شماره امروز: ۵۴۷

وزیر امور خارجه:

| | |

وزیر امور خارجه کشورمان امروز در نشست گفت‌وگوی تهران به چالش‌های منطقه و راه‌کار گذر از این چالش‌ها اشاره کرد. محمدجواد ظریف،

وزیر امور خارجه کشورمان امروز در نشست گفت‌وگوی تهران به چالش‌های منطقه و راه‌کار گذر از این چالش‌ها اشاره کرد. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان امروز با مشارکت در نشست گفت‌وگوی تهران در سخنرانی ابتدایی این نشست با اشاره به پیشینه تاریخی جشن باستانی و ملی نوروز و تبریک پیشاپیش آغاز سال نوی شمسی، به چالش‌ها و تحولات امروز منطقه اشاره کرد و گفت که منطقه خاورمیانه در ماهیت خود با چالش‌ها و بحران رو به رو نیست و این بحران‌ها ریشه انسانی دارند. 

ظریف با بیان اینکه «گفتمان و دیپلماسی» کلید ایجاد تغییر در وضع منطقه هستند و گفتمان بنیان دیپلماسی است، گفت که منطقه ما امروز با فقدان گفتمان مواجه است.  وزیر امور خارجه کشورمان اشاره کرد ایران همانطور که در طرح صلح هرمز حسن روحانی، رییس‌جمهور کشورمان در سازمان ملل مطرح شد، به دنبال پیشبرد گفت‌وگوی منطقه‌ای بوده و از طریق این گفت‌وگوهاست که فضای جدید منطقه شکل می‌گیرد.  ظریف بیان کرد: سوال اساسی این است که منطقه ما، غرب آسیا چگونه می‌تواند تغییر شکل دهد؟ وضعیت فعلی منطقه ما خوب نیست. تغییر شکل منطقه‌ای به معنای این است که ما اول باید دلایل اصلی مشکلات در منطقه گسترده ترمان را شناسایی کنیم. صادقانه بگویم که وضع کنونی در منطقه ما خوب نیست. کشتار و خون ریختن، جنگ‌های داخلی و بی‌ثباتی‌ها شرایط حسادت برانگیزی نیستند. قصد ندارم لیست بلندبالایی از کاستی‌ها را ارایه کنم. همه ما آنها را می‌دانیم اما به ندرت دنبال ریشه و دلایل آنها می‌گردیم. به نظرم سه ریشه اصلی وجود دارند که در اصل مداخله بین‌المللی، امنیتی‌سازی و اولویت‌بندی هستند.  ظریف در این راستا ادامه داد: جای هیچ سوالی نیست که مداخله‌های طولانی و خطرناک بین‌المللی در منطقه ما یکی از دلایل اصلی مشکلات فعلی است. منطقه ما در پنج قرن گذشته، هدف طرح‌های ژئوپولیتیکی از سوی بازیگران فرامنطقه‌ای قرار گرفته است. تا همین اواخر که به یاد می‌آوریم، امریکا ناامنی و بی‌ثباتی این منطقه را بیش از هر منطقه دیگری شدت داده است. طبق آمار و ارقام خود این کشور، در کمتر از دو دهه حدود ۷ تریلیون دلار برای جنگ‌های همیشگی و مداخله‌های نظامی در این منطقه هزینه شده است. اما مداخله امریکا فقط به قلمرو نظامی محدود نمی‌شود. اقدامات اقتصادی قهری امریکا علیه مردم ایران به ویژه در دوره یک بیماری همه گیر، دست کمی از یک جنگ اقتصادی ندارد. همانطور که الان هم شاهد هستیم، هنوز هیچ تفاوتی میان رییس‌جمهور پیشین و رییس‌جمهور فعلی امریکا در استفاده از سیاست شکست خورده موسوم به فشار حداکثری وجود نداشته است. وزیر امور خارجه کشورمان همچنین گفت: امریکا به خاطر برتری نسبی‌اش در توان نظامی امنیتی‌سازی همه‌چیز را برای چیرگی بر آنها دنبال می‌کند. منطقه ما بهترین نمونه بوده است. مداخله امریکا برای امنیتی کردن منطقه ما به ویژه ایران طراحی شده است. همه‌چیز از یک محدوده امنیتی یا دقیق‌تر بگویم از منظر نظامی در نظر گرفته می‌شود. این منطقه به عنوان یک منطقه نظامی در نظر گرفته می‌شود و تعامل غالب ماهیت نظامی دارد. این در برگیرنده امتیاز دیگری هم برای امریکا و شرکای غربی‌اش است و آن انبار کردن تمام سخت افزارهای نظامی‌شان (در منطقه) است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران