شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بعد از ریزش‌های متولی شاخص بورس و ضرر حداقل 50 درصدی سهامداران بازهم خبر رسیده که بناست جلسات مشترکی بین دولت و مجلس برای بررسی علل و عوامل وضعیت بورس تشکیل شود.

جلسه بورسی همتی و دژپسند  با رییس مجلس

بعد از ریزش‌های متولی شاخص بورس و ضرر حداقل 50 درصدی سهامداران بازهم خبر رسیده که بناست جلسات مشترکی بین دولت و مجلس برای بررسی علل و عوامل وضعیت بورس تشکیل شود.این درحالی است که رییس‌جمهور مدعی شده حمایت از بورس جزو اهداف اصلی دولت است البته این سخنان د xر شرایطی مطرح می‌شود که با دعوت رییس‌جمهور و دولت از مردم برای ورود به بورس، ریزش‌های بورس آغاز شده و با گذشت چند ماه هنوز هم متوقف نشده است.

ضررهای سنگین سهامداران در بورس آنهم بعد از دعوت از مردم برای حضور در بورس موجب اعتراض‌های متعدد بورسی‌ها شده تا جایی که در هفته‌های اخیر به دفعات شاهد برگزاری تجمعات اعتراضی از سوی این گروه بودیم.بعد از سقوط بی‌سابقه بورس، سران قوا نیز در جلساتی به بررسی موضوع بورس پرداختند ولی نتیجه‌ای عاید سهامداران نشد؛ مشابه این جلسات بین دولت و مجلس هم برگزار شده بود که نتایج آنها هم هیچ بوده است!

با این وجود اما خبر رسیده که بناست روز جاری جلسه مشترکی بین وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی با رییس مجلس در خصوص موضوع بازار سرمایه تشکیل می‌شود.

محسن علیزاده عضو ناظر شورای عالی بورس در همین ارتباط گفت: امروز جلسه‌ای با سازمان بورس داشتیم در خصوص بازار سرمایه، موضوعاتی بحث کردیم را فردا بناست در جلسه مشترک رییس مجلس با وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی مطرح شود؛ در صورت تصویب به شورای سران قوا می‌رود.

وی در تشریح موضوعات مطرح شده در جلسه امروز بورسی‌ها گفت: یکی از موارد این بود که تخفیفی در نرخ خوراک شرکت‌های پالایشی بگیریم؛ موضوع دیگر مالیات نقل و انتقال سهام که بلافاصله به حساب سازمان مالیاتی واریز می‌شود را در حساب جداگانه‌ای نگه داریم و بعد در صندوق حمایت از بازار مورد استفاده قرار دهیم. ضمن اینکه پیگیری جدی برای واریزیک درصد از منابع صندوق توسعه ملی نیز مورد بحث بود.باید منتظر ماند و دید که جلسه فردای رییس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد با رییس مجلس دستاوردی برای بازار سرمایه خواهد داشت یا روال مانند ماه‌های قبل خواهد بود!

بازاری رقابتی با عرضه املاک اشخاص حقیقی در بورس کالا

علیرضا پاک‌فطرت، عضو کمیسیون عمران مجلس می‌گوید که شفافیت و رقابت در بخش تولید، زیربنای توسعه اقتصاد و ایجاد اشتغال در کشور است، از این رو مجلس در طرح جهش تولید مسکن، زمینه عرضه کامل مصالح ساختمانی در شرایطی رقابتی و شفاف را در بورس کالا فراهم کرده تا انبوه‌سازان با خیال آسوده بتوانند مواد مورد نیازشان را خرید کنند؛ در این حوزه عرضه مسکن نهادهای دولتی و عمومی و اشخاص حقیقی در بورس کالا، اصل شفافیت و رقابت را در حوزه مسکن برقرار می‌کند. پاک‌فطرت عنوان کرد: بورس کالا با توجه به میزبانی از مبادله کالاهای مهم و مواد اولیه استراتژیک کشور، نقش مهمی در اقتصاد کشور ایفا می‌کند و تمرکز عرضه محصولات زنجیره تولید در بورس کالا به شفافیت و رقابت در بخش تولید کمک می‌کند.

این عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: اگر تولید انگیزه رشد نداشته باشد به دنبال آن اشتغال و توسعه نیز ایجاد نمی‌شود و از این رو اتخاذ تصمیمات صحیح سیاست‌گذار برای رشد انگیزه تولید و سرمایه‌گذاری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.به گفته این نماینده مجلس، باید تلاش شود تا اعتماد مردم به بازار سهام برگردد که امیدواریم با برنامه‌های در دستور کار به زودی بازار سرمایه کشور به جایگاه واقعی خودش در نظام اقتصادی کشور برسد. در حوزه بازار سرمایه، طرح‌هایی در مجلس به تصویب رسیده که یکی از مهم‌ترین آنها که مرتبط با بورس کالاست، طرح جهش تولید و تامین مسکن است. پاک‌فطرت اظهار داشت: در طرح جهش تولید و تامین مسکن مقرر شده است که سازندگان مسکن بتوانند از مسیر بورس کالا و ابزارهای مالی، مصالح ساختمانی مورد نیاز خود را تامین و حتی پیش خرید کنند که این رویداد به تسهیل تولید، تعادل قیمت‌ها و حذف واسطه‌ها کمک شایانی خواهد کرد. این عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به عرضه املاک در بورس کالا نیز گفت: نوسانات کاذب قیمت و شفاف نبودن معاملات از جمله معضلات بازار مسکن به شمار می‌رود که عرضه املاک مازاد دولتی و نهادهای مختلف در بورس آغاز شده که این اتفاق در وهله نخست، شفافیت را بر این معاملات حاکم می‌کند. از سوی دیگر متقاضیان نیز در شرایطی برابر امکان خرید خواهند داشت و یک نظم مطلوبی در این حوزه برقرار می‌شود. از سوی دیگر امکان عرضه املاک شخصی نیز در بورس فراهم شده که این موضوع نیز می‌تواند به کشف عادلانه قیمت املاک در کشور کمک کرده و بازاری شفاف و رقابتی را برای املاک ایجاد کند.  وی در پایان تصریح کرد: روشن شدن نورافکن‌های شفافیت بر بخش‌های مختلف و فعالیت‌های اقتصادی، مانع از بروز التهابات در بازار و کمک‌دهنده به رشد تولید و حذف موانع است به این ترتیب ورود مسکن در حجم‌های بزرگ و کوچک به تالار شیشه‌ای بورس کالا، فضایی شفاف را در این حوزه حاکم می‌کند و به نفع اقتصاد و مردم خواهد بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران