شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره پرونده طبری گفت: پرونده مهم و ویژه اکبر طبری بعد از آنکه با دادرسی عمیق و گسترده در دادسرا و دادگاه انجام شد،

31 سال حبس برای اکبر طبری

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره پرونده طبری گفت: پرونده مهم و ویژه اکبر طبری بعد از آنکه با دادرسی عمیق و گسترده در دادسرا و دادگاه انجام شد،حکم‌نهایی صادر شد. شهریور ما اعلام کردیم که با تقاضای اعاده دادرسی محکومان به دیوانعالی ارسال شد. در دیوان عالی رسیدگی و حکم نهایی قطعی در مورد طبری صادر شده و محکومیت طبری در ارتباط با رهبری و سردستگی باند ارتشا که املاک متعدد و وجوه متعددی را به‌صورت رشوه از اصحاب پرونده‌ها اخذ کرده بودند و در نتیجه محکوم به ۳۱ سال حبس تعزیری و پرداخت جزای نقدی معادل قیمت اموال و وجوه ماخوده و انفصال دایم از خدمات دولتی و استرداد املاک شده بود توسط دیوان تایید و قطعی شده است. ایشان اتهامات متعدد دیگری مانند جعل اسناد رسمی و سوءاستفاده از اسناد و اعمال نفوذ در مقامات و ۳ فقره اعمال نفوذ و یک فقره غرض ورزی داشت که تایید شد. در مورد اتهام پولشویی برای دیوان عالی تردیدی پیش آمده و دادگاه گفته قانون پولشویی اخیرالتصویب است و با توجه به قانون جدید این اتهام مورد رسیدگی و رای مجدد است ولی در مورد سایر محکومیت‌های ایشان باید بگویم که به تایید دیوان عالی رسیده و لازم الاجراست. اسماعیلی در نشست خبری ۲۲ شهریور ماه سال جاری گفته بود: اکبر طبری بابت تشکیل شبکه چند نفره ارتشاء با وصف سردستگی و اخذ رشوه‌های متعدد به ۳۱ سال حبس تعزیری و ضبط اموال ناشی از ارتشاء و انفصال دایم از خدمات دولتی و بیش از ۴۳۰ میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شده است. سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه آیا دیوان عالی کشور درباره پرونده عیسی شریفی نظر نداده است؟ گفت: دیوان وعده داده بود که قبل از پایان سال جاری در این پرونده رای صادر کند و به محض وصول رای و نظر دیوان عالی این اطمینان را به مردم می‌دهم که نسبت به این پرونده اطلاع‌رسانی دقیق خواهد شد امیدوارم در همین روزهای باقی مانده سال باشد و به محض اینکه رای دیوان به دستمان برسد اطلاع‌رسانی خواهد شد. اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره اقداماتی در ارتباط با اراضی ملی و منابع طبیعی، آزادسازی تصرفات حریم دریاها و تغییر کاربری‌ها گفت: در واحدهای قضایی در دادسرا و دادگاه‌ها حضور هزار شعبه اختصاصی برای حوزه انفال و منابع طبیعی تعیین کردیم. در سال ۹۹ در این شعب ۱۹ هزار و ۷۵۵ حکم قضایی صادر شد و در ارتباط با اراضی ملی و منابع طبیعی ۲۴ هزار و ۱۶۰ هکتار به بیت المال اعاده شد. در حوزه آزاد‌سازی تصرفات حریم دریاها در شمال و جنوب کشور بستر و حریم رودخانه‌ها ۳۹ هزار و ۱۸۵ هکتار از اراضی ساحلی آزاد شد و در ارتباط با تغییر کاربری‌ها در سال ۹۹، ۹ هزار و ۱۰۶ حکم صادر و ۶ هزار و ۳۸۸ هکتار از اراضی ملی و باغات به وضعیت سابق اعاده شد و بیش از یک میلیون قلع و قمع توسط قوه قضاییه صورت گرفت.

امریکا را به انزوا کشاندیم

سخنگوی دولت با بیان اینکه در سال ۹۹ دستاوردهای زیادی در عرصه خارجی به دست آوردیم از محکومیت و به انزوا کشیده شدن امریکا در مجامع بین‌المللی به عنوان یکی از این دستاوردها نام برد .

وی گفت: اطمینان داریم که در ماه‌های نزدیک آینده، دولت امریکا چاره‌ای جز تن دادن به روند صلح جهانی و پایان دادن به ظلم ایران نداشته و زمستان برجام به پایان خواهد رسید و فصل تازه‌ای از تعامل با جهان که رضایت و امنیت اقتصادی بیشتری برای وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه اخیرا نماینده بایدن در امور ایران گفته که انتخابات ایران تاثیری در جدول زمانی مذاکرات هسته‌ای ندارد و تفسیر و عکس العمل دولت نسبت به این اظهارات، تاکید کرد: برجام توافقی است که مدت مدیدی بر سر آن مذاکره شده و به شکل یک سند نهایی در آمده است. از زمان توافق برجام تا بحال چند انتخابات در کشورهای عضو برجام برگزار شده و این اعضا به جز امریکا به حفظ برجام پایبند بوده‌اند.

ربیعی یادآور شد: ما از این موضع غافلگیر نشدیم چون انتخابات پیشین امریکا هم تاثیری بر سیاست ما در آمادگی برای بازگشت فوری ایران به اجرای کامل تعهداتش در برجام پس از پایبندی دوباره امریکا به تعهدات، لغو تحریم‌ها و اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نداشت. سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه ما حتی در دولت قبلی امریکا هم اعتقاد داشتیم که اتلاف وقت در بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان، اشتباه و همراه با پیامدهای زیانباری خواهد بود، گفت: امروز، روزنه فرصت باقی مانده برای حل اختلاف به شیوه رضایت بخش برای همه طرف‌ها تنگ‌تر از سابق است و اگر از این زمان طلایی استفاده نکند، در آینده نزدیک به خاطر از دست دادن آن افسوس خواهد خورد. از نظر ما، برجام سندی است که قابلیت باز شدن ندارد و لزومی به انجام مذاکرات بر سر آن نیست. مهم، بازگشت سریع امریکا به برجام و اجرای تعهداتش به ویژه لغو عملی تحریم‌هاست. مردم ما و البته همه ملت‌های منطقه فراهم می‌کند آغاز خواهد شد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه لاوروف اعلام کرده روسیه درصدد است تا با میانجی‌گری میان ایران و امریکا دو کشور را بر تعهدات خود به برجام بازگرداند و اینکه آیا این میانجیگری می‌تواند موفق باشد، گفت: ما اطمینان داریم که آقای لاوورف با حسن نیت کامل آمادگی روسیه را برای میانجیگری ابراز کرده اما نحوه بازگشت طرفین به تعهدات و زمینه تحقق آن مطابق توافق برجام و قوانین بین‌المللی بسیار ساده و برای همه طرف‌ها روشن است.

وی افزود: به رغم تغییر دولت در امریکا و شعارهای آن، واشنگتن همچنان به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ ادامه می‌دهد. امریکا کشوری بود که از برجام خارج شد و امروز هیچ عقل سلیمی این انتظار را از ایران نمی‌پذیرد که قبل از پایبندی دوباره امریکا به اجرای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، اقدامات جبرانی خود را که در واکنش به آن نقض عهد صورت گرفته متوقف کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران