شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس‌جمهوری بر لزوم تدوین و اجرای سیاست‌های مناسب برای جذب هر چه بیشتر و مانع‌زدایی در راه بازگشت نخبگان و صاحبان دانش و سرمایه به داخل کشور تأکید کرد.

سیاست‌های مناسب برای جذب نخبگان خارج از کشور تدوین شود

رییس‌جمهوری بر لزوم تدوین و اجرای سیاست‌های مناسب برای جذب هر چه بیشتر و مانع‌زدایی در راه بازگشت نخبگان و صاحبان دانش و سرمایه به داخل کشور تأکید کرد. حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر سه‌شنبه در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی، نخبگان و افراد تحصیلکرده مقیم خارج را سرمایه‌ای مفید و بزرگ برای کشور خواند و بر لزوم تدوین و اجرای سیاست‌های مناسب برای جذب هر چه بیشتر و مانع‌زدایی در راه بازگشت نخبگان و صاحبان دانش و سرمایه به داخل کشور تأکید کرد. وی با اشاره به غیرواقعی و مبالغه‌آمیز بودن آمار مطرح ‌شده در رسانه‌ها در زمینه مهاجرت نخبگان و تحصیلکردگان به خارج از کشور بر لزوم روشنگری و ارایه آمارهای حقیقی در این زمینه تأکید کرد و گفت: دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی باید در امر شناخت و تدوین روش‌ها و سیاست‌های تشویقی و جذب‌کننده نخبگان و تحصیلکردگان ایرانی خارج از کشور تلاش کند. در جلسه امروز شورای عالی انقلاب فرهنگی، رییس بنیاد نخبگان گزارشی از مهاجرت نخبگان و اجرایی‌سازی سند راهبردی نخبگان کشور ارایه کرد. بر اساس این گزارش، ۶۳ درصد این سند مسیر اجرایی‌سازی را طی کرده است. در این جلسه، همچنین موضوع بازگشت نخبگان ایرانی خارج از کشور مورد بررسی قرار گرفت که بر این اساس، مسیر بازگشت ایرانیان نخبه از ۲۰ دانشگاه برتر جهان، شیب تندی در ۲ سال اخیر پیدا کرده و در سال گذشته ۲ هزار و ۲۵۰ نخبه ایرانی به کشور بازگشته‌اند که ۴۰۰ نفر از آنان جذب هیات علمی دانشگاه‌ها شده و ۲۳۰ نفر در شرکت‌های دانش‌بنیان فعالیت می‌کنند

افزایش محدود قیمت نفت  در بازارهای جهانی

قیمت نفت بعد از کاهش در روزهای اخیرروز گذشته تا حدی افت قیمت را جبران کرد و گران شد. به گزارش ایرنا، افزایش شمار مبتلایان به کرونا در هند باعث شد تا قیمت نفت در روزهای گذشته با کاهش همراه شود. این کاهش البته در معامله‌های امروز تا حدی جبران شد. با این حال، نگرانی نسبت به وخامت وضعیت هند در مقابله با کرونا، همچنان اجازه رشد بیشتر قیمت‌ها در بازارهای جهانی را نمی‌دهد. این مقاومت قیمت‌ها برای رشد به این دلیل است که هند سومین واردکننده بزرگ نفت جهان به شمار می‌رود و در صورتی که قرنطینه برای کنترل بیماری ادامه‌دار باشد، می‌تواند بر تقاضای هند اثر گذارد. با این حال ریزش قیمت‌ها در روزهای گذشته باعث شد تا طلای سیاه نرخ خود در بازار را تا حدی ترمیم کند. در این شرایط قیمت نفت برنت با رشدی محدود، چهار دهم درصد گران شد و به ۶۵ دلار و ۹۶ سنت در هر بشکه رسید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران