شماره امروز: ۵۴۷

رییس‌جمهور:

| | |

رییس‌جمهور گفت: بر اساس گزارش وزیر بهداشت این هفته و هفته‌ آینده واکسن بیشتری وارد کشور می‌شود و این امر موجب افزایش سرعت واکسیناسیون خواهد شد.

رییس‌جمهور گفت: بر اساس گزارش وزیر بهداشت این هفته و هفته‌ آینده واکسن بیشتری وارد کشور می‌شود و این امر موجب افزایش سرعت واکسیناسیون خواهد شد.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه از همه دست‌اندرکاران ستاد به ویژه وزیر بهداشت، تشکر می‌کنم، اظهار کرد: وزیر بهداشت در روزهایی که احساس مشکل کردند با دلسوزی به صحنه آمدند و با مردم صحبت کردند و آن روزهایی که اخبار خوشی رسید واکسن در اختیار ما قرار گرفت با لبخند آمدند و این خبر را به مردم اعلام کردند. من به‌طور ویژه از ایشان تشکر می‌کنم و می‌دانم که چه سختی‌هایی در کارشان بوده است.

وی با تقدیر از تلاش‌های کادر درمان کشور، تولیدکنندگان و صداوسیما در روزهای کرونایی ادامه داد: این کاری که در یک سال و چند هفته انجام شده در ایران می‌تواند مجموعه‌ای مدون شود تا به عنوان یک نقشه راه در آینده مورد استفاده قرار گیرد که اگر خدای ناکرده بازهم دچار پاندمی شدیم از آن بهره‌برداری کنیم تا مدلی برای مقابله با بیماری‌های واگیردار باشد یا اساسا به یک کتاب درسی برای آیندگان بدل شود.

روحانی تاکید کرد: در زمینه آمار بیماری هم جدای از استان خوزستان که وضعیت خاصی دارد - هرچند برخی از بخش‌های استان رعایت کردند و نارنجی شدند - بقیه استان‌ها شرایط نسبتاً خوبی دارند؛ البته استان‌هایی مثل البرز، کهگیلویه و چهار محال هم باید بیشتر رعایت کنند ولی در مجموع وضعیت کشور خوب است اما باید مراقبت کنیم که وارد موج چهارم نشویم. وی با بیان اینکه اگر دو هفته مراعات نکنیم همه آمارها تغییر می‌کند، گفت: خطر موج چهارم منتفی نیست و وجود دارد، تا حالا تلاش و مراقبت شده و وارد این موج در کشور نشدیم، اما هر لحظه ممکن است این خطر پیش بیاید و ایام نوروز روزهای خاصی است و تحرک مردم در داخل و بیرون منزل بیشتر می‌شود.  وی یادآور شد: در کوی و برزن و بازار و دید و بازدید و مسافرت‌ها هم تحرک بیشتر خواهد شد. بنابراین به همان نسبت باید مراقبت‌ها بالا برود. مسوولان و صداوسیما باید به مردم بگویند که عیددیدنی با ماسک، بدون روبوسی و دست دادن باشد.

روحانی افزود: این مناسک و آدابی که در این مدت یک سال تمرین کردیم، حالا عید شد نباید آن را کنار بگذاریم و دوباره در کنار هم جمع شویم و پروتکل‌ها را رعایت نکنیم چرا که اگر یک نفر آلوده باشد همه آلوده می‌شوند.

رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه ما هنوز به یک نقطه اطمینان بخش نرسیدیم، گفت: اگر چند ماه دیگر واکسن‌ها تزریق شود و نشان دهد که مفید و موثر است، آن زمان می‌توانیم بگوییم اگر این مراعات‌ها مقداری کم شود خیلی خطر ندارد.وی ادامه داد: بر اساس گزارش وزیر بهداشت این هفته و هفته‌ آینده واکسن بیشتری وارد کشور می‌شود و این امر موجب افزایش سرعت واکسیناسیون خواهد شد.روحانی با اشاره به مصوبات ستاد ملی کرونا یادآور شد: در این ستاد ۴۸۱ مصوبه داشتیم که ۹۹ درصد اجرا شده و یک درصد باقیمانده هم در حال اجراست.رییس‌جمهور با اشاره به تغییر سبک زندگی در شرایط کرونایی گفت: ما ناچار شدیم مدل زندگی جدیدی را اجرا کنیم که برای مردم بسیار سخت بود. چاره‌ای نداشتیم و بسیاری از دستورالعمل‌ها را مردم ضروری می‌دیدند و تا میزان زیادی هم سبک زندگی جدید ایجاد شده را مراعات می‌کنند.وی افزود: این رفتار با چیزی که ما همیشه عادت داشتیم کمی متفاوت است اما چاره‌ای نبود و همه باید تلاش کنند تا در شرایطی قرار بگیریم با تولید واکسن‌ها و با ارتقای رعایت پروتکل‌ها بتوانیم شرایط خود را بهتر کنیم.روحانی با بیان اینکه باید دید واکسن‌ها در برابر گونه‌های جهش‌یافته کرونا چگونه عمل می‌کند، تاکید کرد: امیدواریم شرایط طوری باشد که مردم با مشکلات کمتری مواجه شوند.

 رییس‌جمهور با اشاره به اینکه همه کشور از آغاز اپیدمی کرونا یعنی یک مرجعیت واحد را در این زمینه قبول کردند، گفت: وزارت بهداشت و پزشکان و متخصصان، صاحب‌نظر مرجع در این زمینه شدند و همه به آنها گوش کردند که این خیلی مهم است. اگر مرجعیت تغییر می‌کرد و هر کسی چیزی را می‌گفت، گرفتار می‌شدیم. مردم مرجعیت واحد را در کشور قبول کردند و همه پذیرفتند.وی با اشاره به همراهی رهبری انقلاب با مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: علاوه بر این علما و اندیشمندان حوزه و مراجع نگذاشتند فرقی بین علم و دین باشد. علم دین است و چیزی نیست که از دین جدا باشد. ریشه دین از وحی است و علم هم قانون و سنت‌های خداست که آنها را کشف می‌کنیم، بنابراین این دو از هم جدا نیستند. روحانی یادآور شد: حوزه‌های علمیه، مراجع تقلید، سخنوران و علما همه یک صدا بودند و این بسیار ارزشمند است، اگر دوگانگی یا سه گانگی خصوصاً در ماه محرم، ماه رمضان، رجب، اعتکاف و در مناسک دینی ایجاد می‌شد این وضع را نداشتیم و خوشبختانه این همدلی باعث شد که بتوانیم به این شرایط برسیم. رییس‌جمهور با اشاره به تلاش‌های شرکت‌های دانش بنیان برای تامین نیازهای بهداشتی کشور، گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان به صحنه آمدند؛ ماسک، ونتیلاتور، سی تی اسکن، شوینده‌های بهداشتی را باید از خارج وارد می‌کردیم که اجازه نمی‌دادند اینها را وارد کنیم و اگر هم می‌توانستیم وارد کنیم شرایط و قیمتش خیلی زیاد بود و دست و بال ما هم برای انتقال پول باز نبود، اما شرکت‌های دانش‌بنیان در بخش تولید، دارو و تجهیزات بسیار تلاش کردند که خوشبختانه دچار مشکل نشدیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران