کرد ما در منطقه صادر‌کننده بنزین شویم. یکی از مقامات امریکایی گفته بود فکر نمی‌کردیم ایران را تحریم کنیم و صادرات بنزین داشته باشد و می‌گفتیم جلوی واردات بنزین را می‌گیریم چون ما وارد‌کننده بنزین بودیم اما امروز صادر‌کننده بنزین، برق و گاز هستیم. وی ادامه داد: اگر روزی صادرات نفت بود امروز صادرات گاز، فراورده و برق هم داریم و تحول بزرگی به وجود آمده است و همه آنانی که در صنایع معدنی ما در این ۴ سال فعال بودند بار سنگینی بر دوش گرفتند. 

    چند گام  مهم تا  ۲۸ خرداد 

روحانی ادامه در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به انتخابات پیش رو، گفت: در روزهای پایانی ماه اردیبهشت و در آستانه ورود به ماه خرداد هستیم که این ایام از لحاظ سیاسی، فرهنگی، ‌اجتماعی اهمیت خاص و ویژه‌ای دارد. علاوه بر اینکه ماه خرداد اساسا ماه امام است و هم ۱۵ خرداد و هم سالروز رحلت امام راحل را داریم، اما این ایام امسال ویژگی خلاصی دارد و برای یک انتخابات بسیار مهم آماده می‌شویم.

رییس‌جمهوری اضافه کرد: انتخابات شوراها هم بسیار حائز اهمیت است اما ریاست‌جمهوری از لحاظ بین‌المللی و جهانی مورد توجه همه خواهد بود و انتخابات ریاست‌جمهوری موضوعی است که در اواخر خرداد و ۲۸ خرداد که روز انتخابات است، همه چشم‌های دنیا به ایران دوخته شده است.

وی افزود: موقع انتخابات شاهد یک حضور و هیجان خوب و مناسبی بوده‌ایم و کاندیداهایی که برای ثبت نام مراجعه کردند، حضور قابل توجهی داشتند به‌طوری که از جناح‌ها و احزاب و تفکرات مختلف در آن حاضر شدند.

روحانی ادامه داد: در روزهای آینده آنچه شاهد خواهیم بود اعلام شورای نگهبان است که این اعلام می‌تواند تشویق‌کننده جامعه برای حضور در انتخابات باشد یا خدای ناکرده کند‌کننده این حرکت باشد و امیدوارم این قدم دوم هم به خوبی در چارچوب قانون اساسی و منافع نظام ما برداشته شود و شاهد یک ترکیب بسیار خوب و مناسبی باشیم که همه مردم را برای حضور در انتخابات ۲۸ خرداد تشویق کند.

رییس‌جمهوری همچنین تصریح کرد: دوران تبلیغات از اوایل هفته آینده آغاز می‌شود و درباره قدم چهارم که حضور مردم پای صندوق است و مهم‌ترین قدم انتخابات هم می‌باشد فرصت می‌کنیم چون تا آن روز زمان زیاد است. وی با تاکید بر اهمیت تبلیغات به عنوان گام سوم گفت: قدم سوم بسیار مهم است اولا غش در معامله نباید باشد اگر کالایی به مردم عرضه می‌کنیم این کالا یا برنامه باید منطبق با واقعیت باشد و اگر خدایی ناکرده با دروغ، تهمت و اقدامات غیراخلاقی توام باشد، برای مردم قابل قبول نیست. کسی که آمده برای اینکه سنگین‌ترین بار اجرایی را بر دوش بگیرد اگر بخواهد از یک مسیر ناصواب به یک هدف بلند برسد، این درست نیست.

روحانی ادامه داد: قدیم عده‌ای می‌گفتند هدف وسیله را توجیه می‌کند و از هر وسیله می‌توانند استفاده کنند اما ما مسلمانان با این شعار همیشه مخالفت کردیم و آن را مخالف اخلاق و اصول می‌دانستیم چون مسیر، هدف و وسیله باید در ست و قابل قبول باشد. 

    عده‌ای برای لغو تحریم مرثیه‌خوانی می‌کنند

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه این تولیدها و افتتاح‌ها دنیا را تکان داد، خاطرنشان کرد: اینکه مردم در جنگ بودند، صدمه دیدند و در سختی زندگی کردند جای تردید وجود ندارد و حالا که می‌خواهیم تحریم را‌برداریم، یک عده مرثیه می‌خوانند. عجیب است نمی‌شود آدم بگوید من هم به فکر مردم هستم اما وقتی تحریم می‌خواهد برداشته شود گریه و زاری بکند و مرثیه بخواند. مرثیه خوانی برای زندگی مردم توام با روضه خوانی برای برداشتن تحریم قابل جمع نیست. اگر شما به فکر مردم هستید خوب است که ما تحریم را بر می‌داریم چرا شما ناراحت هستید چرا از وین ناراحت هستید. می‌گویند چرا وین را رها نمی‌کنید. وین مرکزی هست که در آنجا مذاکره می‌کنند.

 روحانی ادامه داد: به ملت قول می‌دهم پایان مذاکرات وین پیروزی ملت ایران است و همین امروز قدم‌های بسیار بزرگی ما برداشتیم. دولت تدبیر و امید گفت: اگر معیار، زندگی و معیشت مردم است و چنانچه می‌خواهیم مردم راحت‌تر به ارزاق عمومی دسترسی پیدا کنند، باید ممنوعیت ۲ هزار قلم کالا برداشته شود و برای واردات و صادرات مشکلی پیش پای مردم وجود نداشته باشد، اما وقتی می‌خواهیم در صادرات و واردات مشکلی را‌برداریم و تحریم را حذف کنیم، یک عده ناراحت شده و عزاداری می‌کنند.

روحانی تصریح کرد: اگر کسی منافع ملی را کنار گذاشته و به دنبال منافع حزبی و جناحی و قبیله‌ای برود، بی‌تردید خیانت کرده است و برای دولت زندگی مردم و منافع ملی اصل اساسی است. رییس‌جمهوری با بیان اینکه موفقیت‌های دولت به خاطر صبر و مقاومت ملت ایران به دست آمده است، گفت: دولت بدون مردم چیزی نیست و آنهایی که به دولت توهین می‌کنند، نمی‌دانند که در واقع به ملت توهین می‌کنند. ما جزو رأی و اعتماد مردم هیچ چیزی نداریم. روحانی افزود: ممکن است کسی بگوید موفقیت‌هایی که شما دارید، رهبری هدایت کرده و به شما کمک کرده است، البته که اینچنین است همیشه رهبری حمایت کرده، همیشه رهبری کمک کرده، مگر می‌شود بدون کمک، مگر می‌شود بدون هدایت و ارشاد رهبری؟ در همه مراحل اینطور بوده است.

وی تاکید کرد: در برجام هم اگر موفق شدیم اینطور بوده، قدم به قدم و هر مقطعی که رسیدیم خدمت آقا رفتیم، روسای سه قوه هم بودند، نشستیم و بحث کردیم و گفتیم اینجا رسیدیم، ایشان نصیحت و ارشاد کردند و فرمودند بر مبنای آن گاهی کتبی و گاهی شفاهی، تمام دستورات کتبی ایشان راجع به برجام مرحله به مرحله هست، الان هم دستورات ایشان راجع به وین است. ایشان چند هفته پیش دستوری راجع به وین دادند که آن دستور را ابلاغ کردم. بله هدایت ایشان هست، ارشاد ایشان هست. ما یک رهبر داریم، یک کشور داریم همه با هم هستیم، بدون وحدت و اتحاد پیش نمی‌رویم.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران