شماره امروز: ۵۴۷

متولیان صمت و اصناف دلایل گرانی اقلام مصرفی را تشریح کردند

| | |

تعادل - گروه تجارت |رییس اتاق اصناف تهران معتقد است نیاز روزانه مرغ تهران ۱۰۰۰ تن است، اما حدود ۲۰۰ تن در روز توزیع می‌شود. بنابراین نباید به مردم دروغ گفت و علت این گرانی‌ها کمبود مرغ است.

تعادل - گروه تجارت |رییس اتاق اصناف تهران معتقد است نیاز روزانه مرغ تهران ۱۰۰۰ تن است، اما حدود ۲۰۰ تن در روز توزیع می‌شود. بنابراین نباید به مردم دروغ گفت و علت این گرانی‌ها کمبود مرغ است. در همین حال، دبیر ستاد تنظیم بازار هم با اذعان به اینکه قادر به مهار گرانی نبودند، توپ را به زمین وزارت جهاد کشاورزی می‌اندازد و می‌گوید: این وزارتخانه اعلام کرده تولید را انجام داده، اما برآوردهای ما این موضوع را نشان نمی‌دهند. به گفته عباس قبادی، نیاز کشور حداکثر ۱۱۰ تا ۱۱۵ میلیون قطعه جوجه است که به وزارت جهاد کشاورزی تکلیف شده بود که ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی انجام دهد و به آنها گفته شده اگر این اتفاق نیفتد باید ۵۰ هزار تن مرغ وارد کنند. دراین میان، سرپرست اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران مشکل بازار مرغ امسال را وابسته به تصمیم‌گیری‌های دو وزارتخانه صمت و جهاد کشاورزی اعلام می‌کند.

 

    دلایل جدید گرانی مرغ 

رییس اتاق اصناف تهران با اشاره به وضع روزانه بازار میدان گوشت میدان بهمن و منطقه تهرانپارس، اظهار داشت: نیاز روزانه مرغ تهران ۱۰۰۰ تن است، اما حدود ۲۰۰ تن در روز توزیع می‌شود و از طرف دیگر مشاهده شده است مرغ زنده، کیلویی ۲۴ هزار تومان به فروش می‌رسد. قاسم نوده‌فراهانی در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه نباید به مردم دروغ گفت، افزود: مردم در طول ۸ سال دفاع مقدس با همه کمبودها ساخته‌اند لذا بهتر است به جای دروغ گفتن بگوییم کمبود مرغ وجود دارد. وی افزود: در شأن مردم و انقلاب اسلامی نیست که مردم برای تهیه مرغ و روغن در صف بایستند لذا نباید برای تحویل کالای مورد نیاز مردم، کالای تحمیلی به مشتری داده شود. در ادامه محمدعلی کمالی سروستانی سرپرست اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران مشکل بازار مرغ امسال را وابسته به تصمیم‌گیری‌های دو وزارتخانه صمت و جهاد کشاورزی اعلام کرد و گفت: یکی از دلایل گرانی و کمبود مرغ، پیش بینی نادرست تهیه نهاده‌های دامی برای بازار شب عید است. وی افزود: صرف اعلام جوجه‌ریزی، مرغداران نیاز به تأمین مواد غذایی و نهاده جوجه دارند و داشتن حواله بدون پشتوانه به جایی نمی‌رسد و نباید مرغدار مجبور شود نهاده دامی را از بازار آزاد تهیه کند لذا همین بی نظمی انگیزه مرغدار را برای جوجه‌ریزی مجدد کاهش می‌دهد. سرپرست اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی گفت: قیمت‌هایی که ستاد تنظیم بازار برای مرغ تعیین می‌کند مصلحتی و غیرواقعی است.کمالی سروستانی با بیان اینکه حواله نهاده باید برای ۴۵ روز باشد نه ۴۰ روز، اظهار داشت: کمبود نهاده به مدت ۵ تا ۱۰ روز موجب می‌شود مرغ به رشد نهایی نرسد و مرغ سایز (حدود ۱.۵ کیلوگرم) راهی بازار شود. وی به ممنوع بودنِ ۵ ماهه صادرات مرغ اشاره کرد و گفت: بازار را با زور نمی‌توان کنترل کرد. در صنعت بازار مرغ حدود ۲۳ هزار مرغداری فعال هستند ۱۰ درصد مرغدارها اقدام به انتقال مرغ به کشتارگاه‌ها می‌کنند، مابقی مرغ زنده را در مرغداری می‌فروشند. مرغدار موظف است بابت حواله‌ نهاده‌ای که تحویل می‌گیرد؛ مرغ تحویل دهد. وی تصریح کرد: قیمت مرغ و اجناس که بالا رفت فقط با افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی مازاد بازار پایین می‌آید.کمالی سروستانی درباره التهاب بازار شب عید گفت: کاهش واردات کنجاله و دانه‌های روغنی که یکی از عناصر اصلی نهاده‌های مرغ است روند درست و یکنواختی نبوده و التهاب در واردات نهاده‌ها به التهاب در بازار فروش منجر می‌شود. ۶ ماه اول امسال متولی واردات و توزیع نهاده‌ها مشخص نبود. هنوز بین سامانه بازار، انبارها و گمرک تقسیم کار نشده است و منسجم نیست. اما عباس تابش رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، تنظیم بازار را یک کار فرابخشی اعلام کرد و گفت: اگر بخش‌های مختلف نقش خود را درست انجام ندهند دیرتر به وعده‌ها و قول خود تحقق می‌بخشیم.

    تولید مرغ کافی نیست

از سوی دیگر، اما دبیر ستاد تنظیم بازار در یک برنامه خبری با بیان اینکه نتوانستیم در مهار گرانی موفق باشیم، گفت: کارگروه تنظیم بازار نقش تنظیم‌گری و ابلاغ مصوبه را دارد؛ نیاز کشور حداکثر ۱۱۰ تا ۱۱۵ میلیون قطعه جوجه است که به وزارت جهاد کشاورزی تکلیف کرده بودیم که ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی انجام دهد و گفتیم اگر این اتفاق نیفتد باید ۵۰ هزار تن مرغ وارد کنند. عباس قبادی افزود: وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده تولید را انجام داده، اما برآوردهای ما این موضوع را نشان نمی‌دهند. دبیر ستاد تنظیم بازار با بیان اینکه تهران استان‌گیرنده مرغ است و تولیدکننده نیست، گفت: به مدیران استانی تأمین کننده مرغ تهران دستور داده شد نسبت به تأمین مرغ مورد نیاز اقدام کنند و مشکل مرغ در تهران تا یکی دو روز آینده حل می‌شود. وی افزود: مردم تمایل به مصرف مرغ گرم دارند اما توزیع مرغ منجمد در سطح شهر تهران را نیز در دستور کار داریم. وی در مورد روغن نیز گفت: مشکل تأمین روغن نداریم؛ مصرف روغن ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزار تن است و در حال حاضر ۲۰۰ هزار تن روغن تولید می‌شود. قبادی همچنین با بیان اینکه بازخورد همه مشکلات کشور در تنظیم بازار دیده می‌شود، گفت: برای تأمین بازار شب عید حدود ۴۰ هزار تن میوه ذخیره‌سازی شده است. ضمن اینکه استانداران و کارگروه‌های تنظیم بازار استانی هر مقدار که درخواست داشته باشند ارسال و توزیع می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران