شماره امروز: ۵۴۷

حسن روحانی، رییس‌جمهوری در جلسه هیات دولت:

| | |

رییس‌جمهوری در جلسه دیروز هیات دولت، اظهار کرد: امروز مردم ایران ثمره ایستادگی، صبر و مقاومت‌شان را در وین می‌بینند.

رییس‌جمهوری در جلسه دیروز هیات دولت، اظهار کرد: امروز مردم ایران ثمره ایستادگی، صبر و مقاومت‌شان را در وین می‌بینند. اگر دغل‌کاری و جناح بازی نشود و گزارش درست به گوش مردم برسانیم این نشان عظمت ملت ایران و نشان این است که طرف‌های برجام فهمیده‌اند راهی جز بازگشت به قانون، تعهدات و قطعنامه ۲۲۳۱ وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: این پیروزی دولت در ماه‌های پایانی آن است. من به عنوان رییس دولت به مردم اعلام می‌کنم تحریم شکسته شده و اگر همه با هم متحد باشیم به زودی تحریم برداشته می‌شود؛ چرا که طرف مقابل می‌داند راهی جز اینکه به قانون، مقررات و تعهدات در برجام بازگردد وجود ندارد..

روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به موضوع کرونا و تلاش برای مهار آن در کشور تاکید کرد: ما به راحتی می‌توانیم در ماه‌های پیش رو میلیون‌ها واکسن به کشور وارد کنیم و این واکسن‌ها تزریق شود. حتما اگر همه دست به دست هم بدهیم و دست بخش خصوصی را برای واردات واکسن باز بگذاریم تمام افرادی که به خاطر سن شان و بیماری‌های زمینه‌ای‌شان در خطر هستند واکسن خواهند زد. یعنی گروه یک، گروه دو و بخشی از گروه سه تا پایان تیر واکسن می‌زنند.

وی اضافه کرد: ان شاءالله واکسن داخلی هم به میدان می‌آید، واکسن خارجی هم آماده است و ما امیدواریم ده‌ها میلیون دوز واکسن در هفته‌های آینده در اختیار مردم مان قرار گیرد. ما در یک جا یک بیست میلیون و در یک جا یک ۱۰ میلیون داریم و اگر همه دست به دست هم دهیم سریع وارد می‌شود. بانک مرکزی هم با وجود اینکه در تامین ارز مشکل دارد اما اعلام کرده است که در زمینه واکسن من بلادرنگ پول را پرداخت می‌کنم.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی وظیفه مهمی بر دوش دارد و کار بزرگی انجام می‌دهد عنوان کرد: این روزها که می‌بینید قیمت دلار کاهش پیدا می‌کند به معنای افزایش ارزش پول ملی و کاهش تورم است تا مردم راحت‌تر بتوانند اجناس مورد نیازشان را با قیمت عادلانه‌تر خریداری کنند. ما حرکتی را که این روزها شاهد هستیم در روزهای آینده هم این مسیر ادامه پیدا می‌کند و شاهد آن خواهیم بود.

روحانی افزود: صهیونیست‌ها از ابتدا خیلی تلاش کردند علیه ملت ایران فعالیت کنند و انقلاب و ملت ایران را سرنگون کنند. ریشه بسیاری از مشکلات ما هم همین صهیونیست‌ها هستند. به‌طور مثال در سال ۹۳ برجام تمام شده و توافق نهایی شده بود اما صهیونیست‌ها و ارتجاع منطقه در اروپا سر امریکا کلاه گذاشتند و گفتند چرا عجله می‌کنید، صبر کنید ما قیمت نفت را پایین می‌بریم و آن وقت هر چه بگویید ایران گوش می‌دهد. حتی نفت را از ۱۱۰ دلار تا ۲۵ دلار پایین آوردند و فشار آوردند که برجام به تاخیر افتاد و در سال ۹۴ نهایی شد. وقتی هم برجام پیروز شد باز توطئه‌های بزرگی کردند تا آن را به هم بزنند.

روحانی با تاکید بر اینکه در سال ۹۴ هیچ کس در دنیا عصبانی‌تر از صهیونیست‌ها نبود خاطرنشان کرد: در آن زمان همه دوستان ما در کشورهای منطقه از عراق و سوریه و افغانستان گرفته تا سایر دوستان مان مثل حزب‌الله به من تلفنی تبریک گفتند اما صهیونیست‌ها عصبانی و ناراحت بودند که چرا امریکا قبول کرد و از همان زمان به دنبال توطئه رفتند و آن را ادامه دادند تا اینکه از طریق انتخابات امریکا توانستند توطئه خود را عملی کنند و کار بزرگی کردند که ترامپ پیروز شد. چرا که می‌دانستند او ناشی است و سرش کلاه گذاشتند تا برجام را به هم بزنند.

رییس‌جمهور ادامه داد: بعد از به هم زدن برجام فکر کردند همه‌چیز تمام شده و با تحریم و جنگ اقتصادی انقلاب ما تمام می‌شود. اینکه ترامپ می‌گفت ایران سه ماه بیشتر نمی‌ماند حرف صهیونیست‌ها بود. چرا که او این چیزها حالی‌اش نمی‌شد و می‌گفت ایران سه ماه بیشتر دوام نمی‌آورد. به همین دلیل می‌گویم مقاومت و صبر و اتحاد ملت ایران در این سه سال و نیم در تاریخ بی‌نظیر است. ملت یکصدا و مقاوم دست به دست هم دادند و در این جنگ اقتصادی پیروز شدند.

وی اضافه کرد: ما جنگ اقتصادی را شکست دادیم و آنها فهمیدند به اهدافشان نمی‌رسند. هدف اصلی آنها سرنگونی نظام و از بین بردن و تکه پاره کردن ایران بود اما به آن اهداف نرسیدند و هیچ‌وقت هم نمی‌رسند. از طرفی صهیونیست‌ها تلاش می‌کردند بین ما و کشورهای منطقه فاصله بیندازند. می‌دانید که چه تلاش‌هایی در مقابل کشورهای عربی منطقه کردند تا آنها از ما فاصله بگیرند ولی این توطئه آنها هم در حال شکست خوردن است.

روحانی با بیان اینکه امروز روز عزای صهیونیست‌ها در روز قدس ۱۴۰۰ است تاکید کرد: امروز هم جنگ اقتصادی که صهیونیست‌ها از طریق امریکا راه انداختند و هم فاصله‌ای که می‌خواستند بین ایران و کشورهای منطقه به وجود بیاورند در مسیر شکست خوردن است و کشورهای منطقه دارند به این نتیجه می‌رسند که با ایران خوب باشند و حتی می‌گویند ما با برجام مشکلی نداریم. دو فتنه بزرگ صهیونیست‌ها به خاطر مقاومت ملت ایران در این سه سال و نیم امروز در حال شکست نهایی است. توطئه علیه ملت ایران در برجام و توطئه علیه روابط خوب ایران با همسایه‌ها هر دو در حال شکسته شدن است.

رییس دولت تدبیر و امید همچنین به گزارش روز یکشنبه سازمان برنامه و بودجه اشاره کرد و گفت: سال ۹۹ یکی از سخت‌ترین سال‌های تاریخ ایران بود. فقط برای اینکه بدانید این سال چقدر سخت بوده باید بدانید که اتکای ما در بودجه به نفت و میعانات دو درصد و به نفت و فرآورده‌ها شش درصد بوده است. یعنی همه تکیه ما در بودجه به نفت هشت درصد بوده که این از زمان کشف نفت و ورود آن به اقتصاد ایران در تاریخ بی‌سابقه است که بودجه بدون اتکا به نفت اداره شود.

وی ادامه داد: آنها که دولت را مورد نقد قرار می‌دهند که اگر نقدشان درست باشد از آنها متشکریم به این نکات هم توجه کنند. ما در سال ۹۹ با وجود بسته شدن مرزها و مشکلات صادرات و واردات و گردشگری و کسب و کار به خاطر کرونا در کنار تحریم‌ها اینگونه کشور را اداره کردیم. من دیدم در یکی از برنامه‌های صدا و سیما در اخبار کارشناسی می‌گفت که دولت هر زمان کم بیاورد از بودجه عمرانی بر می‌دارد و در بودجه جاری خرج می‌کند. البته ممکن است گاهی اینجور باشد اما ما در سال ۹۹ به بودجه عمرانی خود بیش از مصوب عمل کردیم که این هم در تاریخ کم سابقه است. یعنی در سخت‌ترین سال کشور ۸۸ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی بوده ولی آنچه ما به آن عمل کردیم ۹۲ هزار میلیارد تومان بوده است. ما در بخش عمرانی بیشتر کار کردیم چون سال جهش تولید بود و می‌خواستیم به دستور مقام معظم رهبری عمل کنیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران