شماره امروز: ۵۴۷

تورم ماهانه از بورس، دلار و طلا سبقت گرفت

| | |

در خزان بازارهای سهام، دلار و طلا، رشد نقدینگی و نرخ تورم همچنان رکوردهای تازه ثبت می‌کنند.

گروه راه و شهرسازی|

در خزان بازارهای سهام، دلار و طلا، رشد نقدینگی و نرخ تورم همچنان رکوردهای تازه ثبت می‌کنند. بر اساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار از نرخ تورم، هر سه شاخص ماهانه، سالانه و نقطه به نقطه تورم در فروردین ماه ۱۴۰۰ افزایش داشته است، به ‌طوری که مرکز آمار ایران دیروز نرخ تورم نقطه به نقطه را ۴۹.۵ درصد، نرخ تورم ماهانه را ۲.۷ درصد و نرخ تورم سالانه را ۳۸.۹ درصد اعلام کرد. این در حالی است که بازارهای دارایی در فروردین ماه در مسیر عکس نرخ تورم طی مسیر کرده‌اند، به گونه‌ای که درپایان فروردین 1400، شاخص کل بورس منفی 6.7 درصد؛ دلار منفی 3.5 درصد؛ و قیمت سکه منفی 8.5 درصد رشد را ثبت کرده‌اند. در حالی که اقتصاد ایران در فروردین نیمه تعطیل در انتظار روشن شدن مذاکرات هسته‌ای و همچنین در انتظار معرفی کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری بود و همچنان هست و به همین دلیل، بازارهای دلار، سهام و طلا مسیر کاهشی در پیش گرفتند. علت مخالف خوانی تورم را می‌توان در جزییات گزارش مرکز آمار ایران جست‌وجو کرد؛ جایی که تورم ماهانه کل کشور در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با 2.9 درصد فاصله معناداری از 1.7 درصد تورم اسفندماه گرفته است و البته سبقت تورم ماهانه خانوارهای روستایی در گروه «کالاهای غیرخوراکی وخدمات» با 3.1 درصد از تورم خانوارهای شهری در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با 2.9 درصد نیز قابل توجه است.

اگر چه افزایش تقاضا برای کالاهای خوراکی، آشامیدنی و دخانیات با توجه به حال و هوای نوروز طبیعی به نظر می‌رسد، اما مقایسه آمارهای مربوط به فروردین 1400 با فروردین دو سال گذشته نشان می‌دهد که نرخ تورم ماهانه در فروردین 1398 با 4 درصد، رکورد برتر در میان فروردین ماه‌های دهه 90 را به خود اختصاص داده است و پس از آن فروردین سال 1392 با 3.4 درصد قرار دارد و فروردین 1400 با 2.7 درصد تورم ماهانه در رتبه سوم قرار گرفته است.

 

 افزایش نرخ تورم نقطه‌ای 

خانوارهای کشور

به گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه فروردین ماه ١٤٠٠ برای خانوارهای کشور به ٣٨,٩ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٢.٥ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین نرخ تورم نقطه‌ای در فروردین ماه ١٤٠٠ به عدد ٤٩,٥ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به ‌طور میانگین ٤٩.٥ درصد بیشتر از فروردین ١٣٩٩ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

نرخ تورم نقطه‌ای فروردین ماه ١٤٠٠ در مقایسه با ماه قبل ٠,٨ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با کاهش ٣,٥ واحد درصدی به ٦٣.١ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ٢.٥ واحد درصدی به ٤٣.٠ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٤٨,٨ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ١,٠ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٥٣,٠ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠,٣ واحد درصد کاهش داشته است.

  افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه فروردین ١٤٠٠ به ٢,٧ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٠.٩ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ٢.٩ درصد و ٢.٦ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ٢,٦ درصد که نسبت به ماه قبل ٠.٨ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣.٠ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ١.٤ واحد درصد افزایش داشته است.

  افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه فروردین ماه ١٤٠٠ برای خانوارهای کشور به ٣٨,٩ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٢,٥ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

همچنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ٣٨,٦ درصد و ٤٠.٦ درصد بوده که برای خانوارهای شهری ٢,٤ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ٢.٩ واحد درصد افزایش داشته است.

  تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری

در گروه عمده « خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «سبزیجات» (کاهو، گوجه‌فرنگی و کرفس)، گروه «گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آنها» (گوشت گوسفند، گوشت گاو و گوساله و گوشت مرغ) و گروه « آشامیدنی­ها » (آب معدنی، آب هویج و آب میوه) است. در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، گروه «کالا و خدمات متفرقه» (حق‌ بیمه اتومبیل)، گروه «خدمات نگهداری و تعمیر واحد مسکونی» (گچ‌کاری ساختمان، سفت‌کاری ساختمان) و گروه «هتل و رستوران» (کرایه اقامت در هتل، هزینه تالار پذیرایی) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

همچنین در این ماه گروه «سبزیجات» (سبزی خورشت، سبزی خوردن، اسفناج) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

بر اساس این گزارش، دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در فروردین ماه ١٤٠٠ نیز برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٣٧,٥ درصد برای دهک اول تا ٤٥.٨ درصد برای دهک دهم است. 

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران